…
…
…
19 Haziran 2023, Pazartesi Ankara, Türkiye

Asgari Ücret Görüşmeleri Devam Ediyor


Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun, asgari ücrete yapılacak ara zammı belirleme çalışmaları kapsamındaki ikinci toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleşti.

Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl'ın başkanlığındaki toplantıya, işçi kesimini temsilen Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, işveren kesimini temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç katıldı.

Toplantının ardından açıklama yapan Ağar, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, “Bir sonuca gitmek için bu hafta üçüncü bir defa tekrar komisyon olarak bir araya gelip görüşmelere devam edeceğiz. Nihai konuları o zaman tekrar paylaşacağız. Rakamlar konusunda bu hafta bir sonuca gelinir diye düşünüyoruz. Bayramdan önce bu asgari ücret rakamının açıklanmasını düşünüyoruz. 6 ay sonra Asgari Ücret Tespit Komisyonu tekrar bir araya gelecek ve o günün şartlarına göre bir zam daha yapılacak. Biz bu hafta Asgari Ücret Tespit Komisyonunun bir mutabakat sağlayacağını düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira, net 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanıyor.