…
…
…
…
21 Eylül 2021, Salı Ankara,Türkiye

Bakan Bilgin, AFAD, İl Özel İdare ve İl Özel İdare Şirketleri Toplu İş Sözleşmesi İmza Töreni’ne Katıldı


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, AFAD Başkanlığı’nda düzenlenen AFAD, İl Özel İdare ve İl Özel İdare Şirketleri Toplu İş Sözleşmesi İmza Töreni’ne katıldı.

Türkiye’nin ilk toplu sözleşmesinden bugüne kadarki en başarılı toplu sözleşmeyi gerçekleştirdiklerini vurgulayan Bilgin, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bize verdiği yetki ve görevle bu sözleşmeyi gerçekleştirme imkanı bulduk. Bunun herkes tarafından bilinmesi lazım; Türk Devleti emeğiyle beraberdir. Kamu çalışanlarıyla da kapsamlı bir sözleşme yaptık, orada da çok büyük kazanımlar elde edildi. Biz işçilerle yaptığımız sözleşmeyi bir anlamda kamu çalışanlarıyla da tahkim ederek ileri doğru bir adım attık. Bu Türkiye’nin kendisine güveninin ifadesidir. Bu sözleşmeleri hangi şartlarda, hangi konjonktürde yaptığımızı hepimiz biliyoruz. Bir taraftan dünyanın ancak bir kaç yüzyılda bir karşılaştığı pandemi ile mücadele ediyoruz. Dünyanın büyük devletleri diye tanımlanan G7 ülkeleri pandemi sürecinde dökülürken, insanlar hastane önlerinde yatacak hastane yatağı, tedavi olacak yer bulamadan sokaklardayken Türkiye bütün sağlık sistemiyle, şehir hastaneleriyle, diğer devlet kuruluşlarıyla hatta özel hastaneleriyle bu salgın sürecinde dünyada ender görülebilecek örneklerden birini gösterdi. Tüm bunları sosyal devlet olarak ücretsiz yaptı, bu Türkiye’nin başarısıdır. Türkiye, sadece pandemi döneminde yaptıklarıyla bile ne kadar gurur duysa azdır” ifadelerini kullandı. 

“Türkiye, Sosyal Devlet İlkesine Sahip Çıkan, Onu Pratiğe Geçiren Demokratik Bir Ülkedir” 

Bakan Bilgin, “Türkiye, toplumla devlet arasındaki ilişkileri bu kadar sıcak, sağlam temellere bağlayarak bu toplu sözleşmeleri gerçekleştiriyor. Sosyal devlet dediğimiz kurumsal yapı ancak demokratik sistemlerde gerçekleşebilecek bir yapıdır. Demokratik olmayan sistemlerin sosyal devletleri yoktur, orada asgari ücret yoktur, toplu sözleşme yoktur, sendikal haklar yoktur, özgürlüklerin hiçbiri yoktur, oralarda emek özgür değildir onun için Türkiye’yi eski demir perde ülkeleri veya mevcut demir perde ülkesi diyebileceğimiz ülkelerle mukayese etmek Türkiye’ye haksızlık olur. Türkiye, sosyal devlet ilkesine sahip çıkan, onu pratiğe geçiren demokratik bir ülkedir. Dünyada bu kadar geniş sağlık hizmeti veren ve bunu kamusal hizmet olarak kabul eden bir ülke zor gösterilir. ABD’de paranız yoksa kapıda kalırsınız, birçok ülkede böyledir. Avrupa’nın sosyal demokrasi sistemleri büyük bir çöküş yaşıyorlar” diye konuştu. 

“Türkiye, Bu Yıl Sonunda Yüzde 10 Büyüyecek”

Türkiye'nin ekonomisiyle de hızla büyüdüğünü söyleyen Bilgin, "Türkiye, ilk çeyrekte yüzde 7,2, ikinci çeyrekte yüzde 21,7 büyüdü. Efendim 'baz etkisiymiş', birtakım adamlar birtakım hikayeler yazmaya çalışıyorlar. Bu olayı küçültmek için uğraşıyorlar. Sözüm ona bunlar içinde iktisatçılar da var. Evet baz etkisi vardır ama baz etkisini nasıl hesap edecekler. Ben onlara şimdiden buradan söylüyorum, bu yıl sonunda Türkiye yüzde 10 civarında büyüyecek. Türkiye'nin bu büyüme gücü nereden geliyor, üretiminden geliyor. Türkiye, çelik, cevher üretiyor, otomotiv sanayinde çok önemli üretimler gerçekleştiriyor. Her sektörde inanılmaz üretim öyküleri yazıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Bilgin, "Türkiye büyüyor da bizim cebimize yansıyor mu?" eleştirilerine ise "Yansıyor. Türkiye'nin işçilerinin cebine, sağlık sistemine, tüketim tarzına, eğitimine yansıyor. Türkiye, çok şükür birçok sorunla baş ederek, bu sorunları aşarak yoluna devam ediyor" yanıtını verdi. 

“Kamuda Hiçbir İşçi Artık Asgari Ücretle Çalışmıyor"

Bakan Bilgin, Türkiye'nin üretim gücünün en önemli göstergesinin ihracat olduğunu ve 200 milyar doları aşan bir ihracatın gerçekleştirildiğini kaydetti. Türkiye'nin gücüne, işçisinin emeğine güvenip inandıklarını belirten Bilgin, sosyal devletin de ürettiği refahı çalışanlarıyla paylaşarak daha fazla güçleneceğini sözlerine ekledi.

Bilgin, "Biz bugün gururla, alnımız ak çıkıp sizlerle bu sözleşmeyle en düşük ücret alan işçilere 400 lira seyyanen zam yaptıysak bu gücümüzden alarak bunu yaptık. Kamuda çalışan hiçbir işçi artık asgari ücretle çalışmıyor. Bu bizim yaptığımız sözleşmenin neticesi, 4 bin 100 liranın üzerine çıkardık. Dolayısıyla diğer artırımları, yüzdeleri hesap ettiğimiz zaman yaklaşık yüzde 35'in üzerinde bir artış oranına ulaştık” ifadelerini kullandı.

“Türkiye İşçileriyle, Sosyal Devletiyle Birlikte Ekonomisini Geliştirerek Geleceğe Yürüyüşünü Devam Ettirecektir” 

Kimsenin Türkiye’nin yolunu kesemeyeceğini söyleyen Bakan Bilgin şunları kaydetti: "Bu coğrafyada bir istihbarat örgütüne dayanmadan hiçbir terör örgütü bir hafta bile yaşayamaz. Dolayısıyla Türkiye'ye yönelen 'PKK/PYD' dediğimiz yapı, Amerikan istihbarat örgütünün, Suriye'deki Amerikan garnizonundan para alan kiralık elemanlara dönüşmüşlerdir. Bunlar, bunları kamufle etmek, birtakım insanları aldatmak için kullanılan isimler. Türkiye'nin düşmanları, terör örgütleri, terör örgütlerinin arkasında olan diğer Türkiye düşmanları, uluslararası çevreler şunu bilsinler; Türkiye'nin yolunu kesemeyecekler. Türkiye çalışanlarıyla, işçileriyle, sosyal devletiyle birlikte ekonomisini geliştirerek geleceğe yürüyüşünü devam ettirecektir."

Törende konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bakan Bilgin’in çalışma hayatındaki tecrübesi, ilim hayatındaki yol göstericiliğiyle her zaman kendilerine örnek olduğunun altını çizerek çalışma hayatına dinamizm getirdiğini ve AFAD, il özel idareleri ve il özel idarelerine bağlı şirketlerin çalışanları ile imzalanan sözleşmeye olumlu katkılarından dolayı teşekkür etti.

“İkramiyeleri ile Beraber Ayda Brüt 7 Bin TL, 5 Bin TL’nin Üzerinde Olan Net Bir Ücretle Yüzde 26’lık Bir Artıştan Çok Memnunuz” 

Sözleşmenin hem kurumlarına hem de çalışma hayatına hayırlı olmasını dileyen Bakan Soylu, “Sayın Bakanımız da biz de emekten yanayız. Emeğin ve işgücünün hakkını verirseniz rahmet ve bereketin çok daha fazla olacağına inanan bir anlayışın temsilcileriyiz. Brüt 4 bin 820 TL, ikramiyeleri ile beraber ayda 7 bin TL, net 5 bin TL’nin de üzerinde olan bir ücretle yüzde 26 artış ve sağlanan birçok sosyal haklardan da çok memnunuz. Çalışanlarımızın huzurlu olması bizim açımızdan fevkalade önemlidir. Yüzde 10 yıpranma payı da var o da bizim açımızdan çok iyi bir netice. İnanıyorum ki bundan sonra çok daha iyi olacaktır. Ülkemiz büyüyor, devletimiz ve milletimiz zenginleşiyor daha da güçlü bir noktaya ulaşacağız. İnşallah 2023’ü de 2053’ü de 2071’i de gerek kendi coğrafyasında gerek dünyada parlayan yıldız Türkiye olarak hep birlikte yarınlara taşıyacağız ” diye konuştu.

Törene AFAD Başkanı Yunus Sezer, Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası Genel Sekreteri Adnan Çiçek, Türkiye Yol İş Sendikası Başkanı Ramazan Ağar ve işçiler de katıldı.

Konuşmaların ardından taraflar sözleşmeyi imzaladı.