…
17 Mart 2023, Cuma

Bakan Bilgin, SGK'nın Genel Sağlık Sigortalılara Ödediği Tutarların SUT Kapsamında Artırıldığını Duyurdu


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından genel sağlık sigortalılara ödenen tutarlar, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) kapsamında artırıldı. Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, 16 Mart 2023 Tarihli ve 32134 Sayılı Resmî Gazete (Mükerrer)’de yayımlandı.

“Vazife ve Harp Malulleri İçin Ödenen Tutar 2 Bin 500 TL’ye Çıkarıldı”

SUT kapsamında vatandaşlara kemik içi implantta her implant için 90 lira olarak ödenen tutarın 750 liraya çıkarıldığını duyuran Bakan Bilgin, “Kemik içi implant için ödenen tutarın, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık alan gaziler ile vazife ve harp malulleri, başkasının yardımı ve desteği olmaksızın yaşamak için gereken hareketleri yapamayacak derecedeki vazife ve harp malulleri ile terör olaylarında yaralananlar için 2 bin 500 liraya çıkarıldı” dedi.

“Gazilerimizin Kullanımına Özel Ortez/Protez Tutarları Yüzde 100’e Kadar Değişen Oranlarda Artırıldı”

Bilgin, şu bilgileri paylaştı; "Vatandaşlarımızın ayakta tedavi kapsamında evlerinde kullandıkları tıbbi malzemeler ile gazilerimizin kullanımına özel ortez/protez tutarları yüzde 50 ile yüzde 100 arasında değişen oranlarda; gözlük cam ve çerçeve için ödenen tutarlar ise yüzde 39 ile yüzde 200 arasında değişen oranlarda artırıldı. Çölyak hastalığında ve protein metabolizması bozukluklarında; hastaların kısıtlı diyetleri sebebiyle kullandıkları hayati öneme haiz özel formüllü un ve mamul ürünler için aylık nakdi ödemelerde de yüzde 100 artış yapıldı. Tüm vatandaşlarımıza hayırlı olsun."