…
28 Nisan 2022, Perşembe Bayburt,Türkiye

Bakan Bilgin, Bayburt'ta Ziyaretlerde Bulundu


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bir dizi programlara katılmak üzere memleketi Bayburt'a gitti.

Bayburt Üniversitesi Baberti Külliyesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu'nda düzenlenen kariyer söyleşisinde öğrencilerle bir araya gelen Bilgin, Türkiye'nin yakın siyasi tarihi, darbe ve vesayet dönemlerinden örnekler vererek bugünle kıyaslama yaptı. Bilgin, öğrencilere çok okumaları ve araştırma yapmaları konusunda tavsiyesinde bulundu.

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen, programın sonunda Bakan Bilgin'e çeşitli hediyeler takdim etti. Ardından doğum yeri olan Aydıntepe ilçesini ziyaret eden Bilgin, ilçe esnafı ve vatandaşlarla sohbet etti. Bakan Bilgin daha sonra Aydıntepe Belediyesine de ziyaret gerçekleştirdi.

Bayburt Valiliği önünde halk oyunları ekibinin gösterisiyle karşılanan Bilgin, burada vatandaşlara seslendi.

Bilgin, Bayburt'ta olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek, "Cumhurbaşkanımızın size müjdeleri var. Havaalanının en geç önümüzdeki martta biteceğinin sözünü aldık, çalışmalar başlıyor. İnşallah açılışta da beraber olacağız. Halk oyunu ekibimizi bu coşkulu havasıyla yanımızda göreceğiz" ifadelerini kullandı.

Kentin içme suyu projesiyle ilgili çalışmanın da devam ettiğini belirten Bilgin, Bayburt'un bütün sorunlarının yakın takipçisi olduğunu, üzerine düşeni her zaman yapacağını söyledi.

Bakan Bilgin, Bayburt Belediyesi, AK Parti ve MHP İl başkanlıklarını da ziyaret etti.

Daha sonra valilik tarafından Cumhuriyet Caddesi'nde düzenlenen halk iftarına katılan Bilgin, burada yaptığı konuşmada, Bayburtluların Kadir Gecesi'ni kutlayarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını ve müjdelerini getirdiğini söyledi.

Yıllardır Bayburt halkının açılmasını beklediği Kop Tüneli’nin sene sonunda, yeni yılın ilk 3 ayında tamamlanacağı müjdesini veren Bakan Bilgin, “Ulaşım bizim için çok önemli. Kop Tüneli bizim için çok önemli, Zigana Tüneli bizim için çok önemli. Bunlar bizi Türkiye'nin her yerine bağlayan adeta bir ağ örtüsü. Kop Tüneli bize Erzurum'u yakınlaştıracak, Zigana Tüneli bize Karadeniz'i yakınlaştıracak" diye konuştu.

Gümüşhane-Bayburt Havalimanı'nın ise en geç 2023'ün şubat ayında açılacağına işaret eden Bilgin, dünyada büyük bir ekonomik kriz yaşandığını, bunun da Türkiye üzerinde yansımaları olduğunu dile getirerek, hayat pahalılığına ve enflasyonun yıpratıcı tahribatına karşı Bakanlık olarak çeşitli tedbirler aldıklarını, bundan sonra da uygulamaya sokacakları birçok tedbir olduğunu aktardı. 

“Bütün Kamu Personelinin Ek Gösterge Meselesini Çözerek Tarihe Karıştıracağız”

Kamu personelinin 3600 ek gösterge sorununu Mayıs ayı içerisinde çözeceklerini belirten Bilgin, şunları kaydetti:

"Kamu personeli arasında ciddi sorunlara yol açan 3600 ek gösterge meselesi var. Bunu, bütün kamu personelinde adalet duygusunu meydana getirecek, oluşturacak bir denge içerisinde bütün kamu personelinde ek gösterge meselesini çözerek tarihe karıştıracağız."

“Enflasyonun Tahribatıyla İlgili Yeni Çalışmalarımız Var”

Enflasyonun tahribatına karşı uygulayacakları sosyal politika tedbirleri olduğunun altını çizen Bakan Bilgin, şu bilgileri paylaştı:

"Emeklilerimizi koruyacağız, emeklilerimizi sosyal bakımdan korumak mecburiyetindeyiz. Geçtiğimiz yıl sonunda en düşük emekli aylığını 1500 liradan 2500 liraya çıkardık. Bugünkü enflasyon şartlarında diğer emeklilerimizin, işçi emeklilerimizin, kamu çalışanı emeklilerimizin maaşını enflasyon oranı üzerinde arttırdık ama enflasyonun tahribatıyla bugün bunlar yeniden gündemimizdedir. Yeniden bunlarla ilgili çalışmalarımız var. Bunları da önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağız. Biz çalışmalarımızı tamamlayıp, muhtemelen Sayın Cumhurbaşkanımız 1 Mayıs'ta bu konuda da gerekli müjdeleri bütün toplumumuzla paylaşır. Ben buradan, bu müjdelerin geleceği haberini vermek istiyorum."

Türkiye'nin en büyük probleminin istihdam olduğunu ifade eden Bilgin, ekonomik gelişmenin en önemli şartlarından birisinin istihdam yaratan bir büyüme olduğunu söyledi. Bilgin, Türk sanayisinin tüm bu sorunlara ve ağır problemlere rağmen geçen ay yüzde 13 büyüdüğünü de sözlerine ekledi.

“Türkiye, Pandemiye Rağmen 1 Milyon Civarında İstihdam Yarattı”

Bakan Bilgin, Türk ekonomisini sürükleyen gücün sanayi olduğuna vurgu yaparak, şöyle devam etti:

"Biz yıllarca nasıl sanayileşiriz? Bunu bütün siyasetçilerimiz dile getirdiler ama inanın rahmetli Turgut Özal'dan, onun Türk ekonomisini dünyaya açan politikalarından bugüne geldiğimiz noktada çok önemli mesafeler katettik. Türk ekonomisi ayda 20 milyar dolar ihracat yapan bir ekonomi haline geldi. Bu bizim için 20 sene önce hayaldi, hayal yani sanayiye dayalı büyüme, ihracata dayalı büyüme ve istihdam yaratan büyüme. Geçtiğimiz yıl pandeminin meydana getirdiği olumsuz şartlara rağmen Türkiye 1 milyon civarında istihdam yarattı. Önümüzdeki yıl bunu daha da arttırmak hedefindeyiz."

Bakan Bilgin'e, konuşmasının ardından özel eğitimli çocuklar tarafından yapılan kara kalem portre çalışması hediye edildi.

Programa, Vali Cüneyt Epcim, AK Parti Bayburt Milletvekili Fetani Battal, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Emniyet Müdürü Ayhan Bodur, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ramazan Yiğit, Cumhuriyet Başsavcısı Huzeyfe Yücadağ, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen ve AK Parti İl Başkanı Hacı Ali Polat katıldı.