…
12 Haziran 2023, Pazartesi

Bakan Işıkhan, ILO’nun 111. Konferansına Video Mesaj Gönderdi


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 111. Uluslararası Çalışma Konferansı’na video mesaj gönderdi.

Bakan Işıkhan, küresel işgücünü etkileyen sorunların çözülmesi, çalışanların haklarının geliştirilmesi ile sosyal adalet ve herkes için düzgün çalışma koşullarının temin edilmesinde ILO’nun rolünün daha da önem kazandığı bir dönemin içinde bulunduklarına dikkati çekerek, “Sayın Genel Direktöre, “Sosyal Adaleti Güçlendirmek” başlıklı raporu için teşekkür ediyorum. Türkiye, “Sosyal Adalet için Küresel Koalisyon” girişimine büyük önem vermektedir” dedi.

“Küresel İnsani Yardım Raporlarına Göre Türkiye, 2015 Yılından Bu Yana ‘Dünyanın En Cömert Ülkesi’ dir”

Çalışma hayatında süregelen sorunların yanı sıra, Kovid-19 salgını ve iklim krizi gibi yeni sınamaların yol açtığı zorlukların, bu eşsiz üçlü yapı içerisinde çözüme kavuşturulabileceğine inandıklarına vurgu yapan Işıkhan, “Küresel İnsani Yardım Raporlarına göre Türkiye, 2015 yılından bu yana “dünyanın en cömert ülkesi” dir. Rusya-Ukrayna Savaşı konusunda da, savaşın ortaya çıkardığı insani sonuçların hafifletilmesi, bölgede kalıcı ve adil bir barışın tesisi için ilk günden bu yana yoğun çaba sarf ediyoruz. Türkiye’nin öncülüğünde geçtiğimiz Temmuz ayında imzalanan “Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması” sayesinde, küresel gıda tedarik zincirlerinde kesinti yaşanmasının önüne geçilmiştir. Ülkemiz ayrıca, 3,5 milyonu Suriyeli olmak üzere 4 milyonu aşkın sığınmacıya ev sahipliği yaparak dünyada en fazla sayıda sığınmacı bulunduran ülke vasfını sürdürmektedir. On iki yıldan fazla süredir devam eden Suriye krizi konusunda, Türkiye’nin taşıdığı yük ve sorumluluğun paylaşılmasında “Sosyal Adalet için Küresel Koalisyon” girişimine ayrıca değer atfetmekte olduğumuzu da ifade etmek istiyorum” değerlendirmelerinde bulundu.

“Tüm Uygulamalarımız, Emeğin Korunması ve Geliştirilmesi İçin Sürdürdüğümüz Çalışmaların Somut Göstergesidir”

Bakan Işıkhan, sosyal devlet olma hüviyetiyle, ekonomi büyüdükçe ortaya çıkan katma değeri, çalışanlara adil bir şekilde paylaştırmaya özen gösterdiklerinin altını çizerek, şöyle devam etti:

“Bu anlayış çerçevesinde, tüm ücretlilerin gelirlerinin asgari ücret kadar olan kısmındaki gelir vergisini kaldırdık. 2023 yılı Ocak ayında asgari ücrete ülke tarihinin en yüksek zammını yaptık. Türkiye’nin büyümesine kattıkları emeklerine karşılık işçilerimize, toplu sözleşme ile tarihimizin en yüksek sosyal refah payını verdik. Sosyal güvenlik kapsamını da son yirmi yılda yüzde 70’lerden yüzde 99,3’e çıkardık. Tüm bu uygulamalarımız, emeğin korunması ve geliştirilmesi için sürdürdüğümüz çalışmaların somut göstergesidir”

“Türkiye, Son Yıllarda Çocuk İşçiliğiyle Mücadelede Önemli İlerlemeler Kaydetmiştir”

12 Haziran’ın Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü olduğuna da değinen Işıkhan, “182 sayılı ILO Sözleşmesi’nin tüm üye ülkeler tarafından onaylanmasını, bu doğrultuda atılmış önemli bir adım olarak görüyoruz. Türkiye de, çocuk işçiliğiyle mücadelede son yıllarda önemli ilerlemeler kaydetmiştir. Bu bağlamda, çocuk işçiliğiyle mücadele tecrübelerini paylaşmak üzere Türkiye’nin, İttifak 8.7’ye ‘Rehber Ülke’ olarak katılım sürecinde olduğunu bildirmekten mutluluk duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Bakan Işıkhan, “İşgal Altındaki Arap Topraklarındaki İşçilerin Durumu” başlıklı Genel Direktör raporunu memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Uluslararası hukuka aykırı olarak Filistin topraklarında devam eden işgalin, süregelen çatışma ve gerginliğin barışa hizmet etmeyeceğine inanıyoruz. Türkiye’nin, haklı ve meşru davasında Filistin halkının yanında olmaya devam edeceğini bu vesileyle tekrar vurgulamak isterim. Geçtiğimiz Şubat ayında Türkiye’de meydana gelen deprem felaketinin ardından sağlanan uluslararası destek için teşekkür etmek istiyorum. Konferans’ın herkes için başarılı geçmesini diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”