Genel Müdür - Doç. Dr. Muhittin BİLGE


Doç. Dr. Muhittin BİLGE                                                                                                                                                                        İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü  

1962 yılında Giresun’un Görele ilçesinde doğdu. İlk ve orta tahsilini Giresun’un Çanakçı ilçesinde tamamladı. Trabzon Endüstri Meslek Lisesi Elektronik Bölümü’nden mezun olan BİLGE, 1989 yılında Gazi Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Teknoloji Eğitimi Bölümü’nü lisans derecesiyle tamamladı. 1994 yılında Ankara Devlet Lisan Okulu’nda İngilizce Dil Eğitimi gördü. 1994-1996 yılları arasında Gazi Üniversitesi, Kamu Yönetimi Bölümü’nde bir yıl fark ders tamamlayarak, yüksek lisansını “Siyaset ve Sosyal Bilimler” bölümünde “Sezai Karakoç’un Diriliş Düşüncesinde Medeniyet Anlayışı” adlı tez çalışmasıyla yaptı. Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümünde, “Türk Modernleşmesindeki Batılılaşma Olgusuna Farklı Bir Yaklaşım: İdris Küçükömer” adlı doktora tez çalışmasını 2004 yılında tamamlayarak siyaset bilimi doktoru unvanı aldı. 2021 yılında siyaset bilimi doçenti oldu.

1990–1991 yılları arasında Batman 60. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda, 1992-1994 yılları arasında Ankara Açıkalın İlköğretim Okulu’nda ve 1995 –1997 yılları arasında Ankara Nurettin Ersin İlköğretim Okulu’nda öğretmenlik yaptı. 1997 yılında Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nda (RTÜK) Yayın İzleme ve Değerlendirme Uzmanı olarak göreve başladı. 2002 yılında kurum içinde hazırladığı “Uluslararası Tanıtımda Televizyon ve Yayıncılığın Önemi” adlı çalışmasıyla “Üst Kurul Uzmanı” unvanını aldı. Aynı kurumda 2007-2009 yılları arasında İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkan Yardımcılığı görevini yapan Bilge, 2009 yılında RTÜK Kamuoyu ve Yayın Araştırmaları Dairesi Başkan Yardımcısı oldu. Yaklaşık 6 yıl bu görevi ifa ettikten sonra, kendi isteğiyle RTÜK İstanbul Bölge Temsilciliği’ne “Üst Kurul Uzmanı” olarak atandı.

1996-1997 yılları arasında iki aylık düşünce ve sanat dergisi “Simya”yı çıkarttı ve yönetti. Dini, Tarihi, İdeolojik Boyutlarıyla İslamcılık (A Kitap – 2015), Batılılaşma, Sivil Toplum, Cuntacılık (A Kitap – 2012), Türk Modernleşmesi ve Sivil Toplum (Binyıl Yayınevi – 2009) ve Medeniyet ve Diriliş (Hece Yayınları – 2004) isimleriyle yayımlanmış dört eseri bulunmaktadır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Muhittin BİLGE, evli ve ikisi erkek birisi kız olmak üzere üç çocuk babasıdır.