…
09 Nisan 2021, Cuma İstanbul,Türkiye

Bakan Selçuk, Darülaceze’nin Yeni Sosyal Hizmet Şehri Müzayedesine Katıldı


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Darülaceze Başkanlığı'nda düzenlenen Darülaceze Yeni Sosyal Hizmet Şehri Müzayedesi’ne katıldı.

Müzayede töreninde konuşan Bakan Selçuk, Darülaceze’nin 125 yılı aşkın köklü yapısı ve birikimiyle ışık tuttuğunu belirtti. Abdülhamid Han'ın servetinden 10 bin altınla birlikte özel eşyaların yine böyle müzayede de satılarak elde edilen 7 bin altının Darülaceze'ye bağışlanmasıyla başlayan bir hikayenin günümüze kadar uzandığını belirten Bakan Selçuk, “Biz inşallah bu hikayeyi sosyal hizmet şehrinde devamını sağlayacağız" dedi.

Selçuk,  bakanlık olarak huzurevleri ve engelli merkezleriyle, kadın konuk evleri ve çocuk evlerinde vatandaşlarımıza hizmet sunmaya devam ettiklerini vurguladı.

Öte yandan, 130 yıl sonra ilk defa düzenlenen müzayede, Osmanlı Padişahı Sultan Abdülhamid Han’a hediye edilen birbirinden farklı eser satıldı.  Buradan elde edilecek gelir, Yeni Sosyal Hizmet Şehri’nin inşasında kullanılacak.  Darülaceze tarafından temeli atılacak olan Yeni Sosyal Hizmet Şehri’nin 1.500 sakini barındırması planlanırken, sosyal şehir aynı zamanda akıllı şehir konseptiyle dizayn edilecek.

Engellilerimiz İçin Haberin Seslendirilmiş Hali