…
19 Nisan 2023, Çarşamba

2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü Görüşmeleri Sürüyor


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü Görüşmeleri kapsamında Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) heyetleri ile bakanlıkta bir araya geldi.

Kamuda 700 binden fazla işçinin ücretlerine yapılacak zammın belirleneceği görüşmelerde işçi ve işveren tarafı, ikramiyenin de aralarında olduğu mali konularda görüşmelerini sürdürüyor.

“12 Bin TL Teklifi, Önemli ve Küçümsenmeyecek Bir Gelişme”

Toplantının ardından konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 700 bin kamu işçisi ile ilgili toplantıda ilk olarak işveren sendikası TÜHİS’ in taban ücreti 11 bin 500 TL, ilk 6 ay için de yüzde 30 zam teklif ettiğini anımsatarak,  “Bugün Sayın Bakanın daveti üzerine buraya geldik. Sayın Bakan, işveren sendikasının teklif ettiği 11 bin 500 TL olan taban ücreti yeterli bulmadı ve 12 bin TL’ ye çektiğini ifade etti. İlk 6 ay için yüzde 30’luk ücreti de yeterli bulmadığını ve yüzde 40 civarına getirdiğini söyledi. Toplantıda bunun bizim için yeterli olmadığını ifade ettik. Bugünkü gelişme önemli ve küçümsenmeyecek bir gelişme. İnşallah bayram bitiminde nihai bir neticeye varırız. Tabanda yaklaşık 300 bin arkadaşımız var, gelinen nokta tabii ki iyi ama bunun yukarı çekilmesi lazım. Yukarıdaki rakamında yüzde 30’dan 40 civarına getirilmesi tabii ki güzel bir rakam ama bizim için yeterli değil. Bizim görevlerimiz temsil ettiğimiz insanların alım gücünü rahatlatmak ” diye konuştu.

“Sayın Bakanın Ortaya Koyduğu Tavrı Önemsiyoruz”

Hak- İş Genel Başkanı Mahmut Arslan ise Bakan Bilgin’in ortaya koyduğu tavrı önemsediklerine vurgu yaparak, “Sendikalarımızın hem de üyelerimizin beklentilerinin altında bir rakam olduğu için bunun tekrar değerlendirilmesini arzu ettik. Sayın Bakan da bu konuda çalışmalarını yürütecek, konfederasyonlar olarak biz de teşkilatımızı bilgilendireceğiz. Umarım en geç bayram sonuna toplu iş sözleşmesini tamamlamış oluruz. Beklentiler büyük, kamuda çalışan 700 bin arkadaşımızın haklı ve makul talepleri, bizim taleplerimizdir. Sayın Bakanın bizim bu ortaya koyduğumuz önerileri ciddiye alacağını, bunu değerlendireceğini inşallah tekrar bir araya geldiğimizde ortak nokta buluşabileceğimizi umut ediyoruz” dedi.