…
05 Kasım 2019, Salı

“Ne Yapmalı?” Programında Bu Hafta Almanya’daki Türk Çocukları ve Gençleri Konuşuldu


TRT TÜRK kanalında her pazar TSİ 15.00'te canlı olarak yayınlanan "Ne Yapmalı?" programının bu haftaki (03.11.2019) konukları, AÇSH Uzmanları Muhammet KIRAN ile Abdullah ABAY oldu.

Programda bu hafta; Almanya’da sağlıklı çocuk yetiştirilebilmesi için sağlanan hizmetler, ebeveynlik tutumları ve devletin dâhil olduğu alanlar masaya yatırıldı. Almanya’da çocuklarımız ve gençlerimizin sorunlarına ilişkin vatandaş sorularına uzmanlarımızca cevap verilirken; kültürel bağların korunması, koruyucu aile olma bilinci, gençler arasında madde bağımlılığı, sosyal aktiviteler, bilinçli aile eğitimi ve ailenin gençlerin eğitimi üzerindeki etkisi gibi konular da konuşuldu.

Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün TRT ile işbirliği içerisinde belirlediği konuların ele alındığı ve Genel Müdürlüğümüzden uzman konukların ağırlandığı programda, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın çalışma, sosyal güvenlik ve sosyal hizmetler alanında karşılaştıkları sorunlar inceleniyor, Twitter üzerinden #neyapmali etiketi ile ve +90 552 957 69 51 WhatsApp Hattı ya da neyapmali@trt.net.tr e-mail adresinden vatandaşlarımızın ilettikleri sorular uzmanlarımız tarafından cevaplanıyor.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın çalışma hayatında karşılaştıkları sorunlar, sosyal güvenlik hakları, koruyucu aile olma bilinci, sosyal hizmetlere erişim, uyum problemleri, mesleki eğitim gibi konuların işleneceği bölümleri kaçıranlar, TRT TÜRK Youtube kanalından yayınlanmış tüm bölümleri izleyebilecek.