…
…
…
…
…
…
17 Eylül 2022, Cumartesi Kırşehir,Türkiye

Bakan Bilgin, Kırşehir’de 35. Ahilik Haftası Kutlamalarına Katıldı


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Kırşehir’de ziyaretlerde bulundu.  

Kırşehir Valiliğini ziyaret eden Bakan Bilgin, Ahilik Haftası'nda Kırşehir'de olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek kentin tarihi ve kültürel zenginliğinin Selçuklu Devleti'nden bu yana bilindiğini, üretim kültürünün merkezlerinden birinin de Kırşehir olduğunu söyledi. 

Dünyada ne problem olsa Türkiye’nin o sorunun çözümünde söz sahibi olduğunu belirten Bakan Bilgin, bir insanlık sorunu haline gelen Ukrayna savaşı vesilesiyle tahıl meselesinin ortaya çıktığını hatırlatarak, "Tahıl sorununu çözen Türkiye oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın inisiyatifi ile sorun çözüldü. Umut ederiz enerji sorunu, hatta savaşın çözümü konusunda da Türkiye'nin inisiyatifleri sonuç verir. Bu, Türkiye'nin gücünü, tarihsel önemini, konumunu ortaya koymaktadır” dedi. 

Türkiye’nin tarihsel rolüne dikkati çeken Bilgin "Türkiye bu coğrafyadaki rolünü devam ettirmektedir. Türkiye bugün dünyada barış kuran bir ülke konumundadır. Suriye'de barışı biz kurmaya çalışıyoruz. Libya'da, Kafkaslar'da Türkiye kurmaya çalışıyor. Azerbaycan olayı hala aktüel. Türkiye'nin böyle bir merkezi konumda olması ve tarihsel rolünün devam etmesi bizim açımızdan çok önemli." dedi. 

“Ahilik, Bu Ülkede Üretimin İlkelerini Kurmuştur”

Bakan Bilgin, Kırşehir’de katıldığı 35. Ahilik Haftası kutlamalarının resmi kapanış töreninde yaptığı konuşmada ise Alparslan’ın Anadolu’yu fethettikten sonra burada her sektörün inşa edilmesi gerektiğini ve bunun temelinde de üretim olduğunu ifade etti. 

Ahilik teşkilatı ve Ahi Evran’ın bu üretime katkı sağlayan en önemli unsurlardan olduğunu söyleyen Bilgin, şunları kaydetti: 

“Ekonomik hayatı düzenleme, ekonomide, üretimi, tüketimi, ticareti bütün çalışma hayatını düzenleme, bu yolun başındaki ilk problemdi ve bu sorunun çözülmesi gerekiyordu. Ahi Evran, bu sorunun çözüldüğünün ve evrensel ilkelere dayanarak çözüldüğünün adıdır. Yani bu ülkede üretimin ilkelerinin kurulması, Ahilik dediğimiz şey, birincisi budur. Üretimin hangi ülkelere hangi ahlaki, hangi insani ilkelere dayalı olarak çözüleceğinin cevabını vermiştir. İkincisi bir eğitim sistemi kurmuştur. İnsan her şeyden önce kendi insanlık değerlerini öğrenmelidir. Ahilik böyle bir eğitim sistemini böyle bir ahlakı inşa etmiştir. Üçüncüsü bir dayanışmadır. Yani üretime katılan herkesin birlikte başaracağı, üretimin bir bütün olduğu ticaretle zanaatın bir bütün olduğunun gösterilmesi ve bunun da ancak dayanışma sayesinde gerçekleştirilmesinin adıdır.” 

Bilgin, Ahiliğin çalışma hayatını düzenleyen bugünkü modern anlamda sendikacılığın da temellerini içinde barındıran bir müessese olduğunu sözlerine ekledi. 

“Geçtiğimiz İki Çeyrekte Türk Ekonomisi Büyümesini Sürdürdü”

Bilgin, Türkiye’nin ekonomideki büyümesinin sürdürdüğünü vurgulayarak şöyle konuştu: 

“Türkiye bugün yaklaşık 250 milyar dolar ihracat yapan bir ekonomiye sahiptir. Biliyorsunuz pandemi sonrasında dünyada en hızlı büyüyen 2 ekonomiden biri oldu. Bugün de geçtiğimiz 2 çeyrekte Türk ekonomisi büyümesini sürdürdü. 7,5 oranında gayri safi milli hasılasını artırdı. Üstelik enflasyona rağmen, üstelik dünyada tedarik zinciri denilen temel üretim mallarının üretim alanlarına taşınmasını sağlayan zincirdeki kopmalara ve sorunlara rağmen Türkiye bunları başarıyor. Türkiye yoluna devam eder. Elbette sorunlarımız var. Enflasyon sorunu var. Elbette esnafın kredi sorunları var ama Türkiye bunları adım adım çözerek yoluna devam ediyor.”

“EYT’nin Çözümü için Çalışma En Geç Aralık Ayında Meclis’e İntikal Ettirilir”

Çalışanlara ve emekçilere güzel haberler vermek istediğini anlatan Bilgin, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Birincisi şu, bir defa esnafa şunu söyleyeyim, esnafımızın karşı karşıya olduğu emeklilikle ilgili sorunları çözeceğiz. Onlarla ilgili çalışmalarımız son aşamasına gelmiştir. Onların her türlü sorunu bizim sorunumuzdur. İkincisi, çalışanlarımız, emekçilerimiz, işçilerimiz; onların her adımda sorunlarının üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Bu sene asgari ücrette kümülatif olarak yüzde 94, aritmetik olarak yüzde 85 artış gerçekleştirdik. Önümüzdeki Aralık’ta da emekçilerimizi sevindirecek haberler vereceğiz. Onları enflasyon karşısında ezdirmeyeceğiz. Bu bizim sözümüzdür. Çok sorulan, merak edilen bir konu da emeklilikte yaşa takılanlar sorunudur. O sorunun da çözümünün en geç Aralık ayında Meclise intikal ettirileceğini buradan tekrar ifade etmek isterim.”

 Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal bir devlet olduğunu anımsatan Bilgin, bu ülkenin en zor zamanlarında bile çalışanlarını koruduğunu söyledi. 

Bakan Bilgin, konuşmasının ardından şed kuşatılan yılın Ahisi Zeki Satıcı, yılın kalfası Yağız Faik Kuşçu ve yılın çırağı Samet Çakır’a ödüllerini verdi. 

Bakan Bilgin’e, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından şed kuşatıldı ve Ahilik Onur Ödülü verildi. 

Jandarma Genel Komutanlığı Çelik Kanatlar helikopter gösterisinin de sunulduğu programa Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

“Sözleşmeli Personele Kadro Çalışmamızı Kısa Sürede Uygulamaya Geçireceğiz” 

35. Ahilik Haftası kutlamaları resmi kapanış programının ardından Bakan Bilgin, esnafı ziyaret edip AK Parti Kırşehir İl Başkanlığına geçti. İl Başkanı Seher Ünsal'dan çalışmalarıyla ilgili bilgi alan Bilgin sözleşmeli personele kadro verilmesiyle ilgili son durumun sorulması üzerine "O çalışmamız bitti diyebilirim. Üzerinde son bir çalışma yapıp, Bakanlar Kurulunda Sayın Cumhurbaşkanı'mızla paylaştıktan sonra tahmin ediyorum kısa süre içerisinde uygulamaya geçireceğiz" diye konuştu.