…
…
…
02 Şubat 2022, Çarşamba Ankara,Türkiye

Bakan Bilgin, Türk-İş’i Ziyaret Etti


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile birlikte Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Merkezi’ne (Türk-İş) ziyarette bulundu.

Türk-İş ziyareti sonrası, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ortak basın açıklaması yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin özellikle örgütlenme sorunları konusunda, işverenlerin ve çalışanların birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Birlikte olmanın getireceği dayanışmanın, çalışma barışına ve iş hayatına katkı yapacağını söyleyen Bakan Bilgin, bu hususta görüş birliğinde olunduğunu ve bu konuların çözümünde birlikte hareket edileceği bilgisini paylaştı.

Ziyarette iş dünyası, işveren ve çalışanlarla birlik ve beraberlik içerisinde, Türkiye'yi nasıl daha ileriye taşıyabilecekleri üzerinde değerlendirme yaptıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sorunları masaya yatırdıklarını ve çözüm önerileri üzerinde görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Türkiye'nin kalkınmasının özellikle üretim, yatırım, istihdam ve ihracatın artması, iş dünyasında çalışanların mutluluğuyla doğrudan alakalı olduğunun altını çizen Oktay, “Kalkınan Türkiye'de çalışanımızın hakkı olan bu payı alması, çalışma barışı ve Türkiye'nin kalkınması anlamında da çok ciddi bir katkı" dedi.

“Türkiye, İşverenimizle Çalışanımızla Birlikte Bir Bütündür”

Özellikle Kovid-19 salgını döneminde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliği ve sıkı takibinde çalışanların haklarının korunmasına yönelik atılan adımları anlatan Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kovid-19 döneminde bütün dünyada çalışanların işlerinden çıkartıldıkları bir süreçte önleyici tedbirleri alarak bunun önüne geçiyor olmamız, yine Kovid' in de etkisiyle uluslararası alandaki emtia fiyatlarındaki artışla birlikte enflasyon karşısında çalışanımızın ezdirilmemesiyle alakalı Cumhurbaşkanımızın, bakanlığımızın, sendikalarımızın hassasiyetidir. 2021 yılında da zaten bununla ilgili hem kamuda hem de özelde yapılan çalışmalarda yine çalışanımızı ezdirmemeye çalıştık. Biz buradan sendikalarımızla bakanlığımızla birlikte elimizden gelenin en iyisini vermeye çalıştık ama iyinin daha iyisi vardı. Bunlar ne olabilir onların da üzerinde durduk. İnşallah bundan sonra da bu istişarelerin devamına karar verdik. Bu çerçevede görüşmelerimizi devam ettireceğiz. Ne gerekiyorsa hem Türk-İş'in hem sendikalarımızın hem çalışanımızın yanında olacağımızdan, bugüne kadar olduğu gibi hiç kimsenin şüphesi olmasın. İşverenimizle çalışanımızla birlikte Türkiye bir bütündür. Biriz, beraberiz, dayanışma içindeyiz ve hep birlikte Türkiye'yiz. Hem birlikte güçlüyüz ve daha güçlü olacağız."

Türk-iş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın, Türkiye'de sendikal örgütlenmenin yüzde 14 civarında olduğunu, rakamın yukarıya çıkması halinde çalışma hayatındaki sorunların daha çabuk çözüleceğini ifade etmesi üzerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, iş dünyasının da bunu yakından görmesi gerektiğine değindi.

İş yerlerindeki örgütlenmenin, işverenlerin çalışanlarla birlikte kazandığı bir ortam olduğunu söyleyen Oktay, “Bu, çekinilecek bir durum değildir. Tam tersi, teşvik edilecek bir unsur. Bunu da hep birlikte görüyoruz zaten. Sonuna kadar desteklemeye hazır olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum" diye konuştu.