…
…
…
…
…
…
…
…
…
…
22 Nisan 2024, Pazartesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, Konfederasyonları Ziyaret Etti


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, Türk-İş, Hak-İş, Türkiye Kamu-Sen, TESK ve TZOB Konfederasyonlarını ziyaret etti.

Bakan Işıkhan, ilk olarak Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nu (Türk-İş) ziyaret ederek, Genel Başkan Ergün Atalay ve Türk-İş Yönetim Kurulu ile bir araya geldi.

Bakan Işıkhan, geçtiğimiz yıl içerisinde, çalışma hayatında katılımcı sosyal diyalog anlayışının en önemli temsil mekanizmaları olan; Üçlü Danışma Kurulu’nu, Kamu Personeli Danışma Kurulu’nu ve Ortak Paylaşım Platformu’nu gerçekleştirdiklerini ifade ederek; Çalışma Meclisi’nin ise bu platformlar arasında, en kapsamlı ve en kritik öneme sahip istişare meclislerinden biri olduğunu söyledi.

“Beş Yıllık Bir Aradan Sonra Çalışma Meclisi’ni 29-30 Nisan 2024 Tarihinde Yeniden Topluyoruz”

Bakan Işıkhan, Çalışma Meclisi’nin en kapsamlı ve en kritik öneme sahip istişare meclislerinden biri olduğunu söyleyerek; “Bu meclis, ülkemizde 1947 yılından beri, çalışma hayatını ilgilendiren temel konulara ilişkin sorunları gündeme getirmekte ve hazırlanan politikaları tüm tarafların katkılarıyla hayata geçirmektedir. En son toplanan 12. Çalışma Meclisi, bildiğiniz gibi 2019 yılında, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle gerçekleştirilmişti. Beş yıllık bir aradan sonra Meclisi yeniden topluyoruz. 13. Çalışma Meclisi’ni de yine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle 29-30 Nisan 2024 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” dedi.

13. Çalışma Meclisi’nin gündeminin “Türkiye Yüzyılında Çalışma Hayatı: Emeğin, Sendikal Örgütlenmenin ve İstihdamın Geleceği” olarak belirlendiğini ifade eden Bakan Işıkhan; “Üç gün sürecek program boyunca; ilgili bakanlıklarımız, kamu kurum ve kuruluşlarımız, işçi, işveren ve kamu görevlileri sendikaları ve konfederasyonlarımız, akademisyenlerimiz, iş dünyamız, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katılımıyla çeşitli paneller düzenlenecektir. Bugün de davetimizi gerçekleştirmek üzere TÜRK-İşi ziyarete geldik. Ülkemiz, çalışma hayatı adına çok büyük önem taşıyan bu ortak platformun şekillenmesinde TÜRK-İŞ camiasının da önemli katkılar sunacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Cumhuriyetimizin 100 Yıllık Birikiminin Verdiği Güçle Birlikte, 2024 Yılında Kendimize Yeni Hedefler Belirledik”

Hedefler büyüdükçe, karşılarına çıkan engellerin de aynı oranda büyüyerek çeşitlendiğini söyleyen Bakan Işıkhan; “Ancak temelleri sağlam ekonomik ve sosyal altyapımız; her türlü engeli azim ve kararlılıkla, daha çok üreterek, daha çok çalışarak aşmamızı sağladı. Tüm bu badirelere, küresel salgınlara, savaşlara, ve tüm finansal krizlere rağmen istikrarla büyüyen ekonomimiz, dünyada her geçen gün artan gücümüz, her geçen gün daha da güçlenen jeopolitik ve jeostratejik konumumuz bize, gerek ulusal gerekse uluslararası ölçekte büyük sorumluluklar yüklemeye devam ediyor. Mimarı Sayın Cumhurbaşkanımız olan, ülkemiz için önümüzdeki yüzyılın yol haritası niteliği taşıyan Türkiye Yüzyılı vizyon ve hedefi, bu sorumluluğun zorunlu bir sonucudur. Gerek ekonomik gerekse sosyal politikalarımızı küresel perspektifle şekillendiren bu sorumluluk; devlet ve millet olarak bizim, her bakımdan güçlü olmamızı gerekli kılmaktadır. Biz de bu gücü; çalışan ve üreten insanlarımızla büyüteceğimize inanıyoruz. Çalışma Meclisinde; pandeminin ve asrın felaketi olarak adlandırdığımız depremlerin, istihdam ve üretim noktasında sebep olduğu olumsuz etkileri en aza indirmek adına hayata geçirdiğimiz özel politikaları yeniden ele alacak, daha uzun vadeli çözümler üreteceğiz. Bu ve daha pek çok konunun kapsamlı olarak ele alınacağı 13. Çalışma Meclisimizin şimdiden hayırlara vesile olmasını diliyorum.” diye konuştu.

“İşçimizin, Emekçimizin Hakkının Korunması, Her Zaman Öncelikli Meselemiz Olmuştur”

Bakan Işıkhan, önümüzdeki hafta 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bu yılki kutlamaların, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını ve Türkiye Yüzyılı’nı başlatan milat olması sebebiyle önceki yıllardan çok daha anlamlı, çok daha farklı bir atmosferde gerçekleştirileceğini dile getirdi. Bakan Işıkhan; “Hafta boyunca düzenleyeceğimiz çeşitli programlar eşliğinde; büyük ve güçlü Türkiye’nin çalışan, üreten, alın teri döken işçisiyle, emekçisiyle yediden yetmişe tüm vatandaşlarımızla birlikte emek dünyamızın bu özel gününü tam manasıyla idrak edeceğimiz bir gün olacak. Emek; bizim hem maddi hem de manevi dünyamızda müstesna bir yere sahip kutsal bir kavramdır. Bu hassasiyetle işçimizin, emekçimizin hakkının korunması, her zaman öncelikli meselemiz olmuştur. Sendikalaşma hakkından sosyal güvenliğe kadar her alanda öncelikle çalışanlarımızın menfaatlerini gözettik. Emeğin ve alın terinin müdafaasının da en az kendisi kadar önemli olduğunu bilerek; sendikal faaliyetlerin en büyük destekçisi; yine biz olduk ve olmaya da devam edeceğiz.” dedi.

“Ülkemizin Kalkınmasının En Önemli Gücü Emekçilerimizdir”

Bir taraftan emeğin hakkını korurken diğer yandan da bu hakkın istismar edilmesine hiçbir zaman müsaade etmediklerine dikkat çeken Bakan Işıkhan; “1 Mayıs’ı her yıl dönümünde, huzursuzluk gününe çevirmek isteyenler, çözümün ve uzlaşmanın değil; sadece sorunun bir parçası olmayı bilinçli bir şekilde tercih etmektedirler. Bunlar, emeği savunmak değil bunun istismarı peşinde oldukları gün gibi ortadadır. Hak, hukuk ve adalet kavramlarının sloganla değil icraatla tesis edilebileceğini unutmamalıyız. İşçilerimiz, emekçilerimiz; ideolojik sloganların değil, samimi icraatların muhatabı olmalıdır.  Emekçilerimiz, bir yandan evine ekmek götürmenin derdindeyken, bir yandan da ülkemizin büyümesi için çalışıyorlar. Ülkemizin kalkınmasının en önemli güçlerinden birisi belki de en önemlisi; emekçilerimizdir. Dolayısıyla vatan-millet sevdasını yüreğinde barındıran işçilerimizin; ülkemize zarar verecek, ilerleyişimizi ve büyümemizi sekteye uğratacak, toplumu gerecek hiçbir eylemin içinde yer almaları mümkün değildir.” şeklinde konuştu.

Bakan Işıkhan, böyle zamanları toplumsal kaos için bir fırsat olarak görerek günün sonunda arkalarında bıraktıkları dağınıklığı yine emekçilere toplatan bir anlayışın iyi niyetinin sorgulanması gerektiğini söyleyerek; “Böyle zamanları; toplumsal kaos için bir fırsat olarak görerek günün sonunda arkalarında bıraktıkları dağınıklığı yine emekçilerimize toplatan anlayışın iyi niyeti sorgulanmalıdır. Bunlar eski Türkiye’de kalan icraatlardır. Bugünün öneminin farkında olan ve 1 Mayıs’ı temsil ettiği anlayışa ve ruha yakışır şekilde kutsal addettiğimiz emeğin ve dayanışmanın sembolü haline getirerek bayram olarak ilan eden yine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki hükümetimiz olmuştur.” ifadelerini kullandı.

“İşçinin, Emekçinin ve Çalışanların Alın Teri Taksim Meydanı’na Sığmayacak Kadar Büyüktür”

İşçinin, emekçinin ve çalışanların alın terinin Taksim Meydanı’na sığmayacak kadar büyük olduğunu ifade eden Bakan Işıkhan, 1977 yılında Taksim Meydanı’nda kaybedilen 34 işçi ve emekçiyi rahmetle yâd ettiğini ifade etti. Bakan Işıkhan; “Bildiğiniz gibi; 1 Mayıs’ta kaybettiğimiz canlarımızı Taksim’de anmak için sendikalarımıza, sınırla katılımlarına izin verilmektedir. Bu sebeple çalışan, üreten, büyüyen Türkiye’nin ortak değeri olan bu günü anlam ve önemine uygun şekilde tüm Türkiye olarak yediden yetmişe tüm vatandaşlarımızla birlikte; bütün meydanlarımızda, emeğin ve üretim olduğu her mecrada bir bayram havasında idrak edeceğiz.” dedi.

Ardından Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nu (Hak-İş) ziyaret eden Bakan Işıkhan, Genel Başkan Mahmut Arslan ve Hak-İş Yönetim Kurulu ile bir araya geldi.

Bakan Işıkhan, 21 yıldır çalışma hayatında katılımcılığa ve sosyal diyaloğa çok önem verdiklerini ifade ederek, göreve gelir gelmez sosyal diyalog mekanizmalarını hızla devreye aldıklarını söyleyerek; “Kısa süre içinde Üçlü Danışma Kurulu’nu, Kamu Personeli Danışma Kurulunu ve Ortak Paylaşım Platformunu, ilgili tüm paydaşlarımızın destek ve katılımlarıyla gerçekleştirdik. Şimdi, beş yıllık aradan sonra Çalışma Meclisini, 29 Nisan’da yeniden topluyoruz. Bu dönemki toplantımızın başlığını; “Türkiye Yüzyılında Çalışma Hayatı: Emeğin, Sendikal Örgütlenmenin ve İstihdamın Geleceği” olarak belirlemiş bulunuyoruz.” dedi.

“13. Çalışma Meclisi’ni 29-30 Nisan 2024 Tarihlerinde Ankara’da Gerçekleştireceğiz”

Çalışma Meclisi’nde çalışma hayatını ilgilendiren temel konulara ilişkin sorunların gündeme getirildiğini ve bunlara yönelik hazırlanan politikaları tüm tarafların katkılarıyla hayata geçirmeye çalıştıklarını söyleyen Bakan Işıkhan, “13. Çalışma Meclisi’ni Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle 29-30 Nisan 2024 tarihlerinden Ankara’da gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Üç gün sürecek program boyunca; ilgili bakanlıklarımız, kamu kurum ve kuruluşlarımız, işçi, işveren ve kamu görevlileri sendikaları ve konfederasyonlarımız, akademisyenlerimiz, iş dünyası, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla çeşitli paneller düzenlenecektir.” dedi.

Bugün davetlerini gerçekleştirmek üzere Hak-İş’i ziyaret ettiğini ifade eden Bakan Işıkhan, Hak-İş’in de; Çalışma Meclisine katılarak; Türkiye Yüzyılında Çalışma Hayatının şekillenmesine önemli katkılar sunacağına inandığını ifade ederek, bu vesileyle bu hafta sendikaları tek tek ziyaret edeceklerini dile getirdi.

 

“Sendikalardan Habersiz, Sendikalarla İstişare Etmeden, Sosyal Diyalog Kurmadan Hiçbir Adım Atmamaya Özen Gösteriyoruz”

Bakan Işıkhan, Çalışma Meclisi’nin gündeminin oluşturulmasında Konfederasyonların görüşlerini ve önerilerini aldıkların ifade ederek; “Biz sendikalardan habersiz, sendikalarla istişare etmeden, sosyal diyalog kurmadan hiçbir adım atmamaya özen gösteriyoruz. Üçlü Danışma Kurulu’nda, Kamu Personel Danışma Kurulu’nda ve diğer kurullarda ve toplantılarda gündemimizi yine hep birlikte oluşturduk Kararlı atılımlarımızı, düzenlemelerimizi bugüne kadar, sosyal diyalog anlayışıyla gerçekleştirdik. Cumhuriyetimizin 100 yıllık birikiminin verdiği güçle birlikte, 2024 yılında; kendimize yeni hedefler belirledik. Ulusal ve uluslararası düzeyde yaşanan birçok badireye rağmen; istikrarla büyüyen ekonomimiz, dünyada her geçen gün artan gücümüz; bize, gerek ulusal gerekse uluslararası ölçekte büyük sorumluluklar yüklemeye devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye Yüzyılına ancak; çalışan, üreten insanlarımızla, emekçilerimizle erişebileceğine inandığını söyleyen Bakan Işıkhan, bu yüzyılı çalışanın, emeğin ve üretimin yüzyılı yapacaklarını söyleyerek; “Bu sebeple Çalışma Meclisi gibi çözüm odaklı platformlar; kalıcı refahın temini için çalışma hayatının hem yapısal hem de fonksiyonel sorunlarının çözüme kavuşturulabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu şekilde; pek çok konunun kapsamlı olarak ele alınacağı 13. Çalışma Meclisimizin şimdiden hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

“1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Bizler de İşçilerimizle Birlikte Olacağız”

Emeğin, bizim hem maddi hem de manevi dünyamızda müstesna bir yere sahip; kutsal bir kavram olduğunu dile getiren Bakan Işıkhan; “Bu hassasiyetle işçi ve emekçilerimizin haklarının korunması ve geliştirilmesi her zaman öncelikli meselemiz olmuştur. Sendikalaşma hakkından sosyal güvenliğe kadar her alanda öncelikle çalışanlarımızın menfaatlerini gözettik. Son 21 yıldır, sendikal faaliyetlerin en büyük destekçisi biz olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Sendikalarla ilgili çok sayıda düzenleme yaptık. Sadece örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırmamız dahi ülkemizdeki sendikalı sayısını büyük oranda artırdı. 2013 yılında 1 milyon olan sendikalı işçi sayısı; 2 milyon 495 bine; yüzde 9 olan sendikalaşma oranı ise yüzde 15,22'ye yükselmiştir.” şeklinde konuştu.

Bakan Işıkhan, bu yılki kutlamaların, Cumhuriyetin ikinci yüzyılını ve Türkiye Yüzyılını’nı başlatan bir milat olması sebebiyle; her zamankinden çok daha anlamlı, çok daha farklı bir atmosferde gerçekleştirileceğini ifade ederek; “Hafta boyunca düzenleyeceğimiz çeşitli programlar eşliğinde; büyük ve güçlü Türkiye’nin çalışan, üreten, alın teri akıtan işçisiyle, emekçisiyle, yediden yetmişe tüm vatandaşlarımızla birlikte emek dünyamızın bu özel gününü tam manasıyla idrak edeceğimiz bir gün olacak.  Biz; bir taraftan emeğin hakkını korurken diğer yandan da bu hakkın istismar edilmesine hiçbir zaman müsaade etmedik. Emekçilerimizi, ülkemizin kalkınmasının en önemli parçalarından biri olarak gördük. Bu hafta boyunca hem Çalışma Meclisimizde çalışmalarımızı sürdüreceğiz hem de emek ve dayanışma günü Türkiye’nin çalışma hayatına yakışır şekilde kutlayacağız.” dedi. 

Daha sonra Bakan Işıkhan, Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu’nu (Türkiye Kamu-Sen) ziyaret ederek, Konfederasyon Genel Başkanı Önder Kahveci ve yönetimiyle bir araya geldi.

Ziyarette 13. Çalışma Meclisi’ne dair öneri ve fikir alışverişinde bulunulurken, Bakan Işıkhan, çalışanların beklenti, talep ve sorunlarını dinleyerek değerlendirmelerde bulundu.

“Esnaf ve Sanatkarlarımızın Her Alanda Destekçisi Olmaya Devam Edeceğiz” 

Ardından Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu’nu (TESK) ziyaret eden Bakan Işıkhan, Genel Başkan Bendevi Palandöken ve TESK Yönetim Kuruluyla bir araya geldi. Görüşmede esnafların sorunları hakkında görüş alışverişinde bulunulurken Bakan Işıkhan, “Son 21 yılda hayata geçirdiğimiz hizmetler ile esnaf ve sanatkârlarımızın her alanda destekçisi olduk, bundan sonraki süreçte de aynı özveriyle çalışmalarımıza devam edeceğiz.” Dedi. 

“Türkiye Yüzyılı’nda Çalışma Hayatını Sosyal Paydaşlarımızla Birlikte Şekillendireceğiz”

Bakan Işıkhan, son olarak Türkiye Ziraat Odaları Birliği’ni (TZOB) ziyaret ederek burada Genel Başkan Şemsi Bayraktar ve Birlik Yönetimiyle 13. Çalışma Meclisi öncesi istişare toplantısını gerçekleştirdi.

Ziyaretlerinde Bakan Işıkhan’a, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Faruk Özçelik ile Bakanlık Bürokratları eşlik etti.