…
23 Mayıs 2023, Salı

Bakan Bilgin, A Haber Canlı Yayınında Gündeme ve Çalışma Hayatına İlişkin Değerlendirmelerde Bulundu


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, A Haber canlı yayınında gündeme ve çalışma hayatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Bakan Bilgin, Türkiye’nin savunma sanayiinde yüzde 80’leri aşan yerlileşme oranıyla, İstanbul’da Anadolu’nun en ücra şehrine kadar sanayi taşıdığını belirterek, “Ağrı’da sanayi tesisleri var, burada binlerce işçi çalışıyor. Türkiye ilk defa 31 milyonun üzerinde istihdam yarattı. Neyle yaptı bunu? 250 milyar doların üzerinde ihracatla, üretimle yapıyor. Ben fabrika fabrika dolaştım, işçilerimizle buluştum. Zahmet etsinler bir sanayi bölgesine gitsinler, fabrikaları görsünler. Ankara’da Çubuk’tabir fabrikaya gittim. İşçiler, TOGG’un bir parçasını biz ürettik dediler. Bunu sevinçle söylediler. Haberim yoktu. Otomotiv endüstrisinde Türkiye çok gelişti. Dolayısıyla Türkiye, TOGG’un üretimine tam zamanında girdi. Hem otomotivde içten yanmalı motorlar çağının kapandığı bir dönemde hem de Türkiye’nin otomotiv endüstrisinin muhtelif parçalarını üreten bir endüstriyel alt yapıya sahip olduğu bir dönemde girdi” diye konuştu.

“Çalışma Hayatındaki Sorunlar Meclis’te Çözüldü”

İki yılı aşan süre içerisinde birçok sorunla karşılaştıklarına değinen Bilgin, “EYT’den asgari ücrete, memur maaşlarından geçici işçiler sorununa kadar birçok sorunu çözdük ve bunların hepsi Meclis’te Cumhur İttifakı’nın desteğiyle çözüldü. Yani icraatın başarılı olabilmesi için, projelerin hayata geçirilebilmesi için Meclis’le icraat arasındaki bu ilişkinin sağlam bir şekilde kurulmuş olması lazım” ifadesini kullandı.

“EYT’de Maaş Bağlama Önümüzdeki Hafta Tamamlanacaktır”

Bakan Bilgin, birçok sorunla karşı karşıya kaldıklarını ve bu sorunların büyük bir çoğunluğunu çözdüklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“EYT başlı başına bir sorundu. İlk aşamada yaklaşık 2 milyon 250 bin yurttaşımızın faydalanabileceği bir konuydu, fakat müracaat daha düşük oldu. Özellikle kamu görevlileri başta olmak üzere bir kısmı emekli olmayı tercih etmedi. Ama emekli olanların hızlı bir şekilde maaşları bağlanıyor. Kalan bir miktar var onlar da bu hafta veya önümüzdeki hafta tamamlanacaktır zannediyorum.”

“Kamu Toplu Sözleşmesinde İşçilerimize Yüzde 45 Zam Vererek Çok Güçlü Bir Sözleşme Yaptık”

EYT ile emekli olan vatandaşlardan maaşları henüz bağlanmamış olanların hiçbir kaybı olmadığına dikkati çeken Bilgin, “Maaşları hesaplarına birikmiş olarak yatıyor. O sorun çözüldü. Vatandaştan olumlu geri dönüş aldığınız zaman, gerçekten insanların sorununu çözdüğünüz zaman onların nasıl teşekkür ettiğini görüyorsunuz. Son olarak yaptığımız kamu toplu sözleşmesinde de 700 bini aşkım işçimizle olağanüstü enflasyonun vs. yıprattığı ücretler üzerindeki baskısını telafi edecek çok güzel bir sözleşme yaptık. Yüzde 45 zam oranıyla en alttaki ücreti 15 bin liraya getirdikten sonra onun üzerine öyle bir zam vererek çok güçlü bir sözleşme yaptık. Çok önemli çalışmalar yaptık ama önümüzde tamamlanmamış dosyalar var. Bunlardan biri taşeron işçiler. Taşeron işçilerin de geçtiğimiz yıllarda yaklaşık 900 bini kadroya geçirilmişti ama şu anda oradan kalan yaklaşık 80 bin 100 bin arasında bir grup var. Onlarla ilgili çalışmamızı Meclis’e intikal ettiremedik. Depremden dolayı Meclis’in çalışmalara ara vermesi o dosyamızın gecikmesine yol açtı” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Bilgin ayrıca Temmuz ayında yapılacak zam ile en düşük memur maaşının 22 bin TL olacağını anımsattı.

Belediye çalışanlarının sorunları olduğuna da değinen Bilgin, bazı belediyelerin hukuka ters düşecek düzenlemeler yaptığını bunların da düzenleyeceklerini söyledi.