…
…
26 Nisan 2022, Salı Gümüşhane,Türkiye

Bakan Bilgin, Gümüşhane’de Ziyaretlerde Bulundu


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, çeşitli programlara katılmak üzere Gümüşhane’ye gitti.

Temasları kapsamında AK Parti İl Başkanlığına giden Bilgin, burada yaptığı konuşmada, salgın ve küresel ekonomik krizin yansımaları dikkate alındığında Türkiye'de birtakım sorunların var olduğunu, ayrıca küresel dalganın etkisiyle gelen enflasyon sorununun da oluştuğunu ifade etti.

Söz konusu sorunlardan önce de Türkiye'yi kuşatmaya yönelik çabaların, Türkiye'ye yüklediği bir maliyeti olduğuna değinen Bakan Bilgin, "Akdeniz'de, Karadeniz'de, Suriye'de, Libya'da bütünüyle Türkleri bin yıl sonra bu topraklarda denizsiz bırakacak bir projeyi yırttık, çöpe attık. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu mücadeledeki öncülüğü tarihi bir şeydir. Bizim Cumhurbaşkanımız olduğu için bunu söylemiyoruz, bunu 50-100 yıl sonra tarihler böyle yazacak. Herkes bunun hakkını teslim edecektir" dedi.

Bilgin, Türk milletinin bu coğrafyada başı dik, özgürce ve bağımsız yaşama idealini milli mücadeleden bu tarafa hiç kaybetmediğinin altını çizerek, "Bugün de bunu daha ileri aşamaya taşıyacağız. Onun için 2023 sadece bir seçim değildir, Türkiye'nin bağımsızlık yolunda bu yürüyüşünü kuvvetlendirecek bir dönüm noktasıdır" değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye Üretmeye Devam Ediyor”

"Elbette aktüel sorunlarımız var, enflasyon birinci derecede bugün bizim canımızı yakıyor ama Türkiye, ekonomisi konusunda da önündeki engelleri aşacak imkanlara, potansiyele, güce sahip" diyen Bakan Bilgin, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin üretim gücü ayakta. Hangi yola çıkarsanız çıkın, tırlardan mal taşıyan, hammadde, ürün taşıyan araçlardan geçilmiyor. Dolayısıyla Türkiye ne yapıyor, ticarete devam ediyor, üretime devam ediyor. Geçtiğimiz ay Türk sanayisi yıllık bazda yüzde 13 büyüdü. Bu müthiş bir şey. Türkiye ihracata dayalı büyüyor. 20 milyar doları aştık. Türkiye’nin Avrupa'ya satmadığı endüstri ürünü yok, İHA satan, makine satan, makine fabrikaları ihracatı yapan ülke haline geldik."

MHP Gümüşhane İl Başkanlığını da ziyaret eden Bakan Bilgin, İl Başkanı Nadim Aydın ve partililerle bir süre sohbet etti. Bilgin, burada yaptığı konuşmada ise Cumhur İttifakı'nın, MHP ve AK Parti arasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında kurulan sadece siyasal ittifak olmadığını, tarihi bir yürüyüşün adı olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin önünde çözülemeyecek hiçbir problemin olmadığına vurgu yapan Bilgin, ittifakın devamı için samimi olan, dava arkadaşlığını paylaşan, Türkiye'nin bin yıllık tarihine sahip çıkan bütün inananlarla ve bu ideali benimseyenlerle birlikte yürüyeceklerine işaret etti.

“Sorunları Adım Adım Çözeceğiz”

Milletin sorunlarının da farkında olduklarını belirten Bilgin, "Sorunları da adım adım çözeceğiz. Biz geçtiğimiz dönemde bunları nasıl çözeceğimizi çok kısa süre içerisinde gösterdik. Önümüzde de göstereceğimiz yeni projelerimiz var, açıklayacağımız, toplumumuzla paylaşacağımız yeni imkanlarımız var, yeni sosyal politika önlemlerimiz var. Bunları da hayata geçirerek enflasyon karşısında insanlarımızın daha da rahat nefes almasını sağlayacağız. Bunlardan kimsenin endişesi olmasın" şeklinde konuştu.

Daha sonra esnaf ziyaretlerinde bulunan Bakan Bilgin, Gümüşhane Belediyesini de ziyaret ederek, Belediye Başkanı Ercan Çimen'den çalışma ve projelerle ilgili bilgi aldı.

Bakan Bilgin, ziyaretleri kapsamında Tunceli'de Haziran 2017'de terör örgütü PKK tarafından kaçırıldıktan sonra katledilen sınıf öğretmeni Necmettin Yılmaz'ın Torul ilçesindeki baba evini ve aynı apartmanda oturan şehit polis memuru Serdar Oğur'un annesi Azem Oğur'u ziyaret etti.

Ardından Gümüşhane İl Özel İdaresi tesislerinde işçilerle iftar yapan Bilgin, burada yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gümüşhanelilere selamını ileterek, "Cumhurbaşkanımız sadece selam göndermedi, aynı zamanda bir müjde gönderdi; Gümüşhane-Bayburt havaalanının bu yılın sonuna kadar tamamlanması talimatını verdi. Umut ediyorum 2023'ün başında havaalanının açılış töreninde de birlikte olacağız" dedi.

“Enflasyonun Tahribatlarına Karşı Koruyacak Yeni Çalışmalarımız Var”

Bilgin, çalışanları enflasyon karşısında korumak için çeşitli düzenlemeler, iyileştirmeler yaptıklarına işaret ederek, şunları söyledi:

"Enflasyona karşı koruma sistemi olarak bir taraftan sosyal politikalar uygularken bir taraftan da enflasyonu dizginleyecek, kontrol altına alacak, büyümeyi, ekonomik gelişmeyi devam ettirecek ve sürekliliği sağlayacak bir ekonomi politikası uyguluyoruz. Enflasyonun tahribatlarına karşı koruma sağlayacak yeni çalışmalarımız da var. Önümüzdeki günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın daha kapsamlı bir şekilde bu konuyu kamuoyuyla paylaşacağını söylüyorum. Sadece şu haberi veriyorum ki bütün çalışanlarımız, asgari ücretliler, emekliler, memurlar, kamu personeli, işçi ve memur emeklileri herkes bilsin ki Türk devleti sosyal hukuk devletidir ve çalışanlarını mutlaka korur. Hepsiyle de ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Bunlar önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır."

“Kamu Personelinin 3600 Ek Gösterge Konusunu Mayıs Ayı İçerisinde Tamamlayacağız”

Kamu personelinin 3600 ek gösterge beklentisine de değinen Bilgin, şu bilgileri paylaştı:

"Mayıs içerisinde bitireceğimiz çalışmalardan biri de kamu personelinin 3600 ek gösterge meselesi. Onu da kapsamlı bir şekilde ele aldık, çalışmalarımız nihayete ermek üzere, bu ay içerisinde tamamlayacağız ve milletimizle onu da paylaşacağız. Çalışanlarımız şundan emin olsunlar, devletimiz sizi asla unutmadı. Türkiye'nin işçileri, Türkiye'nin emekçileri, emeklileri, Türk devleti sizin yanınızdadır. Bu enflasyonun tahribatını da ortadan kaldıracak çalışmalar önümüzdedir. Bunları adım adım kamuoyuyla paylaşacağız."

İftar programının ardından Zafer Meydanı'nda vatandaşlarla çay içen Bakan Bilgin, daha sonra kentten ayrıldı.

Ziyaretleri sırasında Bakan Bilgin'e Vali Kamuran Taşbilek, AK Parti Gümüşhane Milletvekilleri Cihan Pektaş ve Hacı Osman Akgül, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen de eşlik etti.