…
05 Mart 2021, Cuma Ankara

TİSK ile Başkanlığımız işbirliğinde "İş Teftişi Uygulamaları" konulu çevrim içi seminer düzenlendi.


Rehberlik ve Teftiş Başkanlığımız ile Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından 24 Şubat 2021 tarihinde "İş Teftişi Uygulamaları" konulu çevrim içi seminer düzenlendi.

 

Rehberlik ve Teftiş Başkan Yardımcımız Onur Batuman çevrim içi seminer kapsamında "Pandemi Döneminde İşin Yürütümü Yönünden Teftiş Uygulamaları" konusunda sunum yaptı. Dünyanın salgın nedeniyle başka bir sürece girdiğini ifade eden Batuman, şunları kaydetti: "Bu kapsamda, hükümetin istihdamı koruma perspektifiyle aldığı kararlar çerçevesinde öncelikle kısa çalışma uygulamasındaki uygunluk tespiti görevini yerine getirdik. 1000'e yakın iş müfettişi olarak, 670 bine yakın iş yerinin uygunluk tespiti incelemesini gerçekleştirdik. Bizim için gerçekten de zor bir dönemdi ama ülkenin geçirdiği koşullar dikkate alındığında üzerimize düşeni layıkıyla yapmaya çalıştık."

 

TİSK İcra Kurulu Üyesi ve Türkiye Kimya Petrol Lastik ve Plastik Sanayii İşverenleri Sendikası (KİPLAS) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kocagül de seminerde yaptığı konuşmada, “Yeni koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle dünyanın büyük bir değişimden geçtiğini, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığının, çalışma hayatını geliştirmek, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik ortamı oluşturmak ve çalışma barışını sağlamak amacıyla yürüttüğü faaliyetlerle klasik bir yapı olmanın çok ötesine geçtiğini” söyledi. Başkanlığın teftiş anlayışının son derece yapıcı olduğunu ifade eden Kocagül, "Önce rehberlik ediyorlar, çözümleri anlatıyorlar, uyarıyorlar, süre veriyorlar en son ceza ve benzeri uygulamalara müracaat ediyorlar. Bu yapıcı anlayış, konfederasyon olarak bizim için de son derece önemli. Gururla ifade ediyorum ki rehberlik anlayışı, özellikle konfederasyonumuzun temsil ettiği üye sendikalar ve bağlı iş yerleri açısından da çok kıymetli ve koruyucu bir nitelik taşımaktadır." diye konuştu.