…
…
…
…
…
…
…
05 Şubat 2019, Salı Ankara, Türkiye

Türkiye'de İşgücü Göçü Yönetiminin Desteklenmesi Projesi İsviçre Çalışma Ziyareti


 Bakanlığımız Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) işbirliğinde yürütülmekte olan "Türkiye'de İşgücü Göçü Yönetimi'nin Desteklenmesi" Projesi'nin Genel Müdürlüğümüzün teknik ve idari kapasitesine katkı sağlaması, işgücü göçü alanında oluşturulacak politikalar, kurulacak işbirlikleri bağlamında ihtiyaç duyulan alanlarda Genel Müdürlüğümüz ile uluslararası göç yönetimine ilişkin çözümlerin geliştirilmesi ve farklı ülke uygulamalarının paylaşılması ve devam eden Suriye krizinde zorunlu olan insani ve sosyo-ekonomik sektörel faaliyetlerin yürütülmesi alanlarında IOM ile süren işbirliği çerçevesinde Bakanlığımız üst düzey yöneticileri ve uzmanlarının katılımı ülkemiz bağlamında uluslararası işgücü göçü ve insani kalkınma açısından son dönemlerde önemi giderek artan hususların görüşülmesi fikir ve deneyim alışverişinde bulunulması için 31 Ocak -01 Şubat 2019 tarihlerinde İsviçre'ye (Cenevre) çalışma ziyareti gerçekleşmiştir.

İstişarelerin ilk günü IOM Genel Merkezinde gerçekleştirilmiştir. IOM tarafından Uluslararası göç alanında yapılan çalışmalar ve IOM yapılanması ile ilgili bilgiler verilmiş olup, Uluslararası İşgücü Genel Müdürü Sadettin AKYIL ise Türkiye’nin göç geçmişi ve tecrübesi yanında Türkiye’nin kalkınma odaklı işgücü yönetiminde kullandığı politika araçları ve mevzuatı ile ilgili bilgilendirmeler yapmıştır.

Genel Müdürlüğümüz ve IOM Merkez Ofisi arasında Cenevre’de devam istişarelerin ikinci bölümünde Küresel Göç Mutabakatı (Global Compact for Migration) konuları ile göç alanında Özel Sektör- Kamu işbirliği konularında tecrübe paylaşımı yapılmıştır.

Bu toplantının hemen ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Sn. Ahmet ERDEM, BM Göç Örgütü-IOM Genel Direktörü Sn. Antonio VITORINO’ya nezaket ziyaretinde bulunarak yeni görevinde başarı dileklerini iletmiş ve Türkiye’nin göç konusundaki tecrübesinin yeni olmadığı çok eskilere dayandığını 1960 ‘larda Avrupa’ya işçi gönderen kaynak ülke konumundayken artık hedef ülke haline geldiğimizi ifade etmiştir. Sn. ERDEM, Türkiye’nin 3,6 milyon GKSS’liye ev sahipliği yaptığını ve bu sebepten dolayı Dünya’nın gündeminde bir ülke olduğunu vurgulayarak, sorunun sadece Türkiye’nin değil aslında tüm dünyanın sorunu olduğunun altını çizmiştir.

Sn. ERDEM, Türkiye’nin ve Uluslararası Göç Örgütünün tecrübelerinin birleştirilmesi, ileriye dönük işgücü göçü yönetimi bağlamında işbirliğinin arttırılması konusunda temennilerini iletmiştir. Sn. VITORINO ise Bakanlığımızın ziyaretinden duyduğu mutluluğu ifade ederek, var olan işbirliği konusunda ileriye dönük çalışmalar yapma hususunda mutabık olduklarını ifade etmiştir.

Çalışma ziyaretinin ikinci gününde Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) ve Uluslararası Çalışma Örgütü ziyaret edilmiştir.

ITC tarafından Genel Müdürlüğümüz, IOM Türkiye Ofisi ile birlikte Uluslararası Çalışma Örgütü -ILO Genel Merkezinde ILO işgücü göçü bölümünü ziyaret etmiş ve uluslararası işgücü göçü konularında ortak işbirliği alanları hususlarında istişareler yapmıştır.