…
22 Mayıs 2023, Pazartesi Ankara,Türkiye

Bakan Bilgin, NTV Canlı Yayınında Gündeme ve Çalışma Hayatına İlişkin Soruları Yanıtladı


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, NTV canlı yayınında gündeme ve çalışma hayatına ilişkin soruları yanıtladı.

Bakan Bilgin, EYT kapsamında emekli maaşlarının bağlanma süresine ilişkin sorulan soru üzerine, 1 milyon 700 bin civarında başvurunun geldiğini, üç aydır SGK personelinin olağanüstü bir çalışma yürüttüğünü söyledi.

Maaş bağlama işlemlerinin devam ettiğini kaydeden Bilgin, "Bu ay sonuna kadar tamamlanır diye düşünüyorum. Çok az bir süre kaldı, bu hafta içerisinde tamamlanır. Tamamlanmasa da en fazla bir hafta veya 10-15 gün sarkar. Ama kimsenin endişesi olmasın, herkes bütün haklarını birikmiş olarak alacak. Bazen eksik işlemleri olanlar var, onların dosyaları tamamlanıyor, onlarla ilgili hiçbir sorun yok" diye konuştu.

“Asgari Ücret Belli Bir Seviyeye Gelmiştir, Temmuz Ayında da Benzer Bir Süreç İşleyecektir”

Bakan Bilgin, asgari ücretle ilgili temmuz ayındaki beklentilere ilişkin soru üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konudaki ifadelerini anımsatarak, Erdoğan'ın katkısıyla asgari ücretin belli bir seviyeye geldiğini Temmuz ayında da benzer bir sürecin işleyeceğinin altını çizdi.

“En Düşük Memur Maaşı 22 Bin TL Olacak”

Memur maaşlarına ilişkin ise Bilgin, "Bizim açıklamamız açık, 22 bin lira olacak" dedi.

Çalışma hayatında EYT ve 3600 ek gösterge gibi pek çok çalışmanın tamamlandığını belirten Bakan Bilgin, "Son kapattığımız dosya, geçici işçiler dosyası oldu. Onu Meclis'e intikal ettirebildik. Bunların birçoğu Meclis'te çözülecek. Yani biz hazırlığı yapıyoruz, teknik çalışma Meclis'te yapılıyor. Dolayısıyla orada benim önümde taşeron işçileri kaldı" ifadelerini kullandı.

Belediyelerde çalışan bir personel grubunun sorunlarının da önlerinde bulunduğunu aktaran Bilgin, "Öyle bazı sorunlar var, onları da çözeceğiz inşallah. Hazırlıklarımız var, onlar da yeni Meclis döneminde çözüme kavuşacaktır" şeklinde konuştu.