…
21 Temmuz 2022, Perşembe Ankara,Türkiye

Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı Antrenörü Guidetti’ye "Turkuaz Kart" Verildi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in de yer aldığı kabulde Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı Antrenörü Giovanni Guidetti'ye, süresiz çalışma ve ikamet hakkı sağlayan "Turkuaz kart" verdi.

Esenboğa Havalimanı Büyük Şeref Salonu'nda, antrenör Guidetti ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in de yer aldığı kabulde, Guidetti'ye Turkuaz kartı takdim etti.

Turkuaz Kart, Türkiye’ye katkı sağlayan veya sağlayacağı öngörülen yüksek nitelikli iş gücü için tasarlanan ve Türkiye'yi yüksek nitelikli iş gücü bakımından tercih edilir hale getirerek, ülkeye küresel alanda rekabet üstünlüğü sağlamak amacıyla geliştirildi.

Turkuaz kart sahibine Türkiye'de süresiz çalışma ve ikamet hakkı, Türkiye'de bağımsız veya bir işverene bağlı olarak çalışma hakkı, Türkiye'ye çoklu giriş-çıkış hakkı ve uzun dönem ikamet izninin getirdiği bütün hakları sağlıyor. Ayrıca kart sahibi yabancının eş ve çocuklarına da ikamet hakkı veriyor.