Genel Müdür Yardımcısı - Ali AYBEY


Ali AYBEY
Genel Müdür Yardımcısı

1981 yılında Denizli’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Denizli’de tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2004 yılında mezun oldu. Heidelberg Üniversitesinde Almanca dil kursuna (DAAD burslusu olarak) katıldı. Bonn Üniversitesinden Avrupa Çalışmaları alanında (Jean Monnet Burslusu olarak) yüksek lisans derecesine sahiptir.

2006 yılında Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanlığında Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı. 2006-2011 yılları arasında TİKA’da görev yaptığı dönemlerde Özbekistan ve Karadağ’da yurtdışı görevlerinde bulundu. 2011 yılında Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığına Uzman olarak geçiş yaptı.

2010-2011 döneminde Devlet Bakanlığında, 2011-2015 döneminde ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında dış ilişkilerden sorumlu Bakan Danışmanı olarak görev yaptı. Ekim 2014’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına, Ocak 2016’da ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına Bakanlık Müşaviri olarak atandı. Bu dönemde, her iki Bakanlıkta dış ilişkilerden sorumlu Bakan Danışmanlığı görevine devam etti. Görevleri esnasında pek çok üst düzeyli görüşmelere katıldı, uluslararası toplantılarda ve müzakerelerde ülkemizi temsil etti.

4 Temmuz 2018 tarihinden bu yana Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

Çok iyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca bilen Ali Aybey, evli ve bir çocuk babasıdır.