…
01 Mart 2021, Pazartesi Ankara, Türkiye

Türkiye-Moğolistan Sosyal Güvenlik Anlaşması


TÜRKİYE İLE MOĞOLİSTAN ARASINDA İMZALANAN SOSYAL GÜVENLİK ANLAŞMASI 1 MART İTİBARİYLE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

7 Mart 2018 tarihinde Ankara’da imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti ile Moğolistan Arasında Sosyal Güvenlik Anlaşması”, 1 Mart 2021 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdi. Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, her iki ülke sigortalılarına önemli haklar sağlanacak.

İKİ ÜLKEDE GEÇEN SİGORTALILIK SÜRELERİ BİRLEŞTİRİLEBİLECEK

Anlaşma ile birlikte, kendilerine aylık bağlanması için Türkiye’deki sigortalılık süresi yeterli olmayan sigortalılarımızdan hem Türkiye’de hem de Moğolistan’da sigortalılığı bulunanlara, her iki ülkedeki sigortalılık süreleri birleştirilerek aylık bağlanabilecek.

Ayrıca, iki ülkedeki sigortalılık sürelerinin birleştirilmesine rağmen yardımlara hak kazanamayan sigortalılara aylık bağlanmasında sosyal güvenlik anlaşması imzalanmış üçüncü ülkelerdeki sigortalılık sürelerinin de dikkate alınmasına imkân sağlayacak.

AYNI ÇALIŞMADAN DOLAYI ARTIK İKİ ÜLKEDE PRİM ÖDENMEYECEK

Türk işverenler, Moğolistan’da üstlendikleri işlerde çalışmak üzere Moğolistan’a götürdükleri işçiler için 60 ayı geçmemek üzere artık iki ülkede sosyal güvenlik primi ödemeyecek, sadece Ülkemizde prim ödeyecekler. Böylelikle Türk işverenler, Moğolistan’da çalıştırmak için götürdükleri personele ilişkin giderlerinde önemli bir avantaj sağlayabilecek.

Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışan sigortalılarımız, geçici olarak Moğolistan’da sürdürecekleri faaliyetleriyle ilgili olarak 60 ayı geçmemek üzere sadece Ülkemizde prim ödeyecek.

MOĞOLİSTAN’DA YAŞAYANLARIN SGK’YA BAŞVURMAK İÇİN TÜRKİYE’YE GELMELERİNE GEREK KALMAYACAK

Moğolistan’da yaşayan sigortalılarımız; aylık veya gelir talepleri de dâhil SGK’ya yapacakları başvuru ve itirazları, Türkiye’ye gelmelerine gerek kalmadan Moğolistan sosyal güvenlik kuruluşları aracılığıyla da yapabilecek.

Maluliyet aylığı alan ve Moğolistan’da yaşayan sigortalılarımız; maluliyet aylıklarının ödenmesine devam edilebilmesi için gerekli tıbbi kontrolleri, Türkiye’ye gelmeden Moğolistan sosyal güvenlik kuruluşu aracığıyla da yaptırabilecek.

AYLIK ALAN SİGORTALILARIMIZ MOĞOLİSTAN’DA YAŞARKEN DE AYLIKLARINI ALMAYA DEVAM EDECEK

Aylık alan sigortalılarımız, daimi olarak Moğolistan’da ikamet etmeleri halinde de herhangi bir transfer ücreti kesilmeksizin aylıklarını Moğolistan’da almaya devam edebilecek.

Sosyal Güvenlik Anlaşması'na BURADAN ulaşabilirsiniz.