…
23 Ocak 2023, Pazartesi Ankara,Türkiye

Bakan Bilgin, Hak-İş Heyetini Kabul Etti


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) heyetini kabul etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda işçi ve işveren kesimleri ile birlikte gerçekleştirilen görüşmede Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, 700 binden fazla kamu işçisini ilgilendiren 2023-2025 dönemini kapsayacak olan Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolüne ilişkin çalışmalar kapsamında taleplerini Bakan Bilgin’e iletti.
 
Görüşmenin ardından açıklama yapan Arslan, Kamu Çerçeve Protokolü kapsamında olan çalışanlar ile ilgili yararlı bir toplantı gerçekleştirdiklerine vurgu yaparak, “Hak-İş Konfederasyonu olarak Sayın Bakanımızla mutabakatımız gereği Kamu İşverenler Sendikasına üye olmasalar bile kamuda çalışan tüm işçiler adına bir Kamu Çerçeve Protokolü hedefimiz var ve bu yeni bir durum. Sayın Bakanımızın bu konudaki kararlılığı bizim için son derece önemli ve teşekkür etmek istiyoruz. Hak-İş’i temsilen Kamu Çerçeve Protokolü ile ilgili süreci başlattık, çalışmalar sürüyor. Türk- İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın daveti üzerine bu dönemde ortak çalışma kararı aldık. Bu karar gereği bugün saat 15.00’te Koordinasyon Kurulumuz Türk- İş Koordinasyon Kurulu ile ortak bir çalışma yapacak. Bu çalışmalar çerçevesinde yol haritamızı iki konfederasyon ortaklaştıracağız ve bir an evvel Kamu Çerçeve Protokolü’nün imzalanması konusunda çalışmalarımızı hızlandıracağız” diye konuştu.
 
Geçen dönem Kamu Çerçeve Protokolü’nde yer alan üç temel konuda hatırlatmalarını yaptıklarına değinen Arslan, şunları kaydetti:
“Kamuda çalışan geçici mevsimlik işçilerin kadrolarının verilmesi konusunu tekrar Sayın Bakana ifade ettik. 696 sayılı KHK ile kadro alan kamuda çalışanların özlük haklarının iyileştirilmesi mutabakatını tekrar gözden geçirdik. Burada özellikle kadro alan kamu çalışanlarıyla aynı zamanda yerel yönetimlerde çalışan kamu işçilerinin 6772 sayılı kanuna göre verilmesi gereken ilave tediyelerinin verilmesi, zorunlu emekliliğin ortadan kaldırılması, özlük haklarının iyileştirilmesi, tayin becayiş haklarının tanınması vb. konularda sorunlarının giderilmesi konusunda Sayın Bakanla imzaladığımız Çerçeve Protokol’deki hükümlerin aynen geçerli olduğunu ve bunların bu dönem içinde hayata geçirilmesi konusunda bir mutabakatımız var. Üçüncü olarak 696 ile kadro alamayan taşeron şirketlerde çalışan işçilerin başta KİT’ler olmak üzere kadrolarının verilmesi konusunda da bir mutabakatımız vardı onu da hatırlattık. Başta KİT’lerde çalışan ve KİT’lerin dışında da taşeron firmalarda çalışan bizim rakamlarımıza göre 100 binin üzerindeki arkadaşlarımızın kadroya geçirilmesi talebimizi de Sayın Bakan ile teyitleştik. Bu üç konudaki taleplerimizin İnşallah Cumhurbaşkanlığı seçimi tarihinden önce hayata geçirilmesi ve bu Kamu Çerçeve Protokol’ünde bunların artık kanunlaşmış olarak ortadan kalkması umudumuzu ifade ettik.”
 
Bakan Bilgin’in Toplu Sözleşmelerin bir an önce gerçekleştirilmesi konusundaki kararlılığına işaret eden Arslan, “Pek çok sorunu ek protokolle çözmek yerine bütün sorunlarının hepsinin Kamu Çerçeve Protokol’üyle beraber çözme konusunda bir irade koyduk. Kamuda çalışan, TİS bekleyen bütün işçilerin bu kapsama alınmış olması önemli bir aşamadır. Çok geniş bir mutabakatla, geniş bir kesimi temsil edecek şekilde sözleşmeleri imzalayacağız. Taleplerimizi Türk-İş ile ortaklaştırarak en kısa zamanda her iki tarafı temsilen taleplerimizi Sayın Bakana, TÜHİS’e ulaştıracağız ve bizim tarafımızdan sözleşmenin sonuçlanması için çaba sarf edeceğiz. Ben kısa zamanda bu görüşmelerin tamamlanıp çalışanlarının sorunlarının giderildiği, hem ücret hem sosyal haklar hem de idari noktadaki taleplerinin karşılandığı, uzlaşma içerisinde Türkiye’ye yakışır bir şekilde Toplu İş Sözleşmelerinin sonuçlanmasını bekliyorum” ifadelerini kullandı.
 
Toplantıya Çalışma Genel Müdürü Saadettin Akyıl, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Osman Yıldız, Hak-İş Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Değirmenci, Kamu İşveren Sendikası Genel Sekreteri Adnan Çiçek katıldı.