Bilişim ve Enformasyon Daire Başkanı - Metehan ÖZCAN
 

Metehan ÖZCAN

Bilişim ve Enformasyon Daire Başkanı

 

1990 yılında Bandırma/Balıkesir’de doğdu. Lise öğrenimini Eskişehir Yunus Emre Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. Lisans eğitimini ise 2013 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamlayan Özcan, halen Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Göç Çalışmaları alanında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

2014 yılında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı, Tanıma ve Denklik Hizmetleri Daire Başkanlığında Uzman olarak kamu görevine başlayan Metehan Özcan, 2014-2017 yılları arasında YÖK’te görev yaptığı dönemde mülteci ve benzer statüdeki kişilerin diplomalarının tanınması konusunda Türkiye’deki ilk çalışmaların başlatılmasına katkı sağlamıştır. Yurt dışından alınan diplomaların tanınması ve denkliği konularında ulusal ve uluslararası üst düzey toplantılara katılım sağlamıştır.

2017 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğünde Çalışma Uzman Yardımcısı olarak atanmış, 2021 yılında “Çalışma İzni Süreçlerinin Mesleki Yeterliliklerin Tanınması Açısından Değerlendirilmesi” başlıklı uzmanlık tezinin kabulüyle Çalışma Uzmanı olmuştur. 2017 yılından bu yana işgücü göçü ve göç yönetimi konularında çok sayıda konferansa ve üst düzey toplantıya katılım sağlamış, Türkiye’deki Mülteciler için Avrupa Birliği Mali İmkânı (FRiT) kapsamındaki çalışmalarda aktif rol almıştır.

17 Ağustos 2021’de Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü'nde Daire Başkanı olarak atanmıştır. Bilişim ve Enformasyon Daire Başkanlığı görevinin yanı sıra 2020 yılından bu yana Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Göç Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde Danışma Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

İyi derecede İngilizce bilen Metehan Özcan, evli ve bir çocuk babasıdır.