…
03 Şubat 2022, Perşembe Ankara,Türkiye

Nitelikli Yabancı İşgücünü Türkiye’ye Çekmek İçin Geliştirilen “Turkuaz Kart” Yeni Sahibini Buldu


Turkuaz Kart verilecek yabancıları belirlemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yürütülen çalışmalar ve değerlendirmeler neticesinde iş insanı David Joseph Cuthbert JOHNSTON’na “Turkuaz Kart” ve eşi Rebecca SEWELL JOHNSTON’a da “Turkuaz Kart Yakını Kartı” verildi.

Ülkemize katkı sağlayan veya sağlayacağı öngörülen yüksek nitelikli işgücü için tasarlanan ve Türkiye’yi yüksek nitelikli işgücü bakımından tercih edilir hale getirerek ülkemize küresel alanda rekabet üstünlüğü sağlamak amacıyla geliştirilen Turkuaz Kart, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat Bilgin tarafından David Joseph Cuthbert JOHNSTON’a teslim edildi.

Turkuaz Kartın yeni sahibi iş insanı David Joseph Cuthbert JOHNSTON lisans öğrenimini Cambridge Üniversitesi Ekonomi bölümünde tamamladı ve aynı üniversitede İmalat Liderliği yüksek lisansı yaptı. Kariyerine 1995-2003 yıllarında Ford İngiltere’de Finans ve Maliyet Analisti olarak başlayan JOHNSTON, otomotiv sektöründe küresel ölçekte önemli payı olan birçok şirkette üst düzey yönetici pozisyonunda yer aldı. JOHNSTON, 2019 yılından bu yana Ford Otosan’da Genel Müdür Başyardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesidir.

Sahibine, Türkiye’de süresiz çalışma ve ikamet hakkı, Türkiye’de bağımsız veya bir işverene bağlı olarak çalışma hakkı, Türkiye’ye çoklu giriş çıkış hakkı ve uzun dönem ikamet izninin sağladığı bütün hakları sağlayan Turkuaz Kart aynı zamanda yabancının eş ve çocuklarına da ikamet hakkı sağlıyor.

Yeni Turkuaz Kart sahiplerinin belirlenmesine ilişkin çalışmalar ve belirlenen adaylar için değerlendirmeler ise devam ediyor.