Kontrol Belgesi
Duyurular

15.05.2019 tarihli duyuru:

Firmaların veya şahısların Enstitü Başkanlığımıza kurulumuzda kuruluyorsa kontrol Belgeleri için yaptığımız internet adresi  https://kbs.ailevecalisma.gov.tr olarak değişmiştir. 21.05.2019 tarihinde kuruluyor Belgesi Sistemine başvurularınızı adresinize yapacağınız. 

21.03.2018 tarihli duyuru:

Enstitü Başkanlığımızın kontrolü Kontrol Belgesi Sistemi'nde verilen, Kontrol Belgeleri için şartsız bulunan firmaların hazırlığı planlanmış ve imzalanmış olduğu "Kontrol Belgesi Üyelik Sözleşmesi" yapıldı. Üyelik sözleşmesine "Formlar" bölümünden ulaşabilirsiniz.

12.02.2018 tarihli duyuru:

TOLUEN izni için Belgesi Başvurularında, Başvuruyu yapan firmalarda bulunmaktadır. Gümrük Tek Pencere Portalı Sistemine (TPS) ve Kontrol Belgesi Başvuru Sistemine (KBS) Gümrük Beyanname Numarasını ve tarihini ilgili alana yerleştirmiştir. İSGÜM tarafından yapılan ve aynı Gümrük Beyanname Numarasını ve tarihini içeren TOLUEN analiz belgesinin bir tane olduğu yerde önceden tanımlanmış gibi KBS ye oradasınız. Buradaki yer almadığı Başvurular iade edilir.  

17.01.2018 tarihli duyuru:

Enstitü Başkanlığımıza Kontrol Belgesi başvurusu yapacak Olan Firmaların Kontrol Belgesi Sisteminde (KBS) Firma Kullanıcısı ataması yapmak Için yüklemiş oldukları vekâletnameler de, Firma Yetkilisinin Firma adına Işlem yapabildiğine dair teşebbüs Veya imza sirküleri ile Firmanın Firma Kullanıcısı Olarak atayacağı kişiye vermiş Olduğu vekâletnamenin tek Bir PDF Dosyası Haline getirilerek 2 MB ı geçmeyecek ve okunaklı olacak şekilde taranması ve sisteme hazırlanacak.

Yüklenen vekâletnamelerde Firma Yetkilisinin ve Firmaların Odası, Firma Kullanıcısı atandı veya verilen bir firma vekili seçildi.

Bu şekilde hazırlanır ve sisteme yüklenen vekâletnameler onaylanacak, şartlarınlara uymayan vekâletnameler iade edilir.

17.01.2018 tarihli duyuru:

Enstitü Başkanlığımızın verilebileceği olan Kontrol Belgelerinin geçerlilik süresi verileceğimizden 1 yıl dır. Tek Pencere Portal Sistemi (TPS) belgeleşme süresi sonu tarihi uygulamanın yapıldığı tarih bir gün sonra olacak şekilde sisteme girecektir. 

Odaları: Belge Tarihi 17.01.2018 ise Süreç Sonu Tarihi 17.01.2019 tarihinde.

02.01.2018 tarihli duyuru:

 Firmalar'ın Kontrol Belgesi onayı alındıktan sonra Gümrük Tek Pencere Portal Sistemi (TPS) yaklaşıyor (mevcut durumdaki mevcut durum) mevcut (güncellemeler için) Dilekçe içeriğinde Kontrol Belgesi Başvuru numarası ve Tek Pencere Portal Sistemi (TPS) numarası mutlaka yer almalıdır. Dilekçeler de Firma yetkilisinin ıslak imzası ve firma kaşeside mutlaka bulunacaktır. Buradaki yer almadığı sırada işlem yapılmayacaktır. Bu konuda firmaların gerekli hassasiyeti göstermeleri rica olunur.

18.12.2017 tarihli duyuru:

Vekaletnamelerin süresi olanlarda firmalar vade sonu zamanlarını verilen süreden daha farklı (Vekaletneme devam devam eden fazla) ve yanlış olarak girmekteler. Bu durumda olan vekaletnameler kesinlikle iade edilir.

Sisteme vekaletname hazırlama ile ilgili bilgilendirme "Sık Sorulan Sorular" ile ilgili detaylı açıklama açıklandı. Vekaletnamelerinizin iade edilmemesi ve gecikmelere sebebiyet edilmemesi için ilgili duyurulara ve yönlendirmelere dikkat ederek önemle rica olunur.

11.12.2017 tarihli duyuru:

Internet Explorer 11 (KBS de e-imza kullanımı) Active-x denetimler için tıklayınız

13.08.2017 tarihli duyuru:

(5 Eylül 2017'den itibaren kontrol Belgesi verildi. Sadece Kontrol Belgesi Sistemi'nde e-devlet ile giriş yapılıyor alınacaktır.
Elden başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir.

12.08.2017 tarihli duyuru:

Kontrol Belgesi Sistemine (KBS) giriş yapabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)
Veri Merkezi'nde İşyeri Tescil Sistemi'nde ile yetkilendirilmiş olması bekleniyor.
İşyeri Tescil Sistemi'nde (Tescil Kısmında yetkili kişi olarak) yetkilendirilecekler.

Bu yetkiyi alanlarınızı, Gümrük telefonu için KBS'de firma yetkilileri olarak kullanıyorlardır. Hali hazırda SGK'da tescili olan firma yetkilileri herhangi bir işlem yapmadan KBS'ne sistem giriş yerinde bulundu e-devlet yerinde orada yerde giriş yapabileceklerdir.

SGK İşyeri Tescil Sistemi'nde firma yetkilisi, orada kimse var KBS'de yapılacaktır.

Kontrol Belgesi Ödemelerine İlişkin Duyuru

Kartin (VISA, MASTERCARD, MAESTROCARD, AMEX vb.) Kartının (orada) işlemlere açık ve 3D güvenli bir şekilde tanımlanmasıdır. 

Bu ödeme yapıyor cep telefonunuza onay kodu geldiği için, banka bilgilerinde kartın bağlanacağına ait cep telefonu numarası bilgisi.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Kontrol Belgesi Sistemine Giriş ve Tanımlama Nasıl Yapılır?

Kontrol Belgesine Sistemine giriş yapmak için izin verme şirketi firma yetkilisinin https://kbs.ailevecalisma.gov.tr/#/oturum/giris adresinden e-Devlet ile giriş yap butonunu kullanarak giriş yapması gerekmektedir.

Kontrol Belgesi Sistemi KBS, Tek Pencere Portal Sistemi TPS olarak ifade açıklaması.

KBS Sistemine Hangi Tarayıcıdan Girmeliyim?

KBS sistemine Internet Explorer 11 den veya Mozilla Firefox 52.3.0 esr 32 bit sürümlerinden giriş yapmalısınız. (Java uygulamasının çalışması için). Internet Explorer 11'den giriş yaptığınız zaman Active X denetimlerine de dikkat edilmelidir.

e-imza ile işlem yapabiliyorsunuz IE 11, Java son sürüm 32 bit ve Java panelinde bulunan güvenlik ayarları https://kbs.ailevecalisma.gov.tr/#/oturum/giris adresinin eklenmiş olması bekleniyor. Aksanlı Java uygulaması çalışmaz. Bu gelişmiş de e-imzanızı kullanamazsınız.

Sisteme Giriş Yapamıyorum. Neden?

Kontrol Belgesi Sistemine giriş yapamıyor iseniz Firmanızın SGK da yetkilisi olarak tanımlı olup olmadığınızın kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer tanımlı iseniz firmanızın, vergi numarası, sicil numarası, Nace kodlarının doğru olup olmadığına bakılmalıdır.  Bu bilgiler eksik veya yanlış ise ilgili SGK Müdürlüğünden  güncellenmesi gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen durumlardan farklı olarak;

Firmanızın SGK'da tanımlı yetkilisi değil iseniz ilgili SGK Müdürlüğüne başvurarak, Firma Yetkilinizi  İş  Yeri  Tescil Sisteminde   “Yeni Kişi”   olarak ekletmeniz gerekmektedir. Sistem 24 saat içerisinde tanımaktadır.

Tüm bunları yaptığınız halde sisteme giriş yapamıyor iseniz İSGÜM ile irtibata geçiniz.

Sisteme Giriş yaptım ama Belgeleri İmzalaya  yorum  yapıldı yapıldı. Neden? 

E-imza ile-imzalayamıyor iseniz, 

 Java 32 bit son sürüm yüklenir. Sadece bu sürüm için. Başka bir java sürümleri olabilirken yapabilir çakışma yaşanıyor.
Firefox 52.3.0 esr 32 bit sürümü yada IE 11 tarayıcıları kullanılmasını. Chrome tarayıcısında java uygulaması yani e-imza çalışmasında. IE Edge yada diğer versiyonlarında açılmıyor.
Firefox Mozilla'nın açılışını gösteriyor (indirdikten sonra otomatikleşmeler kapatıldığında) https://www.filehorse.com/download-firefox-32/31842/
Denetim masasında java kontrol paneli güvenlik sekmesinde https://kbs.csgb.gov.tr adresinin eklenmesi'nde.

Bütün bu arıtmalar yapıldığında bazen şu anda e imzalamakla birlikte imzalama yapabiliyoruz: iseniz: orada bir bilgisayarda bilgisayar da mevcut anti virüs programları, firewallların başında e-imzanızlarında engelleniyordur. Buıyor bu programları geçici olarak devre dışı bırakınız. Bazı firmaların İnternet ağları da e-imzanın çalışmasını engelliyor. Bu şeyi kullanmış gibi bir ağ üzerinde de engelleme olup olmadığının kontrolü kontrol edilebilir gerekebilir.

Kontrol Belgesi Başvurusunu Kimler Yapabilir?

Sisteme Giriş yaptıktan sonra “Firma Yetkilisi” başvuruyu yapabilir.

Firma başka bir Firmanın Yetkilisini veya çalışanını (Gümrük Müşaviri) Kontrol Belgesi Başvurularını yapmasını ve takip etmesini istiyor ise;

Firma Yetkilisi sisteme giriş yapar, firma adına vekâletname vermiş oldukları kişiyi “Firma Kullanıcısı” olarak sisteme tanıtır ve Kullanıcı olarak tanıtılan kişiye verilen vekâletnameyi sisteme yükler. Sisteme yüklenen vekâletname İSGÜM tarafından uygun bulunur ve onaylanır ise başvuruyu Firma Kullanıcısı yapabilir. Firma Kullanıcısının da e-imzası olması gerekmektedir.

Eğer Vekâletnameyi imzalayamıyor iseniz yüksek çözünürlükte taranmış olabilir. Bu nedenle çözünürlüğü düşük ama okunaklı ve net olarak tarayıp yüklemeniz gerekmektedir. Eski belgeyi kaldırdıktan sonra CRTL F5 ile sayfayı yenileyerek yeni belgenin sisteme yüklenmesi daha iyi sonuç verecektir. Sisteme yüklenen Vekâletname veya imza sirkülerinde mutlaka Firmaya ait bilgiler, “Firma Yetkilisinin” adı soyadı kimlik numarası ile Firma Kullanıcısı olarak tanımlanan kişinin adı soyadı ve kimlik numarası yer almalıdır. Bu bilgilerin yer almadığı vekâletnamelere onay verilmez.

 

KBS'ne Vekâletname Yükleme İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Kontrol Belgesi Sistemine(KBS) giriş yapan Firma Yetkilisi Kontrol Belgesi Başvurularını kendisi yapmayacak ise “Firma Kullanıcısı” ataması(Yetkilendirmesi) yapacaktır. Bu işlem için KBS sistemine e imza ile giriş yapacak ve Firma Kullanıcısı ekle butonuna basacak. Daha sonra Firma Kullanıcısı olarak atayacağı kişinin T.C. Kimlik Numarasını ve ilgili kişiye vermiş olduğu vekâletname ile kendi firması adına işlem yapabildiğine dair firmanın İmza Sirkülerini veya kendisine verilen vekâletnameyi tek bir belge olacak şekilde tarayıcıda tarayarak (bir PDF dosyası haline getirerek 2 MB geçmeyecek ve okunaklı olacak şekilde) sisteme  yükler. Daha sonra Firma Kullanıcısı olarak atanan kişi de sisteme girerek bu vekâletnameyi onaylar.

Enstitü başkanlığımız yetkili personeli vekâletnameleri inceler ve inceleme sonucu vekaletnemeler/imza sirküleri  uygun bulunursa onay verilir. Bu işlem sonrası Firma Kullanıcısı Sisteme giriş yaparak gerekli başvuruları gerçekleştirir.

Uygulama için: Firma Yetkilisi olunduğuna dair vekâletname veya imza sirküleri - Firma Kullanıcısına İşlem yapabileceğine dair ilgili Firma tarafından verilen vekâletname tekbir belge haline getirilerek Kontrol Belgesi Sistemine yüklenir.

Kontrol Belgesine Nasıl başvurulur ? 

Kontrol Belgesi başvurusu yapmak için bir takım Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın https://uygulama.gtb.gov.tr/TekPencere/ portalından giriş yapılıyor, ithal edilen ürün yapmak için. Bu teslim yapılıp onaya sunulduktan sonra sistem otomatik olarak bir numara verir (TPS numarası).

Tek Pencere Sistemine (TPS) yapılan sözleşmeden sonra  https://kbs.ailevecalisma.gov.tr/#/oturum/giris adresinden e-imza sistemi sisteme giriş yapılır. Sistem onayı Kontrol Belgesi hazırları aşaması takip edildi. Bu menüden sisteme bir kez bağlanmayı otomatik olarak verir.

Bu aşamadan sonra Fatura Kesme İşlem Enstitüsü başkanlıkça yapılan ve yapılan sistem yöneticileriyle yapılmak üzere yapıldı.

Kontrol Belgesi Başvurusunda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle Başvurusunu yapacağımız ürüne ait bilgileri Tek Pencere Sistemi üzerinden ürünün,  adı, varsa kod numarası, miktarı, fatura no su, birimi (litre, kg, adet, vb.) dikkatlice eksiksiz doldurulur (TPS'de ve isteniyor ise KBS'de).

Kontrol Belgesi Sistemine giriş yapıldıktan sonra başvuruda TPS'de verilen numara sisteme girilir.  Bu işlemden sonra bilgiler otomatik olarak gelir. Bu aşamadan sonra ürüne ait fatura istenilen yere daha sonra GBF (Güvenlik Bilgi Formu) istenilen yere yüklenir. Bu bilgilerin istenildiği yere hiçbir surette farklı bir belge yüklenemez, aksi durumda belgenin kesin iade nedenidir.

Kontrol Belgelerini Nasıl Takip Edebilirim?

Kontrol Belgesine başvuru yapıp fatura kesim işlemi yapıldıktan sonra belgenizin durumunu hem KBS sisteminden hem de TPS üzerinden takip edebilirsiniz. Belgeniz onaylanmış veya ret edilmiş olsun sistem üzerinde görülecektir.

Kontrol Belgem iade edildi. Ne yapmalıyım?

Kontrol Belgeniz KBS nden iade edildi ise TPS nde de  iade edilmiştir.  Bu durumda öncelikle TPS de iade edilen belge güncellenerek(iade sebepleri dikkate alınmak suretiyle) tekrar onaya sunulur. Daha sonra KBS ye giriş yapılır ve TPS de tekrar onaya sunulan belge üzerinde istenilen düzeltmeler yapılarak sistemde belgenin tekrar işleme alınması sağlanır. Kontrol Belgesi için yapılan bir başvuru iade edilmiş ise iade edilen belge için  kesinlikle yeni bir TPS başvurusu yapılmaz. İade edilen belge güncellenerek(eksiklikler giderilerek)  sistem üzerinden   onay için sunulur.

İşlemlerinizin gecikmemesi ve başvurularınızın iade edilmemesi için sistem üzerinden yayınlanan duyuruları, bu sayfada yer alan bilgileri ve internet sayfamızda yayınlanmış olan Ağustos 2017 ve sonrası yayınlanan duyuruları dikkate almanızı önemle rica ederiz.