…
…
…
…
26 Mart 2021, Cuma Ankara,Türkiye

Bakanımız Selçuk, Bangladeş'in Bağımsızlığının 50. Yıl Dönümü Resepsiyonuna Katıldı


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Bangladeş'in bağımsızlığının 50. yıl dönümü ve ülkenin kurucu Cumhurbaşkanı Bangabandhu Şeyh Mucibur Rahman'ın 100. doğum yılı dolayısıyla Ankara'da düzenlenen resepsiyona katıldı.

Resepsiyon, iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başladı.

Bakan Selçuk, burada yaptığı konuşmada, Bangladeş'in bağımsızlığının altın yıl dönümü ve "mujib yılı" olarak bilinen 50. yıl dönümü vesilesiyle Bangladeş'i ve kardeş halkını içtenlikle tebrik ettiğini belirterek, "Türkiye-Bangladeş ilişkileri yüzyıllar öncesine uzanan ortak tarihi, kültürel ve dini bağlarla şekillenmiş ve iki ülke en zorlu dönemlerinde birbirinin yanında yer almıştır. Bangladeşli kardeşlerimizin Kurtuluş Savaşımıza sunduğu katkılar yürek ve zihinlerimize kazınmış olup daima derin şükran duygularıyla hatırlanacaktır." diye konuştu.

Türk halkının, bu anılarla Bangladeş halkına muhabbet ve dostluk beslediğini vurgulayan Selçuk, "Bu bakımdan, halklarımızın karşılıklı çıkarlarına yönelik olarak mümkün olan her alanda Bangladeş'le ilişkilerimizi derinleştirmeyi samimiyetle arzu ediyoruz." dedi.

Bangladeş'in, son yıllarda kaydettiği ekonomik gelişmeyle Güney Asya'da yükselen bir yıldız konumuna geldiğini ifade eden Selçuk, "Bangladeş canlı ekonomisi ve genç nüfusuyla, 'Yeniden Asya Girişimi'mizdeki en önemli ortaklarımızdan biridir. Bu girişimle ilişkilerimizin daha da geliştirilebileceğine olan inancımız tamdır." ifadesini kullandı.

Selçuk, Myanmar'dan kaçan yaklaşık 1 milyon Arakanlı Müslüman mülteciyi doğuracağı tüm mali yüke karşın ağırlamaya yönelik gayretlerinden dolayı Bangladeş'i içtenlikle takdir ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Birkaç gün önce kamplarında çıkan yangın sebebiyle çok sayıda Arakanlı Müslümanın hayatını kaybetmiş olmasından derin üzüntü duymaktayız. Arakanlı Müslümanlara ve sizlere en derin taziye dileklerimi sunmak isterim. Ayrıca yaralananların en kısa sürede şifa bulmalarını diliyorum. Çağımızın en ciddi insani krizlerinden birinde Bangladeş, tüm dünyaya insanlık dersi verdi. Yaklaşık 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapan bir ülke olarak, sizi çok iyi anlıyoruz."

"Ticaret Hacmimizi 2 Milyar Dolar Düzeyine Çıkarmaya Kararlıyız"

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) küresel salgınının, ortak sorunlara ortak çözümler bulunması gerektiğini bir kez daha gözler önüne serdiğini belirten Selçuk, iki ülkenin kardeşçe dayanışmasının, salgına karşı mücadelenin tüm güçlüklerine direndiğini görmekten memnuniyet duyduğunu aktardı.

Selçuk, "Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda, dost ülke Bangladeş’e kapsamlı bir yardım paketi sunduk. Bu yardımın Kovid-19’a karşı mücadelenize katkı sağlamasını temenni ediyoruz." dedi.

İki ülkenin çok iyi durumdaki siyasal ilişkilerini ekonomik iş birliği yoluyla daha fazla geliştirmekte mutabık olduğunu vurgulayan Selçuk, "Ticaret hacmimizi 2 milyar dolar düzeyine çıkarmaya kararlıyız. Bangladeş piyasasındaki imkanları değerlendirmeleri için iş çevrelerimizi ve firmalarımızı teşvik etmeye devam ediyoruz. Bangladeş’in barışına ve refahına verdiğimiz önem her daim önceliğimiz olarak kalacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Bangladeş'in Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan da davetlilere ülkesinin bağımsızlığının 50. yıl dönümü kutlamasına katıldıkları için teşekkür ederek, “Türkiye'nin Bangladeş'te sıkışıp kalan Arakanlılar için verdiği desteğe minnettarız” dedi.

Konuşmaların ardından Mannan, Bakan Selçuk’a teşekkür plaketi verdi.

Bangladeş'in Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan’ın ev sahipliğinde verilen davete, diplomatik misyon şefleri, diplomatlar ve gazeteciler katıldı.

Pasta kesimiyle devam eden resepsiyon, davetlilere geleneksel Türk ve Bangladeş yemekleri ikramıyla sona erdi.

Engellilerimiz İçin Haberin Seslendirilmiş Hali