…
22 Şubat 2020, Cumartesi İstanbul,Türkiye

Bakanımız Selçuk, Emine Erdoğan’ın Teşrifleriyle Düzenlenen GİKAMER Projesi Tanıtım Toplantısı'na Katıldı


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın teşrifleriyle düzenlenen, Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) ve Galatasaray Üniversitesi iş birliği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı İstanbul Kalkınma Ajansının (İSTKA) desteğiyle kurulan Girişimci Kadın Merkezi (GİKAMER) Projesi Tanıtım Toplantısı'na katıldı.

“İstediğimiz, Kadınların Sadece Çalışan Olmaları Değil, Girişimciler Haline Gelmeleridir”

Toplantıda konuşan Emine Erdoğan, Türkiye'de kadınların iş gücüne katılım oranı 2004 yılında yüzde 23 iken, 2018 yılında yüzde 34'e yükseldiğini belirterek, "Fakat artık istediğimiz, kadınların sadece çalışan olmaları değil, girişimciler haline gelmeleridir. Çünkü girişimcilik sayıca olduğu kadar nitelik olarak da arttığında, ekonomik büyümeye olumlu etkiler yapıyor." dedi.

Kadınların girişimcilik ekosistemine katılmasının ekonomik büyümeyi son derece olumlu etkilediğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle konuştu:

"Dünya Ekonomik Forumu verilerine göre, kadınların iş gücüne katılım oranındaki yüzde 1'lik artış, küresel gayrisafi hasılayı 80 milyar dolar artırabilir. Tabii bu ekosisteme dahil olmak kadar, orada tutunmak da bir o kadar önemli. Ülkemizde kadınların iş gücüne katılım oranı, 2004 yılında yüzde 23 iken, 2018 yılında yüzde 34'e yükseldi. Yaşanan sosyal değişimler, teknolojinin her an gelişmesi ve farklı endüstri kollarının ortaya çıkması, kadınların iş yaşamına katılmasını kolaylaştırıyor. Fakat artık istediğimiz, kadınların sadece çalışan olmaları değil, girişimciler haline gelmeleridir. Çünkü girişimcilik sayıca olduğu kadar nitelik olarak da arttığında, ekonomik büyümeye olumlu etkiler yapıyor."

"Kadınların Zihin Dünyası Parlak Fikirlerle Dolu"

Emine Erdoğan, her ne kadar "kadın girişimciler" diye bir ayrıma gidiliyor olsa da girişimciliğin bir ruh ve bakış açısı meselesi olduğunu, kadınların bugüne kadar bu yönlerini ifade edecek alandan çoğunlukla mahrum kaldıklarını söyledi.

Bu nedenle GİKAMER projesinin, kadın girişimciliğini artıracak deneyim aktarımı sürecinin çok önemli olduğuna inandığını aktaran Erdoğan, bununla birlikte GİKAMER'de verilecek eğitimlerin kadın girişimciliğinin artmasında en önemli unsur olan öz güvenin kazanılmasını sağlayacağının altını çizdi.

Kadınların zihin dünyasının muhteşem, parlak fikirlerle dolu olduğunu belirten Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fakat bu fikirleri ete kemiğe büründürme noktasında yaşanan çekinceler var. İşte o nedenle finansal okuryazarlıktan tutun, ağ kurma ve iletişim eğitimine kadar bir girişimcide olması gereken tüm donanımlar burada kazandırılacak ve kadın girişimcilerimiz kendi kanatlarıyla uçmaya hazır hale gelecekler. GİKAMER'in de özellikle teknoloji, yenilik ve yaratıcılık odaklı olmasını çok önemli buluyorum. Çünkü hayatta etrafımızda gördüğümüz her şey bir yorumdur. Bu yorumun tek bir bakış açısıyla yapılması, farkında olmadığımız kör noktaların oluşmasına neden olabilir."

"Kadınlar Teknolojinin Tasarımcıları Olursa Hayat Zenginleşir"

Bir araştırmaya göre, emniyet kemerlerinin takılı olması halinde kadınların trafik kazalarında erkeklere oranla yüzde 47 daha fazla yaralandıklarını aktaran Erdoğan, "Çünkü emniyet kemerleri erkek sürücülerin anatomisine göre tasarlanıyor. Buradan teknoloji endüstrisinin kadınların aleyhine çalıştığı gibi yanlış bir sonuç elbette çıkmasın. Buradaki sorun, kadınlarımızın teknoloji endüstrisine üretici ve tasarımcı olarak az sayıda katılmalarıdır. Eğer kadınlar teknolojinin sadece kullanıcıları değil, bilakis o teknolojinin tasarımcıları olursa hayatın zenginleştiğini göreceğiz." değerlendirmesini yaptı.

Emine Erdoğan, anne babalara, "Kız çocuklarımızı erken yaşlarda bilimle tanıştıralım. Mühendislik fakültelerimizin daha çok kız öğrenciye ihtiyacı var." çağrısında bulundu.

"Kadınlarımızın Bilgi, Beceri ve Donanımının Artması Daha Güçlü Aileler Demek"

Kadın girişimcilerin karşılaştıkları sorunlarla ilgili yapılan çalışmalarda, iş ve aile yaşamı çatışması gibi bir başlık çıktığını gördüklerini aktaran Erdoğan, "Ailenin ve iş yaşamının birbirine karşıt iki mecra olarak düşünülüyor olması da ayrı bir sorun. Halbuki kadınların özgün potansiyellerini ortaya koyabilmeleri, birçok sosyal faydayı beraberinde getirir. Kadınların fıtratlarına ait eşsiz zenginliği yaşama katmaları, toplumsal gelişimimiz için çok önemli. Ayrıca unutmamalıyız ki, kadınlarımızın bilgi, beceri ve donanımının artması daha güçlü aileler demektir." dedi.

“Kadınlarımızın Ekonomiye Daha Aktif ve Üretken Bir Şekilde, Daha Yüksek Oranlarda Katılmalarını Hedefliyoruz”

Toplantıda konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk “Kadınlarımızı bireysel, ekonomik ve toplumsal olarak daha da güçlendirmek temel hedefimiz. Bu hedef doğrultusunda, kadınlarımıza daha nitelikli eğitim imkanları sunmak, sosyal güvencelerini sağlamlaştırmak, karar alma mekanizmalarındaki etkinliklerini artırmak için çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Kadınların toplumsal hayatın olduğu kadar ailelerin de temel direği ve toplumsal kalkınmanın öznesi olduğunu belirten Selçuk, kadınların sahip olduğu büyük potansiyel ve yetenek ortaya çıkarılabilirse, ailenin güçlü, bireyin mutlu, çalışan ve üreten müreffeh bir Türkiye olacağını inandıklarını ifade etti.

Sadece nicelik olarak değil, nitelik olarak da kadınların daha üstün yeteneklerle fikirlerle ve vizyonla donatmak zorunda olduklarının altını çizen Selçuk, kadınların ekonomiye daha aktif ve üretken bir şekilde daha yüksek oranlarda katılımını önemsediklerini, kadınların iş gücü piyasasına girişlerini kolaylaştırmak, istihdamlarını artırmak ve en önemlisi de kadın girişimci sayısını artırmak için politikalar geliştirdiklerini, projeler yürüttüklerini anlattı.

Kadın istihdamı konusuna üst politika bölgelerinde de her zaman çok büyük bir önem verdiklerine işaret eden Selçuk, 2018-2023 yıllarını kapsayan Kadının Güçlenmesi Stratejisi Belgesi ve Eylem Planı'nda, yine 3'er yıllık dönemlerde güncelledikleri 2014-2023 Ulusal İstihdam Stratejisi'nde ve 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı'nda kadın istihdamını artırmak için yapacakları çalışmaları detaylandırdıklarını kaydetti. 

Bakan Selçuk, kadın girişimciliğine verdikleri önemi vurgulayarak, kadın kooperatiflerini güçlendirmek, sürdürülebilirliğini sağlamak ve kurumsal kapasitelerini artırmak anlamında çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

"20 Bin Kadınımız Girişimcilik Eğitim Programından Yararlandı"

İŞKUR aracılığıyla aktif işgücü programları düzenlediklerini aktaran Selçuk, şöyle devam etti:

"Geçen sene bu programlara 500 bini aşkın insan katıldı. Özellikle bunların altında programlarımız var, iş başı eğitim programlarımız, mesleki eğitim programlarımız, en önemlisi girişimcilik eğitim programımız. Maalesef Girişimcilik Eğitim Programımız çok az tanınıyor fakat geçen sene bu programımıza 42 bin kişi katıldı. Bunların yüzde 47'si kadın. Yani yaklaşık 20 bin kadın geçen sene İŞKUR'umuzun düzenlediği girişimcilik eğitim programında istifade etmiş durumda. Yine 2019 yılında totalde 300 bini aşkın kadın, İŞKUR'un düzenlediği kurs ve programlardan yararlandı."

Selçuk, "İşte Anne" ve "Annemin İşi Benim Geleceğim" gibi projelerle de kadınların iş ve aile yaşamı arasındaki uyumunu artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Kadınların finansal okuryazarlığının girişimciliğini ve istihdamını sağlamak için önemli bir unsur olduğuna işaret eden Selçuk, finansal okuryazarlığı geliştirmek için 81 ilde 23 bini aşkın kadına finansal okuryazarlık semineri verdiklerini kaydetti. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, kadın girişimciliğini desteklemek noktasında KOSGEB ve İSTKA'nın da çeşitli girişimcilik destek programlarının mevcut olduğunu bildirdi. 

Emine Erdoğan'ın katılımıyla 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü'nde bir mercan seferberliği başlattıklarını anımsatan Selçuk, "Mercan seferberliğinin bir adımı tabii ki kadına şiddetle mücadeleydi. Fakat diğer etaplarından en önemlisi karar alma mekanizmalarındaki kadının rolünü artırmak ve kadını güçlendirmekti. Bu programın da mercan seferberliği kapsamında değerli bir program olduğuna inanıyorum." dedi. 

Nüfusun yarısının kadın olduğunu aktaran Bakan Selçuk, sözlerini, "Kadının olmadığı yerde her şey yarım kalır. Kadının elinin, emeğini, fikrini, zikrinin en önemlisi kadın yüreğinin her projenin içinde varolması gerektiğine inanıyoruz." diyerek tamamladı.