…
…
…
…
…
…
…
28 Ekim 2022, Cuma Ankara

31. Dönem Asbest Söküm Uzmanlığı Eğitimini Tamamladık


Kanserojen bir madde olan asbestle mücadelede yer alan profesyonellerimizi yetiştirmek üzere İSGÜM tarafından gerçekleştirilen “Asbest Söküm Uzmanlığı Eğitiminin" 31.sini tamamladık.

Eğitimin açılış ve kapanış sürecine katılan Enstitü Başkanı Emriye YILMAZ MOLLASALİHOĞLU, “Asbest Söküm Uzmanlığı” eğitiminin İSGÜM tarafından ilk olarak 2014 yılı Ocak ayında verilmeye başlandığını bugüne kadar 30 tane Asbest Söküm Uzmanlığı eğitiminin düzenlendiğini, bu yılın son eğitimi olan 31. Dönem  “Asbest Söküm Uzmanlığı” eğitimi ile 23 iş güvenliği uzmanının daha “Asbest Söküm Uzmanlığı” sertifikasına sahip olacağını söyledi.

İSGÜM konferans salonunda düzenlenen 5 günlük eğitimde,  asbest tanımı ve türleri / asbestin özellikleri ve kullanımı amacı,  asbest içeren malzemeler ve çeşitleri /asbeste maruz kalınabilecek işler ve kullanım alanları,  risk ve tehlike kavramları ve risk değerlendirmesi, asbest ile ilgili yürürlükteki mevzuat, asbest söküm çalışanlarının hazırlanması / kendini koruma ve kişisel koruyucular ve uygulamaları, asbestli malzeme sökümü ve söküm işlerinin sınıflandırılması, asbest sökümünde çalışma platformları, iskeleler, seyyar merdivenler ve yüksekte güvenli çalışma ile ilgili mevzuat, sökümün bitiminden sonra yapılması gerekenler, asbest atıklarının toplanması, taşınması, depolanması ve atıkların bertarafı konu başlıklarının yanı sıra uygulama eğitimi (asbest evi, numune alma) hakkında eğitim verildi.

Eğitime katılanlar İSGÜM Müzesi ve Sanal Gerçeklik Eğitim merkezini de ziyaret ederek bilgi aldılar.

Eğitim sonunda düzenlenen ve sınavda başarılı olan iş güvenliği uzmanları için sertifika töreni düzenlendi.

Sertifika töreni öncesinde konuşan MOLLASALİHOĞLU, İSGÜM’ün konusunda uzman eğitmenleri tarafından verilen teorik ve uygulamalı bilgilerin asbest ile yapılacak mücadele önemli ölçüde faydalı olacağını, 31.si düzenlenen bu eğitim ile toplam 744 Asbest Söküm Uzmanını sahaya kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Eğitimlerini başarı ile tamamlayan kursiyerlere sertifikaları İSGÜM Başkanı Emriye Yılmaz MOLLASALİHOĞLU, Başkan Yardımcısı Hasan OSMAN, Koordinatör Şehmus ÜNVERDİ ve Eğitimcilerimizden Çalışma Uzmanı Deniz AKARSU tarafından takdim edildi.

Sertifika töreni toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.