…
…
…
…
…
…
…
…
07 Aralık 2020, Pazartesi Ankara,Türkiye

Bakan Selçuk: “Milli Mücadele Yıllarında, Kurtuluş Savaşı’nda Ön Saflarda Yer Alan Kahraman Kadınlarımızın Açtığı Yolda, Her Hal ve Şartta Milli İradenin Yanında Yer Alarak Demokrasimize ve Haklarımıza Aynı Cesaretle Sahip Çıkacağız”


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 86. yıl dönümü nedeniyle, kadın milletvekilleri, vali, kaymakam, bürokratlar, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile beraber Anıtkabir’e ziyarette bulundu.

Bakan Selçuk ve beraberindeki heyet, Aslanlı Yolda yürüyerek, Atatürk’ün mozolesine çıktı. Selçuk, Atatürk'ün mozolesine çelenk koyup, saygı duruşunda bulunduktan sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Selçuk, burada Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

Bakan Selçuk, deftere şunları yazdı:

“Aziz ATATÜRK;

Bugün, kadınlarımızın 5 Aralık 1934 tarihinde seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 86. yıldönümü münasebetiyle huzurunuzdayız.

Dünyadaki pek çok devletten önce, ülkemizdeki kadınların demokratik haklarını ve özgürlüklerini ilerletmeye yönelik öncü adımların atılmış olması bizler için tarihi bir gurur vesilesidir.

Elde ettiğimiz bütün bu hak ve kazanımlar, büyük ve güçlü Türkiye vizyonumuzun yapı taşlarını oluşturuyor.

Bu doğrultuda, kadınlarımız, eğitimden sağlığa, sanattan spora, bürokrasiden siyasete, basından sivil toplum kuruluşlarına kadar hayatın her alanında, tüm karar alma mekanizmalarında daha etkin roller alarak, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için azimle çalışıyor.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, 2023 hedeflerine doğru yürürken, kadına yönelik her türlü ayrımcılıkla mücadele edecek; toplumsal adaleti pekiştirecek sosyal politikaları ve hizmetleri önceliyoruz.

Sağlam aile yapımızdan, milli ve manevi değerlerimizden ödün vermeden, gelecek nesillere daha müreffeh bir Türkiye bırakmak için kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.

Milli Mücadele yıllarında, Kurtuluş Savaşı’nda ön saflarda yer alan kahraman kadınlarımızın açtığı yolda, her hal ve şartta milli iradenin yanında yer alarak demokrasimize ve haklarımıza aynı cesaretle sahip çıkacağız.

Bu duygu ve düşüncüler içerisinde, Zât-ı Aliniz başta olmak üzere bu aziz vatanı bizlere emanet eden şehit ve gazilerimizi saygıyla ve şükranla yâd ediyorum.”

Bakan Selçuk ve beraberindekiler daha sonra Anıtkabir merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Engellilerimiz İçin Haberin Seslendirilmiş Hali