…
…
22 Aralık 2021, Çarşamba Ankara, Türkiye

Sektör Temsilcilerine Yönelik, Türkiye-Almanya İstisna Akdi Anlaşması Eğitim Programı Düzenlendi


Genel Müdürlüğümüz personeli Çalışma Uzmanı Tahsin ÖZDEMİR tarafından daha önce Bakanlığımız merkez teşkilatı personeline ve yurt dışı teşkilatımızın Almanya’da bulunan birimlerinde çalışan personele verilen eğitimin üçüncü ayağı, sektör temsilcilerine yönelik eğitimle tamamlandı.

Türkiye-Almanya İstisna Akdi Anlaşması'nın Türkiye'de ve Almanya'da bürokratik süreçleri, bildirim ve beyan prosedürleri, kota tahsis hesaplama yöntemleri gibi konuları içeren ve yeni uygulamaya giren Federal Çalışma Ajansı Uygulama Yönetmeliği kapsamında önemli değişiklik ve bilgiler katılımcılarla paylaşıldı.

Toplantıda, Almanya’da iş alan ve Türk işçi istihdam eden Türk müteahhitlik şirketlerine sunulan imtiyaz ve kolaylıkları Türk şirketlerine anlatmak ve yurtdışında Türk işgücü istihdamının artırılması hedefleniyor. Böylece Türk şirketleri beyaz ve mavi yakalı personeli için kolaylaştırılmış vize, çalışma (WAK Kartı), ICT Kart, ikamet ve ticari faaliyet izinlerinin nasıl alınacağı konusunda yol gösterilecek, iki ülke arasındaki bürokratik işlemler konusunda Türk şirketleri aydınlatılarak, şirket ve işçilerimizin uluslararası iş tecrübesi edinmelerini ve rekabet güçlerini artırmaları sağlanacak. Ayrıca anlaşmayla şirketler hem finansal gelirlerini artırabilecek ve hem de yurt dışı istihdamın artırılmasına katkıda bulunabilecek.

Türkiye-Almanya İstisna Akdi Anlaşması'nın detaylarıyla masaya yatırıldığı toplantı, soru-cevap bölümüyle tamamlandı.