…
05 Eylül 2020, Cumartesi Nice,Fransa

Devlet Koruması Altında Yetişen Merve, Fransa'da Göğsümüzü Kabartmaya Devam Ediyor


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın koruması altında yetişen Merve Başoğlu, Fransa’da göğsümüzü kabartmaya devam ediyor. Nice Sophia Antipholis Üniversitesi Nice Konservatuarında öğrenim gören Başoğlu, sınıf atlayarak lisans flüt- profesyonel müzik yorumlaması dalından 3 yılda mezun oldu. 

Master Flüt Sınıfına Kabul Edildi

Başarılarıyla Nice Konservatuarının gözde öğrencileri arasında yer alan genç sanatçı Başoğlu, Strazburg yüksek müzik akademisinin ünlü flüt sanatçısı Silvia Careddu’nun master flüt sınıfına kabul edildi.

Sınava yarım saat süren bir video kaydı ile başvurduğunu anlatan Başoğlu, “Barok döneme ait G.Telemann bestecisinin flüt fantazisinden 12 numaralı flüt fantazisi, klasik dönemden W.A.Mozart’ın bestelemiş olduğu Re Majör Flüt Konçertosu, modern dönemden A.Jolivet adlı bestecisinin Chant de Linos adlı eseri ve çağdaş dönemde yazılmış Toru Takemitsu adlı bestecinin Voice adlı eserini seslendirdim.” dedi. 

“Bakanlığa Yani, Gerçek Aileme, Sonsuz Teşekkürlerimi Sunarım”

Türkiye’yi temsil etmekten dolayı mutlu olduğunun altını çizen Başoğlu, “Şu anki Strazburg’taki kabul olduğum okulun seviyesi çok yüksek. Karantina boyunca oraya girebilmek için çok çalıştım. Bütün dünyadan master, yüksek lisans sınıfına sadece 3 kişi alındı ve ben de onlardan biriyim. Bu haberi sizinle paylaşmak benim için bir onurdur. Dilerim ki ülkemin adını en güzel şekilde temsil edebilirim. Umarım koruma altındaki küçük kalplere bir ışık tutabilirim. Bakanlığa yani, gerçek aileme, sonsuz teşekkürlerimi sunarım” dedi.

“Aldığım Her Derece Müzik Yolculuğumda Beni Motive Etti”

Merve Başoğlu, aldığı her derecenin müzik yolculuğunda kendisini motive ettiğini söyledi. Başarı hikayesini paylaşan Merve Başoğlu, yan flütü ilk kez ilkokul öğretmeni çalarken gördüğünü belirtti. Başoğlu, “Görünüşü, duruşu o kadar güzeldi ki çalmayı çok istedim. Sevgi evleri açıldığında da ilk ben girmiştim. Yeteneğimi geliştirmem için bana özel oda verildi ki bunu hiç unutamam. Biz dokuz kardeşiz, bu imkânı sağlamamız mümkün değildi” şeklinde konuştu.

“Emine Erdoğan Sayesinde Hayallerim Gerçek Oluyor”

Başoğlu, bu yolculuğa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın çok özel destekleri ile başladığını vurgulayarak, “Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi'nde burslu okurken, Emine Erdoğan hanımefendi hep hayalini kurduğum uluslararası standarttaki bir flütü bana hediye etti. Ben de onun ve devletin bana verdiği desteğin sorumluluğunu üzerimde hissederek çok sevdiğim müziğe, büyük emek harcadım. Emine hanımefendinin bir anne gibi arkamda olması ülkemden uzakta olsam bile kendimi emin ellerde hissetmemi sağlıyor” diye konuştu.

“Devletimizin Bize Sunduğu İmkânlar Sayesinde Kariyerimi Üst Seviyeye Taşıyabildim”

Fransa’da kaldığı 3 yıl boyunca eğitim gördüğünü kaydeden Başoğlu, “Öğrendiğim şeyler, katıldığım yarışmalar, müzik festivalleri, stajlarına katıldığım dünyaca ünlü flüt sanatçılar eğitimimi, sanatçı kimliğimi, vizyonumu ve müzikal becerilerimi geliştirdi. Devlet korumasında olarak çoğu kişinin sahip olmadığı birçok şansı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayesinde elde ettim. Kendimi çok şanslı ve mutlu hissediyorum. Devletimizin bize sunduğu bu güzel imkanlar sayesinde hayatımı ve kariyerimi üst seviyeye taşıyabildim.” ifadelerini kullandı.

Merve Başoğlu Kimdir?

Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi'ni 2010'da kazanarak müzik eğitimine başlayan Başoğlu, öğretmenlerinin teşvikiyle yan flüt çalmaya başladı. Liseyi birincilikle bitiren Başoğlu, 2014'te Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesini tam burslu olarak kazandı. 

Başarısına Başarı Kattı

Bakanlığın sağladığı burs ile eğitimine 2017 yılı Eylül ayından bu yana Fransa'da devam eden 24 yaşındaki Merve Başoğlu,  yan flüt alanında uluslararası müzik yarışmalarında üst üste dereceler aldı. Eğitiminin ilk yılında Fransa’nın Nice kentinde yapılan Fluttissimo Nice Festivali kapsamında gerçekleştirilen ve solo performansla katıldığı yarışmada birinci oldu. Bir sonraki yıl aynı yarışmaya hem solo hem ikili olarak katılan Merve, her iki dalda da ikinciliğe layık bulundu. Başoğlu ayrıca; Felix Renggli, Julien Beaudiment, Sarah Louvion, Philippe Bernold, Matthieu Gauci-Ancelin, Giovanni Ganfoldo,Silvia Careddu, Ana Maria Ribeiro ve Sophie Cherrier gibi ünlü flüt ustalarının çalışmalarına ve festivallerine katıldı. 2018 yılında Nice Operasında özel öğrenci konumunda seçmeleri geçerek Norma Operası temsilinde yer almaya hak kazandı. 2020 Şubat ayında 1. Uluslararası Polonya Eugeniusz Towarnicki Flüt yarışmasında 8 ülkenin katıldığı 55 kişi arasında yarı finalist oldu.

Başoğlu, Fransa’da uluslararası flüt sanatçısı Sibel Kumru Pensel’in lisan sınıfında üç yılda mezun oldu.

Korunma Altındaki Kardeşleri de Müzisyen

Kendisinden küçük dört kardeşi de Bakanlığın kuruluşlarında korunma ve bakım altında olan Başoğlu’nun, Necmettin Erdoğan Üniversitesinde okuyan kardeşi Muhammet piyano çalıyor. Ankara Devlet Konservatuvarında okuyan kardeşi Büşra da kontrbas eğitimi alıyor ve o da uluslararası yarışmalara hazırlanıyor. Bakanlığın kuruluşlarında korunma altında olan diğer iki kardeşi de eğitimlerine devam ediyor.

Engellilerimiz İçin Haberin Seslendirilmiş Hali