…
05 Şubat 2021, Cuma Yalova,Türkiye

İŞKUR Türkiye’nin Özel Çocuklarının Yanında


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İŞKUR aracılığıyla engelli vatandaşların farklı sektörlerde mesleki eğitim almasını sağlayarak, istihdama katılımlarını kolaylaştırmaya devam ediyor. Bakanlık, Türkiye’nin ihtiyaç sahibi özel çocuklarına destek vererek, geleceklerini şekillendirmelerine yardımcı oluyor.

Bu kapsamda İŞKUR ile Türkiye Beyazay Derneği Yalova Şubesi işbirliğinde düzenlenen, Hafif Düzeyde Zihinsel Engelli Bireyler İçin Seracılık” mesleki eğitim ve rehabilitasyon kursunda, 12 hafif zihinsel engelliye A’dan Z’ye seracılık mesleki eğitim veriliyor.

Kursa katılan engelliler, ince işçilikle ilgilendikleri çiçeklerin özenle sulanmasından bakımına kadar birçok konuda eğitim alıyor. Ayrıca birbirlerine yardım ederek, dayanışmayı da bu kursta öğreniyor.

İstihdama Katılımları Kolaylaşıyor

Hafif zihinsel engellilere verilen bu seracılık eğitimi ile onların mesleki beceri kazanmalarını sağlamak,  istihdama katılımlarını kolaylaştırmak ve mesleki eğitimin rehabilite edici özelliklerinden faydalanmalarını hedefleniyor.

Kurs hakkında bilgi veren Türkiye Beyazay Derneği Yalova Şubesi Kurs Eğitmeni Gülnur Erol, “Yalova Çalışma ve İş Kurumu ve Türkiye Beyazay Derneği Yalova Şubesi iş birliğiyle özel çocuklarımıza Seracılık eğitimi veriyoruz” ifadesini kullanırken, seracılık eğitimine katılan özel çocuklar memnuniyetlerini getiriyor ve kariyer hedeflerini de bu kurstan aldıkları eğitimle şekillendireceklerini belirtiyorlar. Kursa katılanlardan, 30 yaşındaki Kubilay Balant, “Kursu bitirdikten sonra ileride bu mesleği yapmak istiyorum” derken, 21 yaşındaki Faruk Öztürk de,  “Kursta öğrendiklerimle kendi işimi kurmayı hayal ediyorum” diye konuştu.

 

Engellilerimiz İçin Haberin Seslendirilmiş Hali