Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü


Soru 1: Yabancı uyruklu çalışanların Türk vatandaşı olması durumunda çalışma izin iptali nasıl yapılacak? İptal işleminden sonra SGK çıkışı yapılacak mı? Çıkış yapılmadan kuruma dilekçe ile başvuruda bulunmak yeterli midir?

Çalışma izni bulunan yabancının işvereni sistem üzerinden online olarak çalışma izni iptal talebinde bulunabilir veya bu durumu ıslak imzalı bir dilekçe ile Bakanlığımıza bildirebilir. Bu aşamada Türk Vatandaşı olduğuna dair kimlik belgesinin ibrazı da gerekmektedir. Yabancı kişinin çalışma izni iptal tarihi itibarıyla SGK çıkışının yapılması gerekmektedir.

Soru 2: E-imza ve Kep adresi sisteme ilk aşamada girecek olan E-bildirge kullanıcısının ve sistemden atanan vekilin ayrı ayrı alması gerekir mi? Sadece ilk giriş aşamasında e-bildirge kullanıcısının alması yeterli midir?

E-imzayı, sisteme ilk aşamada girecek olan E-bildirge kullanıcısının ve sistemden atanan vekilin ayrı ayrı alması gerekmektedir. E-bildirge kullanıcısı e-imza ile sisteme girerek işyeri kaydını oluşturduktan sonra başvuru yapmak üzere istediği kişiyi TC kimlik numarası ile işyeri adına başvuru yapmak üzere yetkilendirebilir. İşyerine ait KEP adresi bu işlemlerde kullanılabilir.

Soru 3: İzin iptal işlemleri nasıl yapılacak?

Yabancıların Çalışma İzinleri başvuru sistemi üzerinden ilgili butonlar aracılığıyla yapılmalıdır.

Soru 4: Çıktı nasıl alınacak alınmasına gerek var mıdır?

Yeni sistemde bütün işlemler online olarak yapılmaktadır; e-imza ile tamamlanan çalışma izin başvurularıyla ilgili olarak Bakanlığımıza kağıt ortamında bilgi veya belge gönderilmesi zorunluluğu kaldırılmıştır.

Soru 5: İşyeri sicil numarası girildikten sonra "Bilgileri getir" butonuna basıldığında işyeri bilgileri gelmemektedir. SGK ile görüştüğümüzde sorun olmadığı bilgisi verildi. Ne yapmam gerekir?

İş yeri sicil numarası ile sistemden veriler SGK üzerinden otomatik olarak gelmektedir; SGK ile iletişime geçilmelidir.

Soru 6: E-bildirge yetkilisi olmama rağmen sisteme girdiğimde e-bildirge kullanıcısı olmadığınız için işlem yapamazsınız uyarısı alıyorum. Nasıl giriş yapabilirim?

E-bildirge kullanıcısının yaşamış olduğu sorunlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çözülmektedir.

Soru 7: KEP adresimi PTT’den temin ettim ancak geçersiz KEP adresi girdiğime dair uyarı alıyorum. Sebebi nedir?

Öncelikle KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) adresinin "Tebligata Elverişli" olarak alınmış olması gerekmektedir. Tebligata elverişli olmayan KEP adresleri sistem tarafından kabul edilmemektedir. PTT veya diğer hizmet sunucularından alınan KEP adresleriyle ilgili sözleşmeler ilgili internet sitesine giriş yapılarak işveren tarafından e-imza ile imzalanır. Bu şekilde KEP ve Tebligat kabul etme özelliği aktif hale getirilir. Tüm bu işlemlerden sonra sorunun devam etmesi halinde KEP adresi temin edilen ilgili firma ile görüşülmelidir.

Soru 8: Vekil olarak sistemden birden fazla kişiyi atayabilir miyim, sınır var mıdır?

İşveren kaydı açıldıktan sonra işyeri adına başvuru yapmak üzere kişi yetkilendirilmesinde bir sınır bulunmamaktadır.

Soru 9: Sisteme nüfus cüzdanımı yüklemek istediğimde bütün bilgileri eksiksiz doldurmama rağmen “kaydet” butonu çıkmamaktadır ve sistem ilerlememe izin vermemektedir. Nasıl bir yol izlemem gerekir?

E-izin otomasyon sisteminin sorunsuz çalıştırılabilmesi için browser(tarayıcı) olarak Google Chrome kullanılması gerekmektedir. Elektronik imza işlemlerinde sorun yaşamamak ve sistem uyarılarını görebilmek açısından browser ayarlarından girilerek açılır pencerelere izin ver durumuna getirilmesi gerekmektedir (pop-up engelleyicisinin kapatılması gerekir).

Soru 10: Yeni açılan işyerimiz için henüz SGK sicil numarası almadık. Vergi kimlik numarası ile işveren kaydı yapabilir miyiz?

Kendi nam ve hesabına çalışanlar vergi kimlik numarası ile işveren kaydı yapabilirler; ancak bu kişiler dışında yeni sisteme kayıtlar yalnızca SGK tescil numarası ile yapılabilmektedir.

Soru 11: Sisteme yüklenen dosyaların boyutu 1MB’tı geçmemesi gerekir, ancak ortalama sayfa boyutunda bir sınırlama var mıdır?

Ortalama sayfa boyutunda bir sınırlama yoktur; ancak A4 olması işlemleri kolaylaştıracaktır. PDF küçültücü ile 1 MB'ın üzerindeki dosyalar için küçültme işlemi yapılabilir.

Soru 12: Fotoğraf yüklemek istiyorum ebatları hangi oranda olmalıdır?

Sistem fotoğraf ebatını ayarlama hususunda yol göstermektedir. Ayrıca yüklenecek fotoğrafın özellikleriyle ilgili açıklama Fotoğraf yükleme sayfasında mevcuttur.

Soru 13: İşveren Yönetim Paneli-İşyeri Ayrıntıları bölümünde işveren bilgilerinde istediğim bütün bilgileri değiştirebilir miyim? Herhangi bir sınırlama var mıdır?

İşyerinin e-bildirge kullanıcısı; SGK'dan otomatik olan bilgiler haricinde (bu bilgiler SGK'dan güncellenebilir) diğer bilgileri güncelleme yetkisine sahiptir.

Soru 14: Yüklediğim belgelerde hata olduğunu fark ettim sistemden silerek yeni belge yükleyebilir miyim?

Elektronik imza ile imzalanmadığı sürece sisteme yüklenen belgelerin üstüne yeni belge yüklenebilir.

Soru 15: İlk başvurumuzu yapan işveren vekilinde değişiklik yaptık. İşveren Yönetim Paneli-Yetkilendirme işlemleri bölümünden işveren vekilini silebilir miyim? Yeni vekil belirlemeden işveren olarak işlemlere ben devam etmek istiyorum. Yapmam gereken bir işlem var mıdır?

Bildirge kullanıcısı, İşveren Yönetim Panelinden yetkilendirilen kişinin yetkisini iptal edebilir. Yeni bir kişi için yetkilendirme işlemi yapılabilir.

Soru 16: Ev hizmetlerinde eski sistemde işveren olan anne babaları adına çocukları tarafından diğer sekmesinden yapılan başvurular yeni sistemde yapılabilecek mi?

E-izin sisteminde "Diğer" sekmesi yer almamaktadır. Bu kapsamdaki başvurular için işveren kaydı "Ev Hizmetleri" sekmesinden bakımı yapılacak kişinin veya birinci derece yakınının e-imza ve TC Kimlik no.su ile yapılabilir.

Soru 17: Belgelerimi yükledim ancak kaydet butonuna bastığımda sistem ilerlemiyor ne yapabilirim?

Başvuruda yer alan her sekmenin başlığının yanında yeşil check “ü” (kontrol) işaretinin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Check işareti bulunmayan sekmede bir eksiklik var demektir. İlgili eksik bilgiler tamamlanarak başvuruya devam edilmelidir. Bütün sekmeler tamam olduğu halde "kaydet" butonuna tıklanıldığında e-imza penceresi açılmıyorsa Tarayıcı ayarlarından pop-up engelleyicisinin kapatıldığına emin olunuz.

Soru 18:Yeni ekranlarda iş yeri kaydı yapılırken sadece iş yeri sicil numarasına göre kayıt imkanı var ancak iş yeri sicil numarası ve e-bildirge yetkilisi olmayan iş yerleri için vergi numarasına göre veya manuel kayıt imkanı yok. Ancak sigortalı işçisi olmayan işveren ortakları içinde çalışma izni alınabilir ve ilk 6 ay işçisi olmak zorunda değildir. Sicil numarası ve e-bildirge yetkilisi olmayan sadece işveren ortakları için izin talep edecek olan firmalar nasıl çalışma izini talep edebilecek

Kendi nam ve hesabına işyeri açacak Geçici Koruma kapsamındaki Suriyeli işverenler için işyeri kayıt menüsü altında "kendi nam ve hesabına iş yeri açacak yabancılar" isimli bir sekme oluşturulmuştur. Başvuru bu sekmeden yapılabilir.

Soru 19: Yeni otomasyon sisteminde işveren vekili olarak işlemyapılabiliyor, ancak sigorta sicil numarası girildiğindesistem uyarı vermektedir "e bildirge kullanıcısı olmadığınızdan dolayı bu firmayla ilgili işlem yapamamaktasınız"işveren vekillerinin kendi adlarına e imzası olmasına rağmen işveren kaydı oluşturamıyorlaryapmaları gereken nedir ?

Yeni otomasyon sisteminde işveren kaydı ancak işverenin SGK'da kayıtlı e-bildirge kullanıcısı tarafından yapılabilmektedir. E-bildirge kullanıcısı tarafından işyeri kaydı oluşturulduktan sonra işyeri yetkilendirme menüsünden girilerek istenilen kişilere TC kimlik numarası girilmek suretiyle işyeri adına başvuru yapma yetkisi verilebilmektedir. Bu şekilde yetkilendirilen kişiler sisteme girdiklerinde o işyeri adına başvuru yapabilmektedir.

Soru 20: İşveren vekilleri e-imza yüklerken kendi adlarına mı yüklemeleri gerekiyor işyeri adına mı yüklemesi gerekiyor? işyeri adına yüklediklerinde vekaleten işlem yaptıkları için sorun yaşarlar mı ?

E-izin sisteminde yapılan her işlem, sisteme TC kimlik numarası ile girilen kişilerin elektronik imzası ile tamamlanmak zorundadır.

Soru 21: Eski sistemde oluşturulmuş olan işveren kayıtları yeni sistemde gözükmüyor yeni sistemde tekrar oluşturulduğunda eski sistemdeki başvuruları görüntüleyip takiplerini yeni sisteme göre yapabilecekler mi ?

Eski ve yeni sistem birbirinden faklı iki izin sistemi olup birbiriyle entegrasyonu yoktur. Bu sebeple her başvuru yapıldığı sistem üzerinden takip edilmelidir.

Soru 22: Şahıs şirketleri adi ortaklığı kurulacak, ancak biri yabancı işveren şahıs şirketi olduğu için ticaret odasına kaydı bulunmuyor. Adi ortaklığı için ne tür bir işlem yapılabilir?

Adi ortaklıklar için Borçlar Kanunu hükümleri uygulanmaktadır. Dolayısıyla Ticaret şirketi sayılmadığı için Ticaret Odasına kayıtlı olma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Soru 23: Yabancı çalışma izni için eksik evrak nasıl yüklenecekve ekranlar hakkında daha detaylı yani vatandaşı adım adım yönlendirebileceğimiz ekran ve eğitim sunumu mevcut mu?

Yeni e-izin sistemi için başvuru kılavuzu www.calismaizni.gov.tr adlı internet sitemizde mevcuttur. Kullanıcıları yönlendirecek bir kılavuz bilahare sisteme eklenecektir.

Soru 24: Kep hesabı oluşturulma işlemini bireysel olarak herkes yapabiliyor, fakat e bildirge sadece bir kişi adına verilebiliyor. Bu aşamada muhasebe firmaları e bildirge için ayrı, kep için ayrı vekalet mi almalı? Bu şekilde işlem yapılabilir mi?

E-izin sisteminde işveren kaydı; ilgili işyerinin SGK'da kayıtlı e-bildirge kullanıcısı tarafından yapılabilir. KEP adresinin şirkete mi yoksa şahıslara mı ait olacağı konusunda henüz bir kısıtlama yoktur.

Soru 25: Eski sistemde tamamlanmış ve evrakları teslim edilmiş başvuruların inceleme, değerlendirme ve sonuçlandırma işlemleri yine eski sistemden devam edecektir. Eski sistemde henüz tamamlanmamış olan başvurular 26.02.2018 tarihinden itibaren pasif hale getirilmiş olup, bu durumda ki başvuruların yeni sistem üzerinden yapılması gerekmektedir. “ belirtilen bilgiye istinaden eski sisteme giriş yapılmamaktadır eksik evrak tespit edilenbaşvurular dahil hepsi iptal edilip yeni sistem üzerinden tekr

Eski sistem üzerinden yapılmış olan başvuruların değerlendirme süreci, eski sistem üzerinden devam etmektedir.

Soru 26: "Ev hizmetleri başvurusunda kayıt esnasında Ev Hizmetleri başvurusu için işveren kaydı yapmak istiyorsanız, işveren kayıt işleminin, yanında yabancı çalıştıracak kişi tarafından yapılması gerekmektedir. Başkası adına Ev Hizmetleri işveren kaydı yapılmamaktadır. “ Burada anlatılmak istenen vekalet ya da yetki verilmemekte midir sadece çalıştıracak olan kişi tarafından mı yapılacaktır ev hizmetli yabancı çalışma izini başka biri takip edebilmekte midir vekalet vererek yada sistem üzerinde

E-izin sisteminde ev hizmetleri işveren kaydı yabancıyı çalıştıracak olan kişinin e-imzası ve KEP adresi ile oluşturulacaktır. İşveren beyan oluşturduktan sonra başvuru yapmak üzere üçüncü şahısları sistem üzerinden yetkilendirebilmektedir.

Soru 27: Yabancı Çalışma izini daha önce eksik evrak bilgileri eski sistem üzerinden takip edilmesi gerekmektedir olarak vatandaşımız yönlendiriyoruz ve sistemde yönlendirmektedir fakat ilgili link üzerinden girilmiş olduğunda her hangi bir kayıt çıkmamaktadır ve bazı vatandaşlarımız başvuru takip linkini tıklamış olduğunda yetkilendirilmiş işveren bilginiz yoktur olarak uyarı çıkmaktadır.

“ Yabancıların Çalışma İzinleri Otomasyon Sisteminde yapılan yükseltmeden dolayı bu versiyon sadece mevcut durumda değerlendirmesi devam eden başvuruların takibi için kullanılacaktır. Yeni bir başvuru yapmak için https://ecalismaizni.csgb.gov.tr adresinden giriş yapabilirsiniz,”

Soru 28: Belirtmiş olduğum uyarı bilgisini aktarmaktadır mevcut işlemleri devam eden eksik evrak tespit edilen kişilerin başvuruları da ekran üzerinde görünmemektedir bu kişilerin de başvurularını eski sistem üzerinden tamamlayarak devam mı edecekler yoksa sil baştan tekrar yeni sistem üzerinden mi başvuru yapabilecekler? Eski sistem üzerinden işlem yapılacaksa neden bilgiler gelmemektedir ve eksik evrak yükle bilgileri açık değildir?

Eski otomasyon sistemimize giriş iş yeri kaydını açan kişinin TC Kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile mümkündür.

Soru 29: Uzatma başvurularında vekaleten işlem gerçekleştiren kişiye istinaden yapılan başvurularda SGK E-bildirge kullanıcısının farklı olması durumunda kep adresini vekaleten başvuruyu gerçekleştiren kişi alması durumunda işlem yapabilecek mi yoksa e-bildirge kullanıcı kep adresi alması durumunda uzatma başvurusu yapabilir mi?

E-izin sisteminde uzatma başvurusu yapmak için sistemde açılan işveren kaydının 26 haneli SGK tescil numarasının, önceki otomasyon siteminde açılan işyeri kaydının SGK Tescil numarası ile birebir aynı olması gerekmektedir. Böyle olduğu takdirde uzatma başvurusu yapılabilecektir.

Soru 30: Tamamlanmayan başvuru hangi başvuruları kapsamaktadır? ( harç yatırılması beklenen, eksik belge maili gönderilen, harç yatırılıp da onay bekleyen başvuruları mı kapsamakta vb. ) Eksik belge maili gelen vatandaş ekranda başvuruyu görememektedir kep adresi almasına rağmen yeni başvuru mu oluşturmalıdır?

Bir başvuru tüm sekmeleri tamamlandıktan sonra e-imza ile tamamlandığı takdirde tamamlanmış başvuru olur. Ancak bir başvuru tüm bilgileri girilmiş olsa dahil e-imza ile imzalanmadan kaydedilirse tamamlanmayan başvurular bölümüne kaydedilir. Yapılan başvuruların takibini başvuru işlemlerinin altındaki sekmelerden takip edebilirisiniz.

Soru 31: Sistemde çalışanların kayıtlı ikamet adreslerinin gözükmemektedir.

Çalışma izni almış kişinin 20 gün içinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri İlçe Müdürlüğüne müracaat ederek ikamet adreslerini bildirmeleri kanuni zorunluluktur. Bu şekilde kütüğe işletilmiş olan ikamet adresleri sistemde görülebilmektedir.

Soru 32: Başvuru onaylanması durumunda başvuru takip numarası ekranlara yansımamaktadır, nereden öğrenebilirler?

Başvuru tamamlanınca başvuru takip numarasını başvuru işlemleri-tamamlanan başvurular- değerlendirmedeki başvurular sekmelerini takip ederek görebilirsiniz.

Soru 33: İşlemler sonuçlandıktan sonra yetkili kişiye SMS onayı iletilmemektedir.

Yeni e-izin otomasyon sisteminde SMS ile bilgilendirme henüz yoktur.

Soru 34: Bütün bilgiler tam doldurulması durumunda eksik yerleri doldurun uyarısı vermektedir nasıl bir işlem yapmalıyım?

Bu sorun, genellikle işveren kaydı oluşturulurken ödenmiş sermaye kutucuğunun yabancı sermaye olarak algılanıp doldurulmamasından kaynaklanmaktadır. Bu hususa dikkat edilmesi gerekmektedir.

Soru 35: Sayfada sözleşme yüklenirken yükleme yapılamıyor sistem hata veriyor. Nedeni nedir? Kişinin bilgileri girildiğinde sistemde farklı doğum tarihi görülüyor sebebi nedir?

Sözleşme yüklenirken yüklenen belgelerin boyutu 1 MB olarak sınırlandırılmıştır. Yüklenecek belgelerin istenilen boyutta ve pdf formatında olması gerekmektedir. E-izin siteminde başvuru yapılırken yabancı kimlik numarası girildiğinde kişi bilgileri olarak NVİ'de kayıtlı bilgileri otomatik olarak gelmektedir.

Soru 36: Eski sistemde evrak yüklemesi yapıldığında uyarı vermezken yeni sistemde bu evraklar yüklendiğinde eksik evrak uyarısı veriyor sebebi nedir?

Yeni e-izin sisteminde eksik evrak yüklemesi dahil olmak üzere bütün işlemlerin e-imza ile tamamlanması gerekmektedir. Eksik belge yüklendikten sonra işlem e-imza ile imzalanırsa eksik evrak uyarısı ekrandan kalkacaktır.

Soru 37: Kep' e tebligat verilemez uyarısı veriyor? Nedeni ve çözümü nedir?

KEP adresi tebligata elverişli olmalıdır. Eğer alınan KEP adresi tebligata elverişli olmasına rağmen uyarı geliyorsa ilgili KEP firmasının internet sayfasına girerek KEP ve Tebligat sözleşmeleri e-imza ile onaylanmalıdır.

Soru 38: Çalışma izni nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca resmî bir belge şeklinde düzenlenen ve geçerlilik süresi içinde yabancıya Türkiye’de çalışma ve ikamet hakkı veren izin belgesidir.
6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanununa göre, Türkiye’nin taraf olduğu ikili ya da çok taraflı sözleşmelerde aksi öngörülmedikçe, yabancıların Türkiye’de bağımlı veya bağımsız çalışmaya başlamadan önce izin alması gerekir.

Soru 39: Türkiye’de çalışmak isteyen yabancılar niçin çalışma iznine sahip olmalıdır?

Türkiye’de geçerli çalışma izni olmadan çalışan yabancılar hakkında cezai ve idari işlem uygulanır. İzinsiz çalıştığı belirlenen yabancıların Türkiye’ye girişi, pasaport, vize ve ikamet izni konuları tetkik edilerek, durumları yasal olmayanlar sınır dışı edilmektedirler.

Soru 40: Yabancı Kimlik Numarası nedir?

Türkiye’de çalışma izni veya en az altı ay süreli ikamet izni düzenlenen yabancılara elektronik ortamda verilen on bir rakamdan oluşan numaradır.

Soru 41: İkamet iznine sahip olmak yasal çalışabilmek için yeterli midir?

Hayır. Türkiye’nin taraf olduğu ikili ya da çok taraflı sözleşmelerde aksi öngörülmedikçe, yabancıların Türkiye’de bağımlı veya bağımsız çalışmaya başlamadan önce çalışma izni almaları zorunludur.

Soru 42: Çalışma izni ikamet izni sayılır mı?

6735 sayılı Kanuna göre verilen çalışma izni veya çalışma izni muafiyeti, 6458 sayılı Kanunun 27 nci maddesi uyarınca ikamet izni yerine geçer. Ancak, Uluslararası Koruma Başvuru Sahibi, Şartlı Mülteci ve Geçici Koruma statüsünde bulunan yabancılara düzenlenen çalışma izinleri ikamet izni yerine geçmez.

Soru 43: Türkiye’de çalışma iznine sahip olan bir yabancının aile üyelerinin ikamet izni hakkı var mıdır?

Türkiye’ye çalışmak üzere gelen bir yabancının beraberinde veya daha sonra getirmiş olduğu eş ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarına da, yabancının kendisi ile birlikte en az beş yıl kanuni ve kesintisiz ikamet etmiş olmaları kaydıyla, süreli çalışma izni verilebilir.

Soru 44: Çalışma izni için harç ödenmekte midir?

492 sayılı Harçlar Kanunu gereğince yabancılara verilecek çalışma izinleri ve çalışma izni muafiyetleri harca tabidir. Ayrıca 210 sayılı Değerli Kağıtlar Kanunu uyarınca Bakanlığımızca düzenlenmekte olan çalışma izin belgeleri değerli kağıt sayılmış olup, düzenlenecek her bir çalışma izni ve çalışma izni muafiyetinden değerli kağıt bedeli alınmaktadır. Güncel çalışma izni harç tutarlarına ve değerli kağıt bedeli miktarlarına “www.calismaizni.gov.tr” adlı internet sitemizden ulaşabilirsiniz.

Soru 45: Çalışma izin harçları ve değerli kağıt bedelini nasıl ödeyeceğiz?

Yurtiçinden yapılan çalışma izin (süre uzatımları dahil) başvurularında, talebi Bakanlığımızca uygun bulunan yabancılar için çalışma izni harcı ve değerli kağıt bedelinin ayrı ayrı yatırılması zorunludur. Bakanlığımızdan tarafınıza bu miktarları belirtir mesaj gelmeden ödeme yapılmaması gerekmektedir. Harç ve değerli kağıt bedelleri sadece internet sitemizde belirtilen Bankaların şubelerine yatırılabilmektedir. Yapılan ödemeler online sistem üzerinden Bakanlığımızca görülmekte olduğundan, ödeme yapıldığında (çok istisnai haller dışında) Bakanlığımıza ayrıca makbuz ibrazına gerek bulunulmamaktadır.
Yurtdışından yapılan başvurularda çalışma izni harcı ve değerli kağıt bedeli çalışma vizesi alınırken yabancı şahıs tarafından ilgili dış temsilciliğimize yatırılmaktadır.

Soru 46: Çalışma izni alabilmek için başvuru yaparken bir aracı kurumun yardımına ihtiyaç var mıdır?

Hayır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı internet sitesinde bu konuda gerekli her türlü bilgi mevcuttur. Ayrıca kapsamlı başvuru kılavuzları da yer almaktadır.

Soru 47: Çalışma izin başvurularının değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması nasıl yürütülmektedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, gerekli hallerde ilgili Bakanlık ve mercilerin görüşlerini de almak suretiyle çalışma izni başvurusunu sonuçlandırır. Usulüne uygun olarak yapılan çalışma izni başvuruları, belgelerin tam ve eksiksiz olması kaydıyla Bakanlık tarafından en geç otuz (30) gün içinde sonuçlandırılır. Başvurunun eksik evrak ile yapıldığının Bakanlıkça tespiti halinde, eksik evrakların tamamlanması istemiyle başvuru sahibine bilgi verilir. Bu durumda otuz günlük süre eksik evrakların Bakanlığa intikal ettiği tarih itibariyle başlar.
Bakanlık çalışma izin başvurusuna ilişkin (olumlu veya olumsuz) kararını, yurt dışından yapılan başvurularda; başvuruyu yapan yabancıya bildirmek üzere (Dışişleri Bakanlığı kanalıyla) ilgili T.C. dış temsilciliğine de bildirir. Yurtiçinden yapılan başvurularda ise yabancıya veya işverene bildirilir.

Soru 48: Yurtdışındaki konsolosluklardan ikamet ve çalışma izni alarak Türkiye’ye gelen yabancıların yapması gereken başka bir işlem var mıdır?

Konsolosluklardan çalışma vizesi alarak Türkiye’ye gelen yabancılar, giriş tarihinden itibaren en geç 20 gün içinde adres kayıt sistemine kayıtlarını yaptırmak zorundadırlar.

Soru 49: Bildirim Yükümlülüğü nedir?

Yabancı çalıştıran işverenler ile süresiz veya bağımsız çalışma izni bulunan yabancılar, çalışma izninin veya çalışma izni muafiyeti kapsamında çalışmanın başlaması ve sona ermesi durumu ile çalışma izni veya çalışma izni muafiyetinin iptalini gerektirecek hâlleri on beş gün içinde Bakanlığa bildirmekle yükümlüdür.

Soru 50: Çalışma izni başvurusu reddedilen yabancının hakları var mıdır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca çalışma izni verilmesi ya da uzatılması talebinin reddedilmesi, çalışma izninin iptal edilmesi ya da çalışma izninin geçerliliğinin kaybedilmesine ilişkin kararını, yabancıya veya varsa işverenine tebliğ eder.
Bakanlıkça verilecek kararlara karşı ilgililer tarafından tebliğ tarihinden itibaren otuz (30) gün içinde itiraz edilebilir. İtirazın reddedilmesi hâlinde idari yargı yoluna başvurulabilir.

Soru 51: Çalışma izni süresi nasıl uzatılabilir?

Bakanlığımızca verilmiş bir çalışma izninin süresinin uzatılabilmesi için; mevcut çalışma izninin bittiği tarihten geriye doğru en fazla iki aylık sürede olmak kaydıyla, izin süresi sona ermeden uzatma başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Çalışma izninin süresinin bitiminden sonra yapılan süre uzatım başvuruları işleme alınmaz.

Soru 52: Yabancılar Türkiye’de istedikleri iş ve mesleklerde çalışabilirler mi?

Çalışma izin başvuruları Türkiye’de iş piyasasındaki durum ve çalışma hayatındaki gelişmeler, istihdama ilişkin sektörel ve ekonomik konjonktür koşulları dikkate alınarak değerlendirilmektedir.
Ayrıca, ilgili kanunlarda sadece Türk vatandaşlarına hasredilmiş bulunan meslek ve görevlerde yabancılara çalışma izni verilmesi mümkün bulunmamaktadır.

Soru 53: Türkiye’de yabancıların çalışmasının yasak olduğu meslek ve görevler nelerdir?

  • Diş tabipliği, dişçilik, hastabakıcılık. (Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun uyarınca)
  • Eczacılık (Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun uyarınca)
  • Veterinerlik (Veteriner Hekimleri Birliği ile Odalarının Teşekkül Tarzına ve Göreceği İşlere Dair Kanun uyarınca)
  • Özel hastanelerde sorumlu müdürlük (Hususî Hastaneler Kanunu uyarınca)Avukatlık (Avukatlık Kanunu uyarınca)
  • Noterlik (Noterlik Kanunu uyarınca)
  • Özel veya kamu kuruluşlarında güvenlik görevlisi (Bazı Kurum ve Kuruluşların Korunması ve Güvenliklerinin Sağlanması Hakkında Kanun uyarınca)
  • Kara suları dahilinde balık, istiridye, midye, sünger, inci, mercan ihracı, dalgıçlık, arayıcılık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, katiplik, tayfalık vb. (Kabotaj Kanunu uyarınca)
  • Gümrük müşavirliği (4458 sayılı Gümrük Kanununun 227 nci maddesi gereğince)
  • Turist rehberliği (6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanununun 3. maddesi gereğince)

Soru 54: Çalışma izni olan yabancı istediği iş ve işyerinde çalışabilir mi?

Türkiye’de yabancılara çalışma izinleri belirli bir işyeri veya işletme üzerinden verilmektedir. Yabancılara istedikleri herhangi bir işyerinde çalışabilmesine imkan veren bir izin sistemi mevcut değildir.

Soru 55: Türkiye’de çalışma izni ile çalışan yabancılar işyerlerini değiştirebilirler mi?

Yabancılara çalışma izinleri belirli bir işyeri ve adreste çalışmak üzere verilmekte olup, yabancının bu işyerinden ayrılması halinde izin geçerliliğini yitirmektedir. Bir işverenin yanında çalışma izni bulunan bir yabancının aynı izinle başka bir işyerinde çalışabilmesi mümkün bulunmadığından, yeni işvereninin Bakanlığa çalışma izin başvurusunda bulunarak kendi işyerinde çalıştırmak üzere yeni bir çalışma izni alması gerekmektedir.

Soru 56: Çalışma izni alınan yabancının işe başlamaması veya başladıktan sonra işten ayrılması halinde çalışma izni iptal işlemi nasıl yapılacaktır?

Bakanlıkça verilmiş bulunan çalışma izinlerinin iptal edilmesine ilişkin işveren başvuruları internetten sistem üzerinden yapılacaktır. İptal talebi işveren veya vekili tarafından imzalanmış dilekçenin (dilekçede ayrılış tarihi ve nedeni mutlaka belirtilecektir) pdf. belgesi olarak sisteme yüklenmesi halinde işleme alınacaktır. İptal Başvuruları e-devlet şifresi ile sisteme girilerek ''Başvuru İşlemleri menüsü Başvuru Takip seçeneği'', ''Başvuru Durum Görüntüle - izin İptal Talebi” butonuna tıklanarak yürütülecektir. Sisteme yüklenen dilekçe ayrıca kağıt ortamında Bakanlığa gönderilmeyecektir.

Soru 57: Çalışma izni verilen yabancıların sosyal güvenlik giriş kaydı kaç gün içerisinde ve hangi ücret üzerinden yapılmalıdır?

Yurtiçinden yapılan başvurularda çalışma izni başlangıç tarihini izleyen 30 gün içinde, yurtdışından yapılan başvurularda ise yabancının yurda giriş tarihinden itibaren 30 gün içinde SGK sigortalı girişinin yapılması zorunludur.

Ancak; çalışma izin belgesinin işverene tebliğ tarihi ile çalışma izni başlangıç tarihinin farklı olması halinde çalışma izin belgesinin işverene tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde sigorta girişinin yapılması gerekmektedir (Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği md.11/3.e)

Yabancının sigorta girişinin en az çalışma izni başvurusunda Bakanlığımıza beyan edilmiş ücret üzerinden yapılması zorunludur.

Soru 59: Türkiye’de çalışma izni ile çalışan yabancılar sendika üyesi olabilir mi?

Evet. Türkiye’de çalışan yabancı işçilerin sendika üyesi olmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Soru 60: Bir yabancı çalışma izni ile bir işte çalışmakta iken hastalanırsa veya iş kazası geçirirse hakları nelerdir?

Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile geçerli çalışma izni sahibi olan yabancılar arasında hiçbir fark yoktur. Bu durumda ilgili mevzuat hükümleri uygulanır.

Soru 61: Sağlık mensupları ve eğitim mesleği mensupları çalışma iznini hangi kurumdan alabilirler?

Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile geçerli çalışma izni sahibi olan yabancılar arasında hiçbir fark yoktur. Bu durumda ilgili mevzuat hükümleri uygulanır.

Soru 62: Sağlık mensupları ve eğitim mesleği mensupları çalışma iznini hangi kurumdan alabilirler?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na çalışma izni başvurusu yapabilmek için; sağlık meslek mensupları Sağlık Bakanlığından, eğitim meslek mensupları ise Milli Eğitim Bakanlığı'ndan veya Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'ndan ön izin almaları gerekir.

Soru 63: Ev hizmetlerinde hangi koşullarda yabancı çalıştırılmasına izin verilir?

Ev hizmetlerinde yabancı uyruklu personel çalıştırmak üzere Bakanlığa yapılan çalışma izni başvurularının son zamanlarda giderek artması nedeniyle, konunun istismarının önlenmesi ve izin verilen yabancıların güvenliği açısından aşağıdaki sınırlamaların getirilmesi kararlaştırılmıştır.
Yaşlı ve hasta bakımı ile küçük çocuğu bulunanlar dışında konutlarda yabancı personele çalışma izni verilmemektedir.
Bakım gerektirecek hastalığının bulunduğunun sağlık raporu ile kanıtlanması zorunludur.
Ciddi bakım gerektiren haller dışında erkek yabancılara konutlarda çalışma izni verilmemektedir.

Soru 64: Yabancı uyruklu doktor ve hemşireler Türkiye’de çalışabilir mi?

663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yabancı doktor ve hemşirelerin Türkiye’de çalışabilmelerine imkan sağlanmış olup, yabancı uyruklu doktor/hemşire istihdam edecek özel sağlık kuruluşları Sağlık Bakanlığı'ndan (İl Sağlık Md.) almış olduğu ön izin (mesleki yeterlilik) belgesi ile birlikte Bakanlığa çalışma izin başvuru yapmakta ve talebi uygun bulunanlara çalışma izni düzenlenmektedir. Çalışma izni istenilen yabancının yurtdışındaki fakültelerden mezun olması halinde diploma denklik belgesi ibrazı zorunludur.

Soru 65: Turizm sektöründe çalışan işyerlerinde 5 Türk vatandaşı istihdamı aranır mı?

Turizm işletmelerinde çalıştırılan yabancı personelin miktarı toplam personelin % 10'unu geçememektedir. Bu oran Kültür ve Turizm Bakanlığınca % 20'ye kadar artırılabilmektedir. Dolayısıyla çalışma izni talep edilen her bir yabancı için en az beş Türk vatandaşının o işyerinde istihdamı zorunludur. (2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu 18. md)

Soru 66: 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu ne zaman yürürlüğe girmiştir?

28/7/2016 tarihinde TBMM’de kabul edilerek yasalaşan 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu 13/8/2016 tarih ve 29800 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu Kanunun 27. maddesinin 7. fıkrası ile 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun yürürlükten kaldırılmıştır.

Soru 67: 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunun amacı nedir?

6735 sayılı Kanunun amacı; uluslararası işgücüne ilişkin politikaların belirlenmesi, uygulanması, izlenmesi ile yabancılara verilecek çalışma izni ve çalışma izni muafiyetlerine dair iş ve işlemlerde izlenecek usul ve esasları, yetki ve sorumlulukları ve uluslararası işgücü alanındaki hak ve yükümlülükleri düzenlemektir.

Soru 68: 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu kimleri kapsamaktadır?

6735 sayılı Bu Kanun; Türkiye’de çalışmak için başvuruda bulunan veya çalışan, bir işveren yanında mesleki eğitim görmek üzere başvuruda bulunan veya görmekte olan, staj yapmak üzere başvuruda bulunan veya staj yapan yabancılar ile Türkiye’de geçici nitelikte hizmet sunumu amacıyla bulunan sınırötesi hizmet sunucusu yabancıları ve yabancı çalıştıran veya çalıştırmak üzere başvuruda bulunan gerçek ve tüzel kişileri kapsar.

Soru 69: Çalışma İzin Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çalışma izin başvuruları yabancı şahısları çalıştırmak isteyen işveren, kişi veya kuruluşlarca yapılmaktadır. Başvuruların usul ve esasları “www.calismaizni.gov.tr” adlı Bakanlığımız internet sitesinde detaylı olarak yer almakta olup, çeşitli sektörler itibarıyla ayrı ayrı hazırlanmış başvuru kılavuzlarımız da sitede yer almaktadır.
Yurtdışından: Yabancılar, yurt dışından çalışma izni için ilk başvurularını, uyruğunda bulundukları veya daimi ikamet ettikleri ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti temsilciliklerine yaparlar. Bu başvuru esnasında Türkiye’deki işverenle imzalanmış iş sözleşmesini (veya atama/görevlendirme yazısını) temsilciliğe ibraz ederler. Başvurunun kabulü halinde temsilcilik tarafından yabancı şahsa bir referans numarası verilir. Türkiye’de bulunan işveren veya işveren vekili PTT’den e-devlet şifresi alarak, söz konusu referans numarası ile sisteme girerek çalışma izin başvurusunda bulunur. Dış temsilciliğimiz kanalıyla yapılan başvurularda, temsilciliğimize yapılan başvuruyu takip eden 10 işgünü içinde Türkiye’deki işverenin söz konusu yabancıyı çalıştırmak üzere internet üzerinden elektronik çalışma izin başvurusunu yapması gerekmektedir.
Yurtiçinden: Türkiye’de en az “altı ay” süreli ikamet izni almış ve iznin süresi sona ermemiş olan yabancılar için ilgili işverenler başvurularını yurt içinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yapabilirler.

Soru 70: Çalışma izin başvurularının sonuçları nasıl bildirilmektedir?

Çalışma izni başvurusu sonuçlanan yabancılara ilişkin Bakanlığımız kararı (İzin veya ret) ilgili işverene e-posta yoluyla bildirilir. Yurtdışından yapılan başvurularda sonuç, ilgili dış temsilciliğimize de online olarak ayrıca bildirilir. Çalışma izni verilmesi halinde, yabancının başvuru yaptığı dış temsilciliğimize giderek çalışma ve ikamet izin harçları ile vize harcını ödemesi gerekmektedir. Dış temsilciliğimizce yabancı şahsın pasaportuna vize etiketi yapıştırılması sonrasında şahıs Türkiye’ye giriş yapabilir. Söz konusu harçlar ödenmeksizin yurda giriş yapan yabancıların çalışma izinleri geçerlilik kazanmamaktadır. Bakanlığımızca düzenlenen çalışma izni kartı PTT Kargo ile işveren adresine ulaştırılmaktadır.

Soru 71: Çalışma izin taleplerinin reddedilmesi halinde itiraz merci neresidir?

Çalışma izni verilmesi ya da uzatılması talebinin reddedilmesi, çalışma izninin iptal edilmesi ya da çalışma izninin geçerliliğinin kaybedilmesine ilişkin Bakanlıkça verilecek kararlara karşı ilgililer tarafından tebliğ tarihinden itibaren otuz gün içinde itiraz edilebilir. İtirazlar sistem üzerinden online olarak yapılmakta olup, itiraza ilişkin açıklamalı dilekçe ve belgelerin sisteme yüklenmesi gerekmektedir. İtirazın Bakanlığımızca reddedilmesi hallerinde idarî yargı yoluna başvurulabilir.

Soru 72: Çalışma izin talebimiz reddedildi, yeniden başvuru yapabilir miyiz?

Çalışma izin talebi reddedilen yabancılar için, ret işlemine konu olan eksikliğin giderilmesi halinde yeniden çalışma izin başvurusu yapılması mümkün bulunmaktadır.

Soru 73: Süreli çalışma izni nedir?

Çalışma izin başvurusunun olumlu değerlendirilmesi hâlinde yabancıya, iş veya hizmet sözleşmesinin süresini aşmamak koşuluyla, gerçek veya tüzel kişiye ya da kamu kurum veya kuruluşuna ait belirli bir işyerinde veya bunların aynı işkolundaki işyerlerinde belirli bir işte çalışmak şartıyla ilk başvuruda en çok bir yıl geçerli çalışma izni verilir.
Yapılacak çalışma izni uzatma başvurusunun olumlu değerlendirilmesi hâlinde yabancıya aynı işverene bağlı olarak ilk uzatma başvurusunda en çok iki yıl, sonraki uzatma başvurularında ise en çok üç yıla kadar çalışma izni verilir. Ancak, farklı bir işveren yanında çalışmak üzere yapılan başvurular birinci paragraf kapsamında değerlendirilir.

Soru 74: Süresiz çalışma izni nedir?

Türkiye’de uzun dönem ikamet izni veya en az sekiz yıl kanuni çalışma izni olan yabancılar süresiz çalışma iznine başvurabilir. Ancak, yabancının başvuru şartlarını taşıması yabancıya mutlak hak sağlamaz.

Soru 75: Bağımsız çalışma izni nedir?

Profesyonel meslek mensubu yabancılara, diğer kanunlarda belirtilen özel şartların sağlanması kaydıyla bağımsız çalışma izni verilebilir.
Bağımsız çalışma izni başvurularının uluslararası işgücü politikası doğrultusunda değerlendirilmesinde, yabancının; eğitim düzeyi, mesleki deneyimi, bilim ve teknolojiye katkısı, Türkiye’deki faaliyetinin veya yatırımının ülke ekonomisine ve istihdama etkisi, yabancı şirket ortağı ise sermaye payı ile Uluslararası İşgücü Politikası Danışma Kurulu önerileri doğrultusunda Bakanlıkça belirlenecek diğer hususlar dikkate alınır.
Bağımsız çalışma izni, süreli olarak düzenlenir.

Soru 76: Çalışma izni uzatma başvurusunun sonuçlanmasına kadar geçen süreçte yabancı şahıs çalışmaya devam edebilir mi?

Çalışma izni uzatma başvurusu bulunan yabancılar, çalışma izin süresinin sona erdiği tarihten itibaren kırkbeş günü geçmemek ve yaptığı işin mahiyeti değişmemek kaydıyla aynı işyeri ve meslekte çalışmaya devam edebilir. Bu süre içerisindeki çalışma kanuni çalışma olarak kabul edilir ve yabancının, ilgili mercilerin ve işverenin yükümlülükleri aynı şekilde devam eder.

Soru 77: İzin alarak Türk vatandaşlığından çıkarak Mavi Kart almaya hak kazanmış bulunanlar çalışma izni almak zorunda mıdır?

5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28’inci maddesi çerçevesinde Mavi Kart almış olanlar veya almaya hak kazananlar, yapılacak mesleğin icrasına ilişkin olarak ulusal mevzuatımızdaki yükümlülüklerin yerine getirilmesi ve özel kanunlarda yer alan hususlar saklı kalmak koşuluyla, 6735 sayılı Kanun hükümleri gereğince Bakanlığımızdan çalışma izni almalarına gerek bulunmamaktadır. Ayrıca bu kapsamda bulunanların çalışma izin talepleri de Bakanlığımızca karşılanmamaktadır.

Soru 78: İzinsiz çalıştığı tespit edilen yabancılar ve işverenleri hakkında hangi işlemler uygulanır?

Çalışma izni olmaksızın çalıştığı tespit edilen yabancılar ve işverenleri hakkında idari para cezası uygulanmaktadır.
Çalışma izni bulunmayan yabancıyı çalıştıran işveren veya işveren vekili yabancının ve varsa eş ve çocuklarının konaklama giderlerini, ülkelerine dönmeleri için gerekli masrafları ve gerektiğinde sağlık harcamalarını karşılamak zorundadır.
İzinsiz çalışmanın tekrarı hâlinde idarî para cezaları bir kat artırılarak uygulanmaktadır. Çalışma izni bulunmadan çalıştığı tespit edilen yabancılar sınır dışı edilmek üzere İçişleri Bakanlığına bildirilir.
İzinsiz çalıştığı belirlenen yabancıların Türkiye’ye girişi, pasaport, vize ve ikamet izni konuları tetkik edilerek, durumları yasal olmayanların sınırdışı işlemleri Göç İdaresi makamlarınca yürütülmektedir.

Soru 79: Başka bir işyerinde çalışma izni bulunan bir yabancıyı kendi şirketimizde çalıştırabilir miyiz?

Yabancılara çalışma izinleri belirli bir işyeri veya konutta çalışmak üzere verilmekte olup, yabancının bu işyerinden ayrılması halinde izin geçerliliğini yitirmektedir. Bir işverenin yanında çalışma izni bulunan bir yabancının aynı izinle başka bir işyerinde çalışabilmesi mümkün bulunmadığından, yeni işvereninin Bakanlığımıza çalışma izin başvurusunda bulunarak kendi işyerinde çalıştırmak üzere yeni bir çalışma izni alması gerekmektedir. Yeni işverenin bu yabancıya ilişkin çalışma izin talebinin Bakanlığımızca olumlu değerlendirilmesi halinde önceki çalışma izni iptal edilir.

Soru 80: Yabancı yurtdışından başvurusunu yaptı, e-başvuru işlemleri için 10 iş günü süreyi geçirdik, ne yapmalıyız?

Bu durumda yurtdışı başvurusunun yenilenmesi, yeni bir referans numarası alınması ve izleyen 10 işgünü içinde elektronik başvurunun yapılması gerekmektedir. Ancak önceki yurtdışı başvuru tarihinden itibaren 30 gün geçmeden yeni bir yurtdışı başvurusu yapılamamaktadır.

Soru 81: Turistik vize ile ülkemizde bulunan bir yabancı için yurtiçinden çalışma izin başvurusu yapabilir miyiz?

Turistik vize ile ülkemizde bulunan yabancılar için yurtiçinden başvuru yapılamamaktadır. Sadece ön lisans ve lisans öğrenimi amacıyla verilenler hariç, sadece toplam süresi en az 6 ay olan ve geçerliliği sona ermemiş ikamet izni bulunan yabancılar için yurtiçi başvuru yapılabilmektedir.

Soru 82: Doğrudan yabancı yatırım şartlarına uymaktayız, 5 Türk vatandaşı istihdamı şartı bizim için de sağlanmalı mıdır?

Özellik arzeden doğrudan yabancı yatırımlar kriterlerini karşılayan işletmelerde kilit personel konumundaki ilk yabancının çalışma izin talebi değerlendirilirken 5 Türk vatandaşı istihdamı aranılmamaktadır.

Soru 83: Çalışma izni talep edilen yabancıya ödenecek en az ücret düzeyleri ne kadardır?

Çalışma izni talep edilen yabancılara yapacakları meslek ve görevlere uygun olarak minimum ücret seviyeleri belirlenmiştir. Söz konusu ücretler Bakanlığımız internet sitesinde yer alan Değerlendirme Kriterlerinin 5. Maddesinde belirtilmektedir. Çalışma izni verilen yabancılara ilişkin sosyal güvenlik prim ödemelerinin de bu miktarın altında olmaması gerekmektedir.

Soru 84: Yabancıyım, Türkiye’ de bir üniversitede öğrenciyim, okuduğum bölümden kaynaklı zorunlu stajım var, bunun için çalışma izni alınması gerekiyor mu?

Üniversite eğitimi gereği yapılması zorunluluk arz eden stajlar için çalışma izni alınmasına gerek bulunmamaktadır. Ancak bu durumda ilgili Üniversite veya Fakülteden alınacak konuya ilişkin resmi bir yazının bulunması gerekmektedir.

Soru 85: Yabancı uyruklu şirket ortakları ve yönetim kurulu üyelerinin çalışma izni alması gerekmekte midir?

6102 sayılı Türk Ticaret Kanununa göre kurulmuş olan;
Limited şirketlerin şirket ortağı olan müdürü,
Anonim şirketlerin şirket ortağı olan yönetim kurulu üyesi,
Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin yönetici olan komandite ortağı, olan yabancılar çalışma izni alarak çalışabilirler.
6102 sayılı Kanuna göre kurulmuş;
Anonim şirketlerin Türkiye’de ikamet etmeyen yönetim kurulu üyesi,
Diğer şirketlerin yönetici sıfatı olmayan ortağı, çalışma izni muafiyeti kapsamında değerlendirilir.

Soru 86: Çalışma izni olan bir yabancının işyerinin unvanının veya adresinin değişmesi durumunda çalışma izni iptal edilir mi?

İşyerinin ticaret unvanının değişmesi veya işyerinin başka bir adrese nakli halinde durumun resmi makamlardan (Ticaret odası gibi) alınmış belgelerle kanıtlanması koşuluyla çalışma izninde Bakanlığımızca gerekli değişiklik yapılabilmektedir.

Soru 87: İşyerimde yabancı çalıştıracağım, sistem bana SSK sicil numarası soruyor, SSK sicil numarasını girdiğimde, numaranın 26 haneli olacağı şeklinde uyarı alıyorum, bizim SSK sicil numaramız 23 haneden oluşuyor, ne yapmalıyım?

İşyerinin ana işveren durumunda olması halinde son 23 haneyi takip eden son 3 hane 000 olarak girilecektir. Alt işveren durumlarında bu numara ilgili SGK müdürlüğünden öğrenilebilmektedir.

Soru 88: Uluslararası koruma başvuru sahipleri ve şartlı mülteci statüsünde bulunan yabancılar çalışma izni için başvuru yapabilirler mi?

Uluslararası koruma başvuru sahibi yabancılar ile şartlı mülteci statüsü alan yabancılar için uluslararası koruma başvurusu tarihinden altı ay sonra (6458 sayılı Kanun md. 89-4/a) bu kişileri çalıştırmak isteyen işverenler tarafından Bakanlığımıza çalışma izni için başvurusu yapılabilir. Bu kapsamdaki yabancıların ikamet izni aldıkları iller dışındaki çalışma izin talepleri İçişleri Bakanlığınca Olumlu görüş verilmesi halinde sonuçlandırılmaktadır.

Soru 89: Çalışma izni verilirken pasaport süresi dikkate alınmakta mıdır?

6735 sayılı Kanunun 24 üncü maddesi ile 6458 sayılı Kanunun 23 üncü maddesi uyarınca, Bakanlığımızca talebi uygun bulunan yabancılara verilecek çalışma izinleri pasaport bitim tarihinden altmış gün önceki tarihi aşmayacak şekilde düzenlenmektedir. Ayrıca ,çalışma izni başvuru tarihi itibariyle altmış günden az süreli pasaport ve pasaport yerine geçen belgeyle yapılan çalışma izin başvuruları işleme alınmamaktadır.

Soru 90: Yabancının başvurduğu T.C. dış temsilciliği referans numarası vermedi. Ne yapmalıyım?

Öncelikle dış temsilciliğimizin e-konsolosluk uygulamasına dâhil olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer temsilcilik online sisteme dahil “çevrimiçi” bir merkez ise mutlaka referans numarası vermelidir. Çevrimdışı bir temsilcilik ise 1.sekmede ilgili temsilciliği seçip ileri ‘ye basarak işleminize devam ediniz.

Soru 91: T.C. dış temsilciliğince verilen referans numarası sistemdeki gibi değil. Ne yapmalıyım?

E-konsolosluk uygulamasına dâhil olan bir elçilik 2012-asdf1234-0101 (yıl-elçilik kodu-başvuru yapılan gün ay) şeklinde bir referans numarası üretir ve bunu başvuruyu yapan yabancıya bildirir. Sisteme dahil edilmiş çevrimiçi bir konsolosluk bu format dışında bir numara üretemez. Eğer referans numaranız bu formatta değilse temsilcilik ile irtibat kurunuz.

Soru 92: Kişinin yapacağı görevi listede bulamıyorum. Ne yapmalıyım?

Bulmak istediğiniz mesleği İŞKUR internet sitesinde bulunan Türk Meslekler Sözlüğünde arayın. Mesleği bulduysanız ayrıntılarından görev sınıflarına bakabilir ve aynı seçeneklerle otomasyonda bulabilirsiniz.