…
27 Ocak 2023, Cuma

Bakan Bilgin, A Haber Canlı Yayınında Gündemi Değerlendirdi


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, A Haber canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye'nin makro göstergelerine bakıldığında ekonomideki gelişmelerin bazı beklentilerin çok üstünde olduğunu kaydeden Bakan Bilgin, “Her şeyden önce ekonominin en temel göstergesi büyümedir. Türkiye büyümede OECD'de 2. ülke konumundadır. Pandemi sürecinden çıkışta da dünyanın en hızlı büyüyen 2. ekonomisi olduk. Çin'den sonra en hızlı büyüyen Türkiye oldu. Bu büyüme olayı tesadüfü değildir. Büyüme Türkiye'nin üretim faktörleri arasındaki ilişkiyi ekonomi politikasında iyi dizayn ettiğini ve netice aldığını göstermektedir" diye konuştu.

Bilgin, Türkiye'deki muhalefetin IMF'e hizmet eden anlayışını eleştirerek, “Türkiye'nin bir tasarrufu yoktur Türkiye ancak dışarıdan bir borç bulursa ekonomisinin büyütebilir' sözleri bizim IMF ile bağlantı kurduğumuz yıllardan itibaren öğrenilmiş bir çaresizliktir. Bu çaresizlik Türkiye'de döviz krizleri, enflasyon devalüasyon ve IMF'in önüne dosya açmayı getirmiştir Türkiye'ye dayatılan IMF programları. Bunu bir neticesi de ortaya hep askeri darbeler ya da müdahaleler… Siyasi uzantısı da olmuştur. Nu baştan aşağı istikrasızlık üzerine kurgulanmış bir ekonomi anlayışıdır" ifadelerini kullandı.

“Enflasyon Düşüyor, Düşmeye de Devam Edecek”

"Girişimcilerimiz kalkınmada başroldedir. Birinci derecede rol aldılar" diyen Bakan Bilgin, "Türkiye'de çok iyi yetişmiş insan gücü bulunmaktadır. Emek verimliliğinin en etkin şekilde kullanıldığı ülkelerden biridir. Türkiye bunları büyüme ile aşıyor. Bu büyümenin içinde insan kaynağı önemlidir" dedi.

Asgari ücrete ara zam beklentisine ilişkin ise Bilgin, "Ben gerekmeyeceğini düşünüyorum. Cumhurbaşkanımızın da dediğin gibi beklenmedik olağandışı bir durum olursa. Ancak bunun tam tersi yaşanıyor. Enflasyon düşüyor. Düşmeye de devam edecek. Merkez Bankası'nın da açıkladığı tahmin rakamları bu yönde" değerlendirmesinde bulundu.

“Asgari Ücreti 455-460 Dolar Arasına Çıkararak Türkiye'nin Ekonomik Gücünü Gösterdik”

Bakan Bilgin, yılsonunda yüzde 30'un altında yüzde 20'lerde bir enflasyon ile karşılaşılacağını belirterek, şöyle devam etti:

“Enflasyonun yüzde 20'lere gerilediği bir ortamda da yaptığımız artış asgari ücretlilerin alım gücünün korunmasını sağlayacaktır. Asgari ücreti 455-460 dolar arasına çıkararak Türkiye'nin ekonomik gücünü gösterdik. Asgari ücrette üçlü imzayı arzu ederdik. Pazarlık her zaman işçilerimize kazandırır."

“Sözleşmeli Personelin Kadroya Geçirilmesi Sorununu Çözdük”

Son yılların en önemli sorunlarından birinin sözleşmeli personel sorunu olduğuna dikkati çeken Bilgin, “Kadroya geçmeleri sorunuydu. Biz bunu geçen dönem kamu toplu sözleşmemizle sözleşme altına aldık. Bunların kadro haklarını düzenleyeceğiz dedik. Onların da tıpkı 657'deki kadroda çalışan insansalar gibi hakları olacak. Onları 'sözleşmem devam edecek mi?, Etmeyecek mi? gibi bir durumdan kurtaracağız. Biz bu sorunu çözdük. Meclis'ten geçen hafta yasalaşarak çıktı. Bizim sorunları çözme konusunda seçime endeksli bir tavrımız yok. Milletimizin sorunları dosya dosya açıp çözüyorum. Ama bununla ilgili netleşen bir takvim yok. Kamu da daha adil bir düzenleme beklentisi vardı” şeklinde konuştu.

“EYT’de İlk Maaşların Mart’ın 1’inde Ödenmesini Bekliyoruz”

Bakan Bilgin, EYT'de ilk maaşların Mart'ın 1'inde ödenmesini beklediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Buna hazırlıklarımızı yaptık. EYT tarihinde bir esneme olmaz ama erken olabilir. Süreç Meclis'in iradesindedir. EYT için 9 Eylül 1999 tarihinde bir esneme olmaz." ifadelerine yer verdi. Kamudaki EYT'liler emekli olmayacaktır. EYT ile emekli olacakların maaş zamlarına mevcut emeklilerin aksine yüzde 30 değil de yüzde 18 civarı bir zam yapıldığı iddiası da gerçeği yansıtmamaktadır. Böyle bir şey olması mümkün mü? Yok tabii ki. Emeklilerimizin elde ettiği tüm kazanımlar onlar için de geçerli. Hesaplamalarda hiçbir farklılık yoktur. Bu söylentilere kimse inanmasın. Devlet emekliler arasında ayrım yapmaz. Biz sosyal devletiz."

Geçici işçi sorununu seçim öncesi çözeceklerine vurgu yapan Bilgin,  EYT'den sonra Meclis'e getirecekleri konulardan birinin de bu olduğu bilgisini paylaştı.

Ayrıca Bakan Bilgin, "Sendikalaşmanın Türkiye'nin demokrasisine yapacağı katkı olacağına inanıyoruz. Önümüzdeki günlerde yeni gelişmeyi açıklayacağız" dedi.