…
13 Mayıs 2022, Cuma Ankara,Türkiye

Bakan Bilgin, “Gıdanın Geleceği Ellerimizde Zirvesi”ne Katıldı


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası’nın (Şeker-İş) düzenlediği “Gıdanın Geleceği Ellerimizde Zirvesi” ne iştirak etti.

Burada konuşma yapan Bakan Bilgin, Türkiye’nin üretim gücünde emekçilerin katkısının çok önemli olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti: “Türkiye’de, enflasyon fevkalade ciddi boyutlarda, dünyada da böyle. Almanya’da üretici fiyatları ile enflasyon geçen ay yüzde 30’a dayanmış, Almanya dünyanın en büyük sanayi ülkelerinden birisi. ABD, tarihinde görülmemiş bir enflasyon yaşıyor. Bizim enerji maliyetlerimizin enflasyon üzerindeki etkisini asla göz ardı etmememiz lazım. Bunların Türkiye’ye yansımaları var peki ne yapacağız? Bunlara karşı çalışanlarımızı, emekçilerimizi koruyacağız. Önümüzde Temmuz ayında sadece enflasyon farkı değil, emekçilerin karşılaştıkları enflasyon tahribatına karşı daha kapsamlı korunmasını sağlayacak düzenlemelerin hazırlığını yaptığımızı belirtmek isterim.”

“3600 Ek Gösterge Meselesinin Çözümünü Bu Ay Tamamlayacağız”

Sadece kamu çalışanları, işçiler değil aynı zamanda emeklilerle ilgili de hazırlıkları olduğuna işaret eden Bilgin, “3600 Ek Gösterge meselesinin çözümünü bu ay sonu itibarıyla tamamlamış olacağız. Sözleşmeli personel, EYT meseleleri hepsi bizim önümüzde dosya olarak duruyor. Adım adım dosyaları açıyoruz ve çözüme ulaştığımızda da kamuoyuyla paylaşıyoruz. Emekçilerimiz, çalışanlarımız, işçilerimiz, emeklilerimiz endişe etmesinler bizim görevimiz onları enflasyon karşısında da tahribatı karşısında da korumak. Emeğimizin, emeklilerimizin, insanımızın geleceğini düşünmek mecburiyetindeyiz. Bu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak benim görevim” ifadelerini kullandı.

“Geleneğimizi Modern İmkanlarla Bir Araya Getirecek Yeni Bir Üretim Düzenine İhtiyacımız Var”

Sendikaların ve emek örgütlerinin sadece emeğin hak ve hukukunu savunmakla yetinmeyip ülkenin toprağına, suyuna, havasına da sahip çıkmalarının önemine vurgu yaparak, “Biz emek mücadelesi içerisinde en çok şunlara önem veriyoruz; vatan, emek, demokrasi olmazsa Türkiye ayakta duramaz. Demokrasi, Türk insanının yönetimdeki iradesi, vatan her şeyimiz, üzerinde yaşadığımız toprak, su, hava, emek ise tüm bu süreçleri üretime çeviren bir değer. Dolayısıyla geleceğimizi bu eksende şekillendireceğiz; vatan, demokrasi, emek bunların birlikteliğini her yerde, her şartta savunacağız. İnsanlık büyük bir tehdit altında, bu tehdidin sonuçları yeni ortaya çıkıyor. Kapitalizm ortaya çıktığından beri çok büyük tahribatlar yaptı. İnsanın tabiatla olan ilişkisini tahrip etti, bu tahribatın dünyayı nasıl yaşanmaz hale getirdiğini hepimiz görüyoruz. Son yaşadığımız salgın da insanın tabiatla olan ilişkisinin dengesinin bozulmasının sonucudur. Toprakla, suyla ve havayla olan ilişkimizin dengesi yıkıldığı zaman ayakta kalamayız. Kapitalizm bunları vahşi bir şekilde tahrip etti. Kapitalizmin yıkıcı etkilerinin ortadan kaldırılmasına yönelik yeni bir bilince ihtiyacımız var. Bu bilinci geliştiremez yeni tarzı ortaya koyamazsak yaşadığımız toprak üzerinde susuz kalırız. Bütünüyle yeni bir anlayışa, çevre-insan-tabiat ilişkisine evrilmemiz lazım, yarın çok geç olacak. Üzerinde durmamız gereken mesele, gıdayı yeniden sağlıklı bir şekilde üretmek. Bizim yeniden kendi geleneğimizi modern imkanlarla toprağımızla buluşturacak yeni bir üretim düzenine ihtiyacımız var. Toprağımızı, gıdamızı koruyacağız, doğaya sahip çıkacağız” diye konuştu.

Zirveye Orman ve Su İşleri Eski Bakanı ve AK Parti Afyon Milletvekili Veysel Eroğlu, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök de katıldı.