…
…
…
…
…
…
05 Ekim 2021, Salı Çankaya, Ankara - Türkiye

“Güven Usta İle Vardiya Öyküleri” Tiyatro Gösterimiz Siirt Ev Sahipliğinde Çalışanlarımızla Buluştu


“Sağlığınız ve Güvenliğiniz için, Siz Neredeyseniz Biz Oradayız” mottosuyla yola çıkan Turne Sahnesi, Türkiye’yi il il dolaşmaya devam ediyor. Tiyatromuz bu kez Siirt’te 53. gösterisinde yaklaşık 280 maden çalışanı için perdelerini açtı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü (İSGGM) tarafından yürütülen, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen MİSGEP “Drama Yoluyla İnteraktif Seminerleri” faaliyeti altında hazırlanan “Güven Usta İle Vardiya Öyküleri” adlı 8 bölümlük oyun 5 Ekim 2021 tarihinde Siirt’teki turnesini gerçekleştirdi. FDRP faydalanıcımız Cengiz İnşaat Madenciliğin de aralarında bulunduğu yaklaşık 270 maden çalışanı için sergilenen oyun yoğun ilgiyle karşılandı. Etkinliğe İŞKUR Siirt İl Müdürü Ömer Aslan ve SGK Siirt İl Müdürü Abdulcelil İlbaş da katıldı.

MİSGEP Drama Yoluyla İnteraktif Seminerleri ile maden çalışanları arasında iletişimin ve iş birliğinin teşvik edilmesi, takım ruhunun oluşturulması amaçlanarak hazırlanan “Güven Usta İle Vardiya Öyküleri” interaktif tiyatro turnesi Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim ayları içerisinde Manisa, Aydın, Denizli, Burdur, Adana, Kayseri, Elazığ, Malatya, Gümüşhane, Giresun, Tokat, Amasya, Zonguldak, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Bursa, Çanakkale, Edirne, Adıyaman, Mersin, Niğde, Kastamonu, Hakkâri ve Siirt olmak üzere yaklaşık 15.500 km yol katederek, 25 ilde 53 gösteri ile 9300 maden çalışanı için gösterime sunuldu.

İnsan davranışlarını, iletişim temelli konuları ve soyut kavramları anlamada en etkili yöntemlerden biri olan drama tekniği ile geliştirilen ve 8 bölümden oluşan Drama Yoluyla İnteraktif Eğitim Semineri; İSG alanındaki işbaşı eğitimi, kişisel koruyucu donanım, tahkimat, iş kazalarını önleme, çalışanın psikolojik durumu, mevcut İSG yasası, haklar, çalışan temsilcisi, tahlisiye ve iletişim gibi farklı temaları içeriyor. Her bölümün sonunda seyirciler oyuna dahil edilip yorum ve değerlendirmeleri alınarak interaktif bir oyun sergileniyor. MİSGEP Drama Yoluyla İnteraktif Eğitim Seminerleri Turne Sahnesi Ekim ayında sırasıyla Muğla, İzmir ve Ankara illerinde maden çalışanları ile buluşarak perdelerini açmaya devam edecek.

Etkinlik kapsamında maden çalışanlarına yönelik olarak sergilenen olan “Güven Usta ile Vardiya Öyküleri”, Güven Usta, Necmi, Saim ve Mehmet isimli dört maden çalışanının başlarından geçen olayları anlatan, güldürürken düşündüren, samimi ve çalışanların aktif katılımının da sağlandığı 8 oyundan oluşmaktadır. Çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliği için İş Güvenliği Uzmanı Cansu ve işyeri hekimi, oyunun didaktik unsurlarını oluştururken çalışanların maden dışındaki arkadaşlıkları ve aile yaşamlarına da oyunda yer verilmektedir. Oyunlar 8-10 dakika arası sürmekte olup çalışanların kendi çalışma ortamlarında keyifli vakit geçirirken iş sağlığı ve güvenliği farkındalıklarının artırılması amaçlanmıştır.

Seminerler, Covid-19 tedbirleri dolayısıyla açık havada ve tır üzerine yerleştirilmiş gezici sahnede “Sağlığınız ve Güvenliğiniz için, Siz Neredeyseniz Biz Oradayız!” sloganı ile maden işletmelerinin bulunduğu, maden çalışanlarının yoğunlukla ikamet ettiği ilçe, mahalle ve köylerde gerçekleştiriliyor. Seminerlerle çalışanlarda güvenlik kültürünün yerleştirilmesi ve güvenli davranışların benimsetilmesi hedefleniyor.