Kontrol Belgesi
01/01/2022 Tarihli İş Sağlığı Ve Güvenliğini Etkileyen Bazı Maddelerin İthaline İlişkin Tebliğ (İthalat: 2022/13) Hakkında Duyuru

Enstitü Başkanlığımız tarafından, talep eden firmalara verilmekte olan Kontrol Belgelerine ilişkin olarak yayımlanan İthalat Tebliği, İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİ ETKİLEYEN BAZI MADDELERİN İTHALİNE İLİŞKİN TEBLİĞ (İTHALAT: 2022/13), Resmi Gazetenin

31 Aralık 2021 tarih 31706 sayılı 3. Mükerrer sayısında yayımlanmıştır.

Resmi gazeteye ait link:

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/12/20211231M3-15.htm

01/01/2022 Tarihli Kontrol Belgesi Ücretleri hakkında Duyuru

Enstitü Başkanlığımızca ilgili firmaların talebi üzerine verilen Kontrol Belgesi ücreti, 01 Ocak 2022 tarihi itibari ile 826 TL (KDV dâhil), analiz ücreti(analiz gerektiren Tolüen ve Ksilen izomerleri için) 1217,76 TL (KDV dâhil) olmuştur.

01/01/2022 Tarihli Güvenlik Bilgi Formları Hakkında Duyuru

Enstitü Başkanlığımızca, Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan İthalat Tebliği (İthalat 13) kapsamında ilgili firmalar ve şahıslar (şahıs firmaları) tarafından talep edilen ve Kontrol Belgesi başvurularında istenilen, ithalatı yapılan kimyasala ait Türkçe Güvenlik Bilgi Formunun (GBF), hazırlandığı dönemde geçerli bir sertifikaya sahip kişice hazırlanmış olmasının yeterli olacaktır.  GBF de meydana gelecek her türlü değişikliğin veya güncellemenin ilgili kurum, firma ve/veya kişilere bildirilmesinin ve uygulamasının bildirimi tamamen ithalatı yapan firmanın sorumluluğundadır.  Bu sebeple başvuru sırasında kullanılan belgelerin geçerli ve en son hali olduğu ilgili mevzuat çerçevesinde kabul edilecektir.

Örnek olarak, 02 Ocak 2018 tarihinde alınan ve 02 Ocak 2021 tarihine kadar geçerli olan bir GBF Hazırlayıcı sertifikasına sahip kişice hazırlanan GBF, 2022 yılı ve daha sonraki zamanlarda da geçerli kabul edilecektir. GBF de meydana gelen her türlü yenilenme ve farklı bir değişikliğin bildirimi tamamen İthalatçı firmanın sorumluluğundadır.

08/12/2021 Tarihli Vekâletnameler Hakkında Duyuru

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bazı Bakanlık isimlerinde değişiklikler yapılmıştır. Yapılan bu değişiklikler sonucu (Kararnamenin yayınlanmasından sonra), Kontrol Belgesi Sistemi (KBS) kullanılarak yapılacak olan Kontrol Belgesi başvuruları için kullanılacak olan ve KBS ye yüklenen vekâletnamelerde yer alması gereken bakanlık ismi ve/veya kurum ismi: T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI, kurum ismi ise İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığı şeklinde olmalıdır.

Sisteme yüklenecek vekâletname sayısı birden fazla ise vekâletnamelerin tamamı tek Pdf Dosyası halinde 2 Mb geçmeyecek şekilde ve okunaklı olacak şekilde taranarak sisteme yüklenecektir.

Vekâletnameler eksiksiz taranmalı, vekâletname üzerinde Firma Yetkilisinin(eğer sisteme giriş yapan yetkilinin ismi vekâletnamede yoksa imza sirküleri de eklenmelidir, firma adına işlem yapabildiğine dair) ve Firma Kullanıcısı olarak tanımlanan kişinin isimleri mutlaka olmalıdır. Eğer Gümrük Müşavirliğine verilmiş bir vekâletname var ise Gümrük Müşavirliğinin çalışanına vermiş olduğu vekâletnamede, diğer vekâletname ile birlikte taranarak sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Vekâletname üzerinde süre sınırı bulunuyorsa bu süre asla aşılmamalıdır.

Yukarıda belirtilen şekilde sisteme yüklenmeyen ve uygun olmayan geçersiz vekâletnameler iade edilecektir. İşlemlerinizde gecikme olmaması için belirtilen uyarıları dikkate alınız.

08/12/2021 Tarihli Kontrol Belgesi Sistemine(KBS) Yüklenecek Belgeler Hakkında Duyuru

Kontrol Belgesi başvurusu yapacak firmalardan, başvuru esnasında Güvenlik Bilgi Formu(GBF) ve ürüne ait fatura istenmektedir.

GBF nin Türkçe ve ilgili yönetmelik uyarınca GBF Hazırlama Sertifikasına sahip kişilerce hazırlanmış olma şartı aranmaktadır. Bu şartı sağlamayan belgeler iade edilmektedir.

KBS de, GBF ilgili yere yüklenmelidir. Belirtilen alanın dışında başka bir alana GBF yüklenmeyecektir. Ürüne ait faturada, Ürün Faturası alanına yüklenecektir. GBF ile birlikte GBF Hazırlayıcı Sertifikası da yüklenecek ise her iki belge, tek pdf Dosyası haline getirilerek yüklenmelidir. Sadece Sertifika diğer belgeler bölümüne de yüklene bilir.

Bazı özel durumlarda istenilen farklı belgeler olursa diğer belgeler bölümüne yüklenebilir. 

08/12/2021 Tarihli Kontrol Belgesi Geçerlilik Süresi hakkında Duyuru

Enstitü Başkanlığımızın vermiş olduğu Kontrol Belgelerinin geçerlilik süresi onaylandığı tarihten itibaren 1(bir) yıldırTek Pencere Portal Sistemi (TPS) üzerinden belge oluşturulurken süre sonu olarak başvuru tarihinden sonra ki 1 yıl süre olarak girilmelidir.

Başvuru esnasında süre sonu tarihi sisteme 1 yıl olarak girilmez ise sistem süre sonunu 1 gün olarak vermektedir. Bu durumda düzeltme için dilekçe ile başvuru yapılması ve süre sonu uzatma talebi yapılması gerekmektedir. Belge süre sonu tarihi ile ilgili olarak sisteme fazla süre girilmesi durumunda oluşacak yasal işlemlerden Enstitü Başkanlığımız sorumlu değildir. İşlemlerinizde gecikme yaşamamak için süre sonuna dikkat ediniz.

Örnek olarak, başvuru tarihi  10/12/2021 ise Süre Sonu Tarihi 10/12/2022 olmalıdır.

Kontrol Belgesi Ödemelerine İlişkin Duyuru

Ödeme yapılacak olan kredi kartının  (VISA, MASTERCARD, MAESTROCARD, AMEX vb.)  internet işlemlerine açık ve 3D güvenli ödemeye tanımlanmış olması gerekmektedir.

Bu ödeme sırasında  cep telefonunuza onay kodu geldiği için, banka bilgilerinde kartın bağlanacağı  cep telefonu numarası bilgisinin güncel olması gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Kontrol Belgesi Sistemine Giriş ve Tanımlama Nasıl Yapılır?

Kontrol Belgesine Sistemine giriş yapmak için izin verme şirketi firma yetkilisinin https://kbs.ailevecalisma.gov.tr/#/oturum/giris adresinden e-Devlet ile giriş yap butonunu kullanarak giriş yapması gerekmektedir.

Kontrol Belgesi Sistemi KBS, Tek Pencere Portal Sistemi TPS olarak ifade açıklaması.

KBS Sistemine Hangi Tarayıcıdan Girmeliyim?

KBS sistemine Internet Explorer 11 den veya Mozilla Firefox 52.3.0 esr 32 bit sürümlerinden giriş yapmalısınız. (Java uygulamasının çalışması için). Internet Explorer 11'den giriş yaptığınız zaman Active X denetimlerine de dikkat edilmelidir.

e-imza ile işlem yapabiliyorsunuz IE 11, Java son sürüm 32 bit ve Java panelinde bulunan güvenlik ayarları https://kbs.ailevecalisma.gov.tr/#/oturum/giris adresinin eklenmiş olması bekleniyor. Aksanlı Java uygulaması çalışmaz. Bu gelişmiş de e-imzanızı kullanamazsınız.

Sisteme Giriş Yapamıyorum. Neden?

Kontrol Belgesi Sistemine giriş yapamıyor iseniz Firmanızın SGK da yetkilisi olarak tanımlı olup olmadığınızın kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer tanımlı iseniz firmanızın, vergi numarası, sicil numarası, Nace kodlarının doğru olup olmadığına bakılmalıdır.  Bu bilgiler eksik veya yanlış ise ilgili SGK Müdürlüğünden  güncellenmesi gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen durumlardan farklı olarak;

Firmanızın SGK'da tanımlı yetkilisi değil iseniz ilgili SGK Müdürlüğüne başvurarak, Firma Yetkilinizi  İş  Yeri  Tescil Sisteminde   “Yeni Kişi”   olarak ekletmeniz gerekmektedir. Sistem 24 saat içerisinde tanımaktadır.

Tüm bunları yaptığınız halde sisteme giriş yapamıyor iseniz İSGÜM ile irtibata geçiniz.

Sisteme Giriş yaptım ama Belgeleri İmzalaya  yorum  yapıldı yapıldı. Neden? 

E-imza ile-imzalayamıyor iseniz, 

 Java 32 bit son sürüm yüklenir. Sadece bu sürüm için. Başka bir java sürümleri olabilirken yapabilir çakışma yaşanıyor.
Firefox 52.3.0 esr 32 bit sürümü yada IE 11 tarayıcıları kullanılmasını. Chrome tarayıcısında java uygulaması yani e-imza çalışmasında. IE Edge yada diğer versiyonlarında açılmıyor.
Firefox Mozilla'nın açılışını gösteriyor (indirdikten sonra otomatikleşmeler kapatıldığında) https://www.filehorse.com/download-firefox-32/31842/
Denetim masasında java kontrol paneli güvenlik sekmesinde https://kbs.csgb.gov.tr adresinin eklenmesi'nde.

Bütün bu arıtmalar yapıldığında bazen şu anda e imzalamakla birlikte imzalama yapabiliyoruz: iseniz: orada bir bilgisayarda bilgisayar da mevcut anti virüs programları, firewallların başında e-imzanızlarında engelleniyordur. Buıyor bu programları geçici olarak devre dışı bırakınız. Bazı firmaların İnternet ağları da e-imzanın çalışmasını engelliyor. Bu şeyi kullanmış gibi bir ağ üzerinde de engelleme olup olmadığının kontrolü kontrol edilebilir gerekebilir.

Kontrol Belgesi Başvurusunu Kimler Yapabilir?

Sisteme Giriş yaptıktan sonra “Firma Yetkilisi” başvuruyu yapabilir.

Firma başka bir Firmanın Yetkilisini veya çalışanını (Gümrük Müşaviri) Kontrol Belgesi Başvurularını yapmasını ve takip etmesini istiyor ise;

Firma Yetkilisi sisteme giriş yapar, firma adına vekâletname vermiş oldukları kişiyi “Firma Kullanıcısı” olarak sisteme tanıtır ve Kullanıcı olarak tanıtılan kişiye verilen vekâletnameyi sisteme yükler. Sisteme yüklenen vekâletname İSGÜM tarafından uygun bulunur ve onaylanır ise başvuruyu Firma Kullanıcısı yapabilir. Firma Kullanıcısının da e-imzası olması gerekmektedir.

Eğer Vekâletnameyi imzalayamıyor iseniz yüksek çözünürlükte taranmış olabilir. Bu nedenle çözünürlüğü düşük ama okunaklı ve net olarak tarayıp yüklemeniz gerekmektedir. Eski belgeyi kaldırdıktan sonra CRTL F5 ile sayfayı yenileyerek yeni belgenin sisteme yüklenmesi daha iyi sonuç verecektir. Sisteme yüklenen Vekâletname veya imza sirkülerinde mutlaka Firmaya ait bilgiler, “Firma Yetkilisinin” adı soyadı kimlik numarası ile Firma Kullanıcısı olarak tanımlanan kişinin adı soyadı ve kimlik numarası yer almalıdır. Bu bilgilerin yer almadığı vekâletnamelere onay verilmez.

KBS'ne Vekâletname Yükleme İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Kontrol Belgesi Sistemine(KBS) giriş yapan Firma Yetkilisi Kontrol Belgesi Başvurularını kendisi yapmayacak ise “Firma Kullanıcısı” ataması(Yetkilendirmesi) yapacaktır. Bu işlem için KBS sistemine e imza ile giriş yapacak ve Firma Kullanıcısı ekle butonuna basacak. Daha sonra Firma Kullanıcısı olarak atayacağı kişinin T.C. Kimlik Numarasını ve ilgili kişiye vermiş olduğu vekâletname ile kendi firması adına işlem yapabildiğine dair firmanın İmza Sirkülerini veya kendisine verilen vekâletnameyi tek bir belge olacak şekilde tarayıcıda tarayarak (bir PDF dosyası haline getirerek 2 MB geçmeyecek ve okunaklı olacak şekilde) sisteme  yükler. Daha sonra Firma Kullanıcısı olarak atanan kişi de sisteme girerek bu vekâletnameyi onaylar.

Enstitü başkanlığımız yetkili personeli vekâletnameleri inceler ve inceleme sonucu vekaletnemeler/imza sirküleri  uygun bulunursa onay verilir. Bu işlem sonrası Firma Kullanıcısı Sisteme giriş yaparak gerekli başvuruları gerçekleştirir.

Uygulama için: Firma Yetkilisi olunduğuna dair vekâletname veya imza sirküleri - Firma Kullanıcısına İşlem yapabileceğine dair ilgili Firma tarafından verilen vekâletname tekbir belge haline getirilerek Kontrol Belgesi Sistemine yüklenir.

Kontrol Belgesine Nasıl başvurulur ? 

Kontrol Belgesi başvurusu yapmak için bir takım Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın https://uygulama.gtb.gov.tr/TekPencere/ portalından giriş yapılıyor, ithal edilen ürün yapmak için. Bu teslim yapılıp onaya sunulduktan sonra sistem otomatik olarak bir numara verir (TPS numarası).

Tek Pencere Sistemine (TPS) yapılan sözleşmeden sonra  https://kbs.ailevecalisma.gov.tr/#/oturum/giris adresinden e-imza sistemi sisteme giriş yapılır. Sistem onayı Kontrol Belgesi hazırları aşaması takip edildi. Bu menüden sisteme bir kez bağlanmayı otomatik olarak verir.

Bu aşamadan sonra Fatura Kesme İşlem Enstitüsü başkanlıkça yapılan ve yapılan sistem yöneticileriyle yapılmak üzere yapıldı.

Kontrol Belgesi Başvurusunda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle Başvurusunu yapacağımız ürüne ait bilgileri Tek Pencere Sistemi üzerinden ürünün,  adı, varsa kod numarası, miktarı, fatura no su, birimi (litre, kg, adet, vb.) dikkatlice eksiksiz doldurulur (TPS'de ve isteniyor ise KBS'de).

Kontrol Belgesi Sistemine giriş yapıldıktan sonra başvuruda TPS'de verilen numara sisteme girilir.  Bu işlemden sonra bilgiler otomatik olarak gelir. Bu aşamadan sonra ürüne ait fatura istenilen yere daha sonra GBF (Güvenlik Bilgi Formu) istenilen yere yüklenir. Bu bilgilerin istenildiği yere hiçbir surette farklı bir belge yüklenemez, aksi durumda belgenin kesin iade nedenidir.

Kontrol Belgelerini Nasıl Takip Edebilirim?

Kontrol Belgesine başvuru yapıp fatura kesim işlemi yapıldıktan sonra belgenizin durumunu hem KBS sisteminden hem de TPS üzerinden takip edebilirsiniz. Belgeniz onaylanmış veya ret edilmiş olsun sistem üzerinde görülecektir.

Kontrol Belgem iade edildi. Ne yapmalıyım?

Kontrol Belgeniz KBS nden iade edildi ise TPS nde de  iade edilmiştir.  Bu durumda öncelikle TPS de iade edilen belge güncellenerek(iade sebepleri dikkate alınmak suretiyle) tekrar onaya sunulur. Daha sonra KBS ye giriş yapılır ve TPS de tekrar onaya sunulan belge üzerinde istenilen düzeltmeler yapılarak sistemde belgenin tekrar işleme alınması sağlanır. Kontrol Belgesi için yapılan bir başvuru iade edilmiş ise iade edilen belge için  kesinlikle yeni bir TPS başvurusu yapılmaz. İade edilen belge güncellenerek(eksiklikler giderilerek)  sistem üzerinden   onay için sunulur.

İşlemlerinizin gecikmemesi ve başvurularınızın iade edilmemesi için sistem üzerinden yayınlanan duyuruları, bu sayfada yer alan bilgileri ve internet sayfamızda yayınlanmış olan Ağustos 2017 ve sonrası yayınlanan duyuruları dikkate almanızı önemle rica ederiz.