…
29 Aralık 2022, Perşembe Ankara,Türkiye

Bakan Bilgin, TRT Haber Canlı Yayınında Çalışma Hayatı ve Gündeme İlişkin Soruları Yanıtladı


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TRT Haber canlı yayınında çalışma hayatı ile gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi ve bu kapsamda herhangi bir yaş sınırının uygulanmayacağına ilişkin açıklamaları hatırlatılan Bakan Bilgin, bunun kapsamlı ve uzun süreli bir çalışmanın sonucu olduğunun altını çizdi.

Bilgin, EYT sürecinin nasıl işleyeceği, yasal düzenlemenin ne zaman Meclis'e sunulacağı sorusu üzerine, hazırlıkların tamamlanma noktasında olduğunu, dosyaları birleştirme ve elektronik ortamda değerlendirme sürecinin ardından düzenlemenin Meclis gündemine geleceğini kaydetti.

Bakan Bilgin, yasalaşma sürecinin Meclis'te ilerleyeceğine değinerek "Ocak ayı içinde Meclis'e takdim edeceğiz” dedi.

“Türkiye’nin İşsiz Sayısındaki Artıştan Daha Fazla İstihdamı Var”

EYT'nin 23 yıllık bir sorun olduğunu, sürecin 8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaya başlayanları kapsadığını söyleyen Bilgin, EYT düzenlemesinin bugün gerçekleştirilebilmesinin nedenlerine ilişkin şöyle konuştu:

"Türkiye, EYT düzenlemesini bugün neden gerçekleştirebiliyor? Bazıları 'seçim nedeniyle' diyor ama biz çalışmaya başladığımızda, 1 sene önce seçim yoktu. Buna şöyle bakmamız lazım; Türkiye, bütün ekonomik sorunlara rağmen büyümesini sürdüren, tarihinde ilk defa 31,5 milyon istihdam yaratan bir ülke. Evet, yüzde 10'larda bir işsizlik var ama Türkiye'nin işsiz sayısındaki artıştan daha fazla istihdamı var, Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesi. Bu, Türkiye'nin büyümesiyle oldu. Gelecek aylarda açıklanacak, Türkiye 2022'yi yüzde 5'in üzerinde büyümeyle kapatacak. Dünyada Çin başta olmak üzere büyümesini sürdüren birkaç ülkeden biriyiz. Diğer ülkeler dökülüyor. Büyüme, Türkiye'nin milli gelirini, istihdamını, üretimini artırması demektir. Türkiye bunu başarıyla yaptığı için bu sorunu çözecek hale gelmiştir."

Bakan Bilgin, istihdam oranlarının artmasının sisteme daha fazla emeklinin girmesini de kolaylaştırdığını sözlerine ekledi.

“Bugün Hemen Emekli Olacakların Ağırlıklı Ortalaması 50 Yaşın Üzerinde”

Bilgin, EYT sorununun bugün çözülebilmesinin bir diğer nedenine ilişkin de "8 Eylül 1999 ve 2008'de yapılan düzenlemelerden belli şekillerde sonuçlar alınmaya başlanmış yani maksat belli ölçüde hasıl olmuş. Şunu demek istiyorum; şu anda emeklilikte yaşa takılanların yaş ortalaması 49,9. Artık 38, 42, 43 yaşında kimseyi emekli etmiyoruz. Bugün hemen emekli olacakların ağırlıklı ortalaması zaten 50 yaşın üzerinde” bilgisini paylaştı.

EYT kapsamında zaten belli bir yaşın üzerinde ve prim gün sayısını fazlasıyla doldurmuş kişilerin emekli olduğuna değinen Bilgin, bu nedenlerle Türkiye'nin düzenlemeyi gerçekleştirebilecek durumda olduğunu söyledi.

Bakan Bilgin, sosyal güvenlik sisteminde gelirin gideri karşılama oranının yüzde 92 düzeyinde olduğunu, SGK'nın bazı mecralarda iddia edildiği gibi borçlu bir kurum olmadığını aktardı.

EYT'de herhangi bir yaş sınırının uygulanmayacağına yönelik kararın nasıl verildiğine ilişkin sorulan soru üzerine Bilgin, "Sayın Cumhurbaşkanımıza bir önceki toplantıda düzenlemeyi iki alternatife indirerek götürdüm. Geçen hafta da kararı verilmişti, son bir değerlendirme yapalım dedi. Dün son kez değerlendirildi ve Cumhurbaşkanımız düzenlemeyi açıkladı” cevabını verdi.

“Yasal Süreç Tamamlandıktan Sonra Vatandaşlarımız EYT İle İlgili Başvurularını SGK’ye Yapacak”

Bakan Bilgin, EYT çalışmasının yanı sıra 3600 ek gösterge, sözleşmeli personele kadro, asgari ücret, geçici işçiler konusunda atılan adımları da hatırlatarak, insanların sorunlarını çözmenin en temel görevleri olduğuna vurgu yaptı.

EYT düzenlemesinin açıklanmasının ardından vatandaşların SGK önünde uzun kuyruklar oluşturduğu anımsatılan Bilgin, buna gerek olmadığının belirterek, şunları söyledi:

"EYT ile ilgili henüz yasalaşma süreci gerçekleşmediği için şu an yaptıkları müracaatlar geçerli değil. Yasal süreç tamamlanıp tanımlandıktan sonra yurttaşlarımız SGK'ye başvurularını yapacak. Bunu da e-Devlet üzerinden çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilecekler. Bunun için de gerekli bütün hazırlıklar yapılıyor."

“Sözleşmeli Personelin Kadroya Geçirilmesi Konusu Bugün Meclis’e İntikal Etti”

Bakan Bilgin, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine ilişkin düzenlemeyle ilgili de  "Sözleşmeli personelin kadroya geçmesi konusu bugün Meclis'te, Meclis'e intikal etti. Meclis'teki süreci işleyecek bundan sonra” diye konuştu.

Bilgin, düzenlemeyle 500 binden fazla sözleşmeli personelin kadroya geçirileceğine vurgu yaptı.

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile taşerondan kadroya geçen işçilerin zorunlu emekli olmalarını içeren düzenlemenin revize edilmesi ile ilgili soru üzerine Bakan Bilgin, "Onların çalışma haklarını elinden alan bir düzenleme vardı. Uygulama öyleydi. Başlangıçta öyle bir düzenleme yapılmıştı. O ortadan kalkacak. Onlar da diğer işçiler gibi rahatlıkla çalışacaklar ve emekli olacaklar. O çok ciddi bir sorundu” ifadelerini kullandı.

Bilgin, EYT'lilerin kıdem tazminatı noktasında işverenlere nasıl destek sağlanacağına ilişkin soruya, "Maliye Bakanımız ile bir formül üzerinde çalıştık. Kredi Garanti Fonu'ndan (KGF) bir destek verilerek bu desteğin doğrudan doğruya işçiye verilmesini önerdik. Başka şekilde kullanılabilir, işçiye yansımaz endişesiyle bunun doğrudan doğruya işçiye verilmesini önerdik” yanıtını verdi.

“EYT’den Dolayı Ayrılan, Kıdem Tazminatı Alan Ama İşine Devam Etmek İsteyen İşçiye Özel 5 Puan SGK Destek Primi İndirimi Yapacağız”

Emekli çalışanların prim maliyetlerinin yüksek olmasından kaynaklı olarak, EYT'lilerin kayıt dışı çalıştırılmasının önüne nasıl geçileceği sorusunun sorulması üzerine ise Bakan Bilgin, şunları aktardı:

“Şu andaki mevzuatta emekli olan işçi tekrar çalıştığı zaman, SGK destek primi yüksek. Yeni işçi alsın çalıştırsın mantığıyla yapılmış. Ama işveren diyor ki 'Benim 15-20 yıllık bir ustamı atıp yerine acemi birini yetiştirmem, işin aksaması açısından problem.' Biz ona özel bir düzenleme yaptık. EYT'den dolayı ayrılan, kıdem tazminatı alan ama işine devam etmek isteyen işçiye özel 5 puan SGK destek primi indirimi yapacağız."

Bakan Bilgin, EYT çalışmasının mali yükünün ne ölçüde olacağına ilişkin soruya, "Kolay bir maliyet değil. 100 milyarın üzerinde bir maliyeti var. Ama bizim bütçe imkanlarımızın içerisinde karşılanabilecek bir maliyet. Türkiye'nin artan milli geliri içerisinde karşılanabilecek bir maliyet” cevabını verdi.

"Memurlarımızı Enflasyona Ezdirmeyeceğiz"

Memur ve memur emeklilerine yönelik ek zam taleplerine karşı nasıl bir planlamalarının olduğunun sorulması üzerine ise Bilgin, "Enflasyon belli olduktan sonra memur maaşları belli olacak. Bizim oradaki prensibimiz açık. Memurlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Enflasyonun tahribatından koruyacak bir düzenleme yapacağız” dedi.