28 Eylül 2022, Çarşamba

Yeni İSG-KATİP Yazılımının Devreye Alınması Süreci Hakkında Duyuru


E-Dönüşümde En İyiye: “Yeni” İSG-KATİP

İş sağlığı ve güvenliği alanındaki e-devlet işlemlerinin yürütülmesi amacıyla Bakanlığımızca geliştirilen İş Sağlığı ve Güvenliği Kayıt, Takip ve İzleme Programı (İSG-KATİP); 2010 yılından bu yana kullanılmaktadır. 2 milyondan fazla iş yerine ve yüzbinlerce iş sağlığı ve güvenliği profesyoneline hitap eden uygulamamız zaman içerisinde; iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin takibi, denetimi, kişi ve kurumların yetkilendirme ve vize işlemleri gibi birçok temel ihtiyacın elektronik ortamda yürütülebilmesine imkân sağlamıştır.

Mevcut uygulamanın teknik özelliklerinin ve bilişim altyapısının günümüz gerekliliklerine uyum sağlayabilmesi, artan kullanıcı sayısına uygun bir performans sergilenebilmesi, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde bürokrasi ve kırtasiyeciliğin azaltılması, değişen mevzuata daha hızlı uyum sağlayabilecek modern altyapı, kullanıcı dostu arayüz tasarımı gibi birçok ihtiyacın karşılanabilmesi için TÜRKSAT yükleniciliğinde başlatılan “İSG-KATİP Yeniden Yazılım Projesi” tamamlanmıştır.

Yeni İSG-KATİP’in devreye alınmasının ardından, modül bazlı kullanım kılavuzları ve video anlatımlar ile kullanıcıların yeni sistemde daha kolay ve doğru şekilde işlem yapabilmesi de sağlanacaktır.

Kamu Kurumları Entegre Ediliyor

Geliştirilen yeni uygulama ile birlikte kamu kurum ve kuruluşlarının iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerine ilişkin işlemlerini e-devlet üzerinden yapmasına imkân sağlanacaktır. İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirmelerine ilişkin iş ve işlemler e-devlet üzerinden yapılacaktır. 

 İSG Hizmetleri Tek Adreste

Yeni yazılımın devreye alınmasıyla birlikte hali hazırda kullanılmakta olan; “İSG-KATİP”, “EKİPNET”, “PGD Ürün Şikâyet Portalı”, “Asbest ve Pnömokonyoz Başvuru Portalı” aynı çatı altında toplanacak, bu hizmetler İSG-KATİP adı altında “https://isgkatip.csgb.gov.tr” adresinden verilecektir. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 27 nci maddesinin üçüncü fıkrası kapsamında sahadan alınan veriler yeni İSG-KATİP üzerinden de gönderilebilecektir.

 21 Ekimde Sistemler 4 (Dört) Gün Süreyle Erişime Kapatılacak

“İSG-KATİP”, “EKİPNET”, “PGD Ürün Şikâyet Portalı”, “Asbest ve Pnömokonyoz Başvuru Portalı” uygulamalarımızda kayıtlı olan tüm verilerin yeni uygulamamıza aktarılması, bu sayede yeni sistem devreye alındığında işlemlerin kaldığı yerden devam edebilmesi için bahsi geçen uygulamalarımız 21 Ekim 2022 tarihinde saat 23:59 itibariyle 4 (dört) gün süreyle erişime kapatılacaktır.

Süreç içerisinde mağduriyet yaşanmaması adına işlemlerde ilgili tarihlerin dikkate alınması ve Bakanlığımızca yapılacak duyuruların takip edilmesi önem arz etmektedir.

İSG-KATİP Telefonlarımıza Geliyor 

Geliştirilme süreci devam eden mobil arayüzü ile birlikte doğrudan bilgilendirme, her yerden erişim gibi imkânlarla birçok hizmetimiz mobil uygulamada yapılabilir olacaktır. Kullanıcılarımız 2022 yılı sonunda Android ve IOS platformlarında hayata geçirilecek olan İSG-KATİP mobil uygulamamız ile işlemlerini gerçekleştirebilecektir. 

Yeni İSG-KATİP’le Birlikte Başka Hangi Yenilikler Geliyor? 

  • Uygulama arayüzü güncel tasarım yaklaşımlarına uygun, kullanıcıların daha kolay işlem yapabileceği şekilde güncellendi.
  • Diğer kamu kurum ve kuruluşları ile elektronik bilgi paylaşımı artırılarak; mezuniyet belgesi, ticaret sicil belgesi gibi kullanıcılardan talep edilen belgelere ilişkin resmi bilgiler doğrudan elektronik ortamda temin edilerek daha az bürokrasi ile işlemlerin yürütülmesi hedeflendi.
  • Kişi ve kurumlara yönelik sözleşme ve sigortalılık bildirimleri gibi kontroller anlık olarak yapılabiliyor.
  • Kişi ve kurumlara yönelik anlık ya da düzenli olarak SMS, e-posta ve uygulama içi bildirimler ile bilgilendirmeler yapılabiliyor.
  • Kişi ve kurumlara dair sistemde kayıtlı olan “Mernis Kimlik Bilgileri”, “SGK İşyeri Tescil Bilgileri”, “Mezuniyet Bilgileri”, “E Bildirge Kullanıcısı”, “Nace Kodu ve Tehlike Sınıfı” gibi bilgiler kullanıcılar tarafından güncellenebiliyor.