…
…
…
…
…
…
…
…
09 Mart 2024, Cumartesi Ankara, Türkiye

Bakan Işıkhan, İstanbul’da Ziyaretlerde Bulundu


Bakan Işıkhan şehirdeki temasları kapsamında ilk olarak gençlerle bir araya geldi. Gençlerin taleplerini dinleyen Işıkhan, onlara geleceğe ve çalışma hayatına dair tavsiyelerde bulundu, sohbet etti.

Daha sonra Işıkhan, Arnavutköy Belediyesi’ne ait Kadın Kültür ve Sanat Merkezi’nde farklı alanlarda gelişen, üreten ve çalışan kadınları ziyaret ederek onlara istihdam projesi İş Pozitif’i anlattı.

Bakan Işıkhan, temasları kapsamında, Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı’yı da ziyaret etti.

Ardından Arnavutköy’deki Nuri Pakdil Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Türkiye Yüzyılı’nda Çalışma Hayatı Buluşmaları” programına katılan Işıkhan, burada bir konuşma yaptı.

Bakan Işıkhan, toplantıda yaptığı konuşmada, hizmetin üretilmesi için gereken talebi oluşturan, sokakların nabzını tutan ve toplumun sesi olan asıl mercinin, milletin kendisi olduğunu söyledi.

İşçisinden işverenine, sivil toplum kuruluşundan özel sektörüne kadar toplumun her kesimiyle sürekli dirsek teması içerisinde olduklarını aktaran Bakan Işıkhan; il il, ilçe ilçe dolaşarak iş dünyasının temsilcileriyle sık sık bir araya geldiklerini kaydetti.

Yürüdükleri her yolu halkla birlikte ve omuz omuza yürümeye devam ettiklerini dile getiren Işıkhan, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde yola çıkarken milletimize bir söz vermiştik. 'Milletin efendisi değil hizmetkarı, yol arkadaşı olacağız.' demiştik. Hamdolsun, attığımız her adımı vatandaşlarımızın rızasını alarak, milletimizle istişare içerisinde gerçekleştirerek bu sözümüzü yerine getirdik ve getirmeye de devam ediyoruz" diye konuştu.

Bakan Işıkhan, sendikaların, sivil toplum kuruluşlarının, ticaret odalarının talep ve önerilerine hiçbir zaman kulaklarını kapatmadıklarını, karşılaştıkları sorunların çözümü hususunda her zaman sosyal diyalogla çaba harcadıklarını söyledi.

Katılımcı sosyal devlet anlayışlarının gereği her zaman milletle birlikte hareket ettiklerini belirten Işıkhan, bugün de aynı hassasiyetle, çalışma hayatı başta olmak üzere her alanda vatandaşıyla, halkıyla iç içe olan, kronikleşmiş ne kadar sorun varsa tek tek çözen bir yönetim anlayışıyla hizmet sunduklarını ifade etti.

“2002'den Bu Yana En Yüksek İş Gücüne Katılım Oranı ve İstihdam Oranlarını Bekliyoruz”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, Türkiye ekonomisinin 2023'te yüzde 4,5 büyümeyle Avrupa Birliği ülkeleri arasında en çok büyüyen ülke olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu:

"Dolar bazında milli gelirimiz Türkiye tarihinde ilk kez 1 trilyon doları aşmış durumda. Kişi başına düşen milli gelir de 13 bin 110 dolarla tarihin en yüksek seviyelerine ulaşmış durumda. Diğer yandan, bu ay içinde açıklanacak 2023 yılı verilerinde hem genelde hem kadınlarda hem de gençlerde 2002'den bu yana en yüksek iş gücüne katılım oranı ve istihdam oranlarını bekliyoruz. Aynı şekilde tüm diğer göstergeler, son 22 yılın en düşük işsizlik oranının ortaya çıkacağına işaret etmektedir."

Uyguladıkları başarılı ve disiplinli ekonomi politikalarının somut sonuçlarını yavaş yavaş almaya başladıklarına dikkati çeken Işıkhan, "En son uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch kredi notumuzu bir kademe yükseltirken görünümümüzü 12 yıl sonra pozitife çevirdi. Orta vadeli programa sadık kalarak politikalarımızı uygulamaya devam ediyoruz. Türkiye olarak bu disiplini sağladıkça, sağlam temeller üzerinde büyüdükçe ve kalkındıkça, vatandaşlarımıza refah ve gelir olarak kısa süre içerisinde bunların yansımaya başladığını da inşallah göreceğiz'' diye konuştu.

Bakan Işıkhan, bu başarının mimarlarının iş insanları olduğuna vurgu yaparak konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Cumhurbaşkanı'mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, sizlerin katkılarıyla bu yüzyılı emeğin, üretimin, çalışmanın yüzyılı yapacağız diye başladık, inşallah da gerçekleştireceğiz. Ülkemizin gücü büyük ölçüde yerel yönetimlerimizin gücünden geliyor. 'Kalkınma yerelden başlar.' hakikatine istinaden yerelde ne kadar güçlü olursak genel icraatlarımızın da uygulamalarımızın da o kadar başarılı olacağına inanmaktayız."

Bu anlamda partilerinin halka hizmet vizyonunun da yerel yönetim tecrübesine dayandığını kaydeden Işıkhan, "Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanı'mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetim vizyonu da belediyecilikten geliyor. Şu anda 'Dünya beşten büyüktür.' diyerek sadece Türkiye'nin geleceğini değil aynı zamanda dünyanın geleceğini de inşa etme gayretinde olan Cumhurbaşkanı'mızın 40 yıllık başarı hikayesinin, sosyal belediyecilik, gönül belediyeciliği vizyonuyla başladığını unutmayalım." dedi.

Programa, Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı,  Arnavutköy Belediye Başkan adayı Candaroğlu ve iş insanları katıldı.

Baltacı ile Candaroğlu'nun da konuşma yaptığı program, soru-cevap bölümüyle sona erdi.