…
…
…
…
…
…
10 Kasım 2021, Çarşamba Ankara

IV. Uygulamalı İş Sağlığı Eğitimlerimizi 08-09-10 Kasım 2021 Tarihleri Arasında Gerçekleştirdik


İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığı (İSGÜM) olarak işyeri hekimlerimiz başta olmak üzere hekimlerin meslek hastalıkları konusunda, bilgi, eğitim ve farkındalıklarının artırılması böylece çalışanların sağlığının korunması, meslek hastalıklarının erken dönemde saptanması ve meslek hastalıklarının önlenmesi çalışmalarına katkı sağlanması amacıyla İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanlığı (İSGÜM)’de “İş Sağlığı Alanında PA (postero-anterior) Akciğer Radyografisi Değerlendirme Eğitimi-İş Sağlığı Alanında Solunum Fonksiyon Testi (SFT) Değerlendirme Eğitimi- Pnömokonyoz  Farkındalık, İş ve İşlemleri İleri Eğitimlerini” içeren Pnömokonyoz ileri eğitim modülümüz ile ile uygulamalı iş sağlığı eğitimlerimizin dördüncüsünü 08-09-10 Kasım 2021 tarihlerinde gerçekleştirdik.

İSGÜM’ de düzenlediğimiz iş sağlığı alanındaki eğitimlerimizin açılışını, İSGÜM Başkanı Gizem Naz DÖLEK yaptı. Açılışta konuşan DÖLEK, iş sağlığında çalışanların sağlığının korunması ve geliştirilmesinin önemini vurguladı. Akciğer radyografisi, solunum fonksiyon testi ve pnömokonyoz eğitimlerini içeren 3 gün boyunca sürecek uygulamalı iş sağlığı eğitimlerinin başarılı bir şekilde geçmesini diledi.

İş Sağlığı Alanında PA Akciğer Radyografisi Değerlendirme Eğitimlerimiz ile hekimlerimiz akciğer radyografilerinin çekim parametreleri, analog/dijital akciğer radyografisi, akciğer radyografisinin kalitesinin değerlendirilmesi, ILO pnömokonyoz sınıflaması, iş sağlığında akciğer radyografisi konuları hakkında bilgi sahibi oldular.  Mesleki akciğer radyografilerinin incelenmesi ve değerlendirmesini uygulamalar ile öğrendiler.

İş Sağlığı Alanında Solunum Fonksiyon Testi Değerlendirme  Eğitimlerimiz ile hekimlerimiz iş sağlığı ve mesleki solunum sistemi hastalıklarının tanı ve takibinde solunum fonksiyon testlerinin önemi, solunum fonksiyon testlerinin temelleri, solunum fonksiyon testi cihazlarının özellikleri, solunum fonksiyon testlerinin uygulanması (manevralar), raporlanması, yorumlanması ve bu testlere ait kalite kontrol basamakları konusundaki temel bilgilere sahip olmuşlar ve hem solunum fonksiyon testi hem de çeşitli PEF-METRE örnekleri üzerinden bu testlerin yorumlamalarını kendileri yaparak pratik uygulamalar ile bu bilgilerini pekiştirdiler.

Pnömokonyoz Farkındalık, İş ve İşlemleri İleri Eğitimleri ile pnömokonyoz,  yapan tozlarla çalışma yapılırken sağlık gözetimi, toz ölçümleri, gezici iş sağlığı tarama araçlarında yürütülen işlemler, Sosyal Güvenlik Kurumu’nda yürütülen iş ve işlemler, pnömokonyoz tanısı alan çalışan ile neler yapılması gerektiği, yetkili sağlık kuruluşundaki iş ve işlemler hakkında bilgi sahibi olmuş ve işyerlerinde pnömokonyoz ile ilgili yürütülen sağlık hizmetlerinin doğru,  uygun ve etkili şekilde verilmesi  kazanımı elde ettiler.

Üç eğitimden oluşan ve üç gün süren eğitimlerimizin kapanış töreninde İSGÜM Başkanı Gizem Naz DÖLEK tarafından katılımcılara ve eğitimlerin düzenlenmesinde İş Sağlığı ve Meslek Hastalıkları Bölümü başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti. Eğiticilerimize teşekkür belgeleri ve eğitime katılan hekimlerimize sertifikaları İSGÜM Başkanı Gizem Naz DÖLEK Başkan Yardımcısı Hasan OSMAN ve İş Sağlığı ve Meslek Hastalıkları Bölüm Sorumlusu Dr. Bülent GEDİKLİ  takdim etti.