…
…
18 Nisan 2022, Pazartesi Ankara,Türkiye

Bakan Bilgin, Hak-İş Başkanlar Kurulu Üyeleri ile İftarda Bir Araya Geldi


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Hak-İş Başkanlar Kurulu üyelerinin katılımıyla konfederasyon genel merkezinde düzenlenen iftara katıldı.

Bakan Bilgin, burada yaptığı konuşmada, işçi konfederasyonları arasında çok farklı yaklaşımların bulunmasının, işin tabiatı olduğunu söyledi.

Çalışma hayatında her bakış açısının farklı cevaplar sağladığını, Hak-İş'in de özellikle sermaye ve devlet arasındaki ilişkilerde farklı talepleriyle önemli bir fonksiyonu yerine getirdiğini kaydeden Bilgin, "Hak-İş, çalışma hayatında konfederasyon olarak sadece bir felsefeyi, bir anlayışı değil, aynı zamanda çalışma hukuku içinde emeğin hakkını koruyan, emeğin toplumsal gelişmesine katkı yapan bir sivil toplum kuruluşu olarak da tarihi bir öneme sahiptir" ifadelerini kullandı.

Bilgin, toplumda çoğulculuğun yaşaması ve sivil toplum kuruluşları düzeyinde temsil edilmesinin önemine değinerek, şöyle devam etti:

"Hak-İş bunu kendi perspektifi içinde layıkıyla gerçekleştiriyor. Bu bakımdan da toplu sözleşme sürecinde ve diğer farklı süreçlerde de iş kolları bazında da her konuda sorunları birlikte ele aldık, birlikte çözüm yolları araştırdık ve bulduk. Bunlara da Hak-İş'in hep katkı yaptığını her ortamda belirtiyorum. Ben Hak-İş ile ilgili çok uzun bir hikayeye sahibim aynı zamanda. Dolayısıyla bu uzun yıllara varan dönem içerisinde Hak-İş'in oynadığı toplumsal rolün bilincindeyim. Önümüzdeki günlerde de çalışma hayatımızın, çalışma barışının, çalışma sorunlarını aşma konusunda ihtiyaç duyduğumuz dayanışmanın Hak-İş konfederasyonu ile birlikte süreklileştirileceğine inanıyorum." 

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ise Bakan Bilgin ile yakın bir çalışma içinde olduklarını, Kamu Çerçeve Protokolü'nün uzlaşma ile sonuçlanmasında ciddi birliktelik sağladıklarını belirtti.

Başarılı bir toplu iş sözleşmesinin imzalandığını, asgari ücret konusunda da iş birliğin devam ettiğini söyleyen Arslan, "Yakın tarihimizin en yüksek asgari ücret oranları belirlendi. Orada tarihi bir başarıyı yakaladık ve asgari ücret tutarındaki bütün ücretlerden vergi alınmaması konusu ilk defa mevzuatımıza girdi. Bu, bizim için çok büyük bir değişimdi. Bu anlayış da önümüzdeki dönemde hem vergi dilimlerindeki mesafeyi biraz daha açmak hem de ilk başlangıç vergi dilimini yüzde 10'lardan başlatarak yeni bir anlayışı geliştirmek için bence ilk adımdı, bunu da başardık" dedi.

Arslan, çalışma hayatında yapılan diğer çalışmalardan da bahsederek, bütün bu faaliyetlere katkı veren Bakan Bilgin'e teşekkür etti.