23 Ekim, 2018 - Salı İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME ENSTİTÜSÜ BAŞKANLIĞI
Tarım ve Ormancılık Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Projesi Açılış Toplantısı ve Sempozyumu  28 Haziran 2018 tarihinde Hak-İş  Konfedarasyonu Onursal Başkanı Salim USLU, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Op.Dr. Orhan KOÇ, Orman Genel Müdürü Bekir KARACABEY , Öz-Orman İş  Sendikası Genel Başkanı Settar ASLAN  ve diğer davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Salim USLU “Akıl ve sevgiyi bir araya bulunduran Öz-Orman İş  Sendikasının bu özelliği çok değerlidir. Bu değerin üzerine farkındalıkları da ekleyerek hareket etmeliyiz. Önlemek ödemekten daha ucuzdur mantığı ile İSG konusunda farkındalığı arttırmalı ve alınacak önlemlere dikkat etmeliyiz. Bu konuda hem mevzuat hem takip ve denetiminde koordinasyon içerisinde yürütülmesi gerekmektedir. Bu konu ile ilgili olarak ta 2012 yılında 6331 sayılı İSG Kanunu yürürlüğe girmiştir. Bilinçli davranarak iş sağlığı ve güvenliği kurallarını yerine getirerek iş kazalarını en aza indirmeliyiz” dedi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün, Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki tarım ve orman işçilerine seri eğitimler vermeye hazır olduklarını belirten KOÇ “Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde vereceğimiz eğitimlerle bu alanlarda çalışanlarla bir araya geleceğiz” dedi.  
 

Mevsimlik İşçilere Özel Proje


Tarım ve orman sektörüne yönelik birçok rehber yayınladıklarını da kaydeden KOÇ, bu rehberlerin çiftçilere ulaşma noktasında sendikaların kendilerine yardımcı olabileceğini söyledi. Mevsimsel tarım işçiliğinin proje içinde ayrı bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Koç, bu çalışanların sağlıklı yaşam şartlarında bulunmadığını belirtti. Koç, şöyle devam etti:


“Hayata geçirilen projelerle mevsimlik işçilerin sağlıklı bir ortamda barınmalarını sağlayabiliyoruz ve sosyal içerikli alanlar oluşturuyoruz. Bu projenin ilkini Polatlı’da gerçekleştirdik. Diğer illerde de yakında hayata geçecek. Bu yapısal dönüşüm önemli.”
 

Ölümlü İş Kazaları Yüzde 41 Azaldı           


İş sağlığı ve güvenliği alanında alınan etkin tedbirler sonucunda ölümlü iş kazalarında yüzde 41’e varan azalmalar olduğunun altını çizen KOÇ, şunları söyledi:         


“Tüm sosyal paydaşlarla birlikte yaptığımız ve yapacağımız etkin çalışmalarla ölümlü iş kazaları ve meslek hastalıklarını sıfıra indirmek için büyük gayret içerisindeyiz. Elbette İSG kültürünün gelişmesi, tabana yayılması lazım. Güvenlik kültürü, okul öncesi dönemden başlayarak yaşamın tümünü içine alan bir boyuttur. Biz genel müdürlük olarak okul öncesi dönem için de bir kampanya başlatacağız. Yakında tüm bakanlıkların ve sektörün içinde olduğu bir programı daha başlatacağız. Bütün bakanlıklarla birlikte İSG kültürünün yaygınlaştırılması noktasında çalışmalar yapıyoruz. Bu kampanyalara paydaşlarımızın desteği çok önemli. Bu bağlamda HAK-İŞ’e çok teşekkür ediyoruz. Ciddi bir protokole imza atarak hem ulusal, hem de uluslararası alanda İSG konularında eğitimlerde birlikte hareket etme olanağı sağladılar.”

Orman Genel Müdürü Bekir KARACABEY ise yaptığı konuşmada ülke ormanlarının geliştirilmesi, arttırılması, kullanıma açılması için bir çok çalışmalarda bulunduklarını belirterek, projenin hayırlara vesile olması ve kazasız belasız bir yaz geçirilmesi dileğinde bulundu.

Settar ASLAN da yaptığı konuşmada tarım ve orman işçilerinin, iş kazaları ve meslek hastalıkları açısından en riskli gruplardan birinde çalıştıklarını belirterek “yapılacak bu proje kapsamında İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün de katkıları ile yapılacak  iş sağlığı ve güvenliği eğitimleriyle sektördeki kazaları ve sakatlanmaları en aza indirmeyi planlıyoruz” dedi.

Açılış sonrasında Hak-İş  Konfedarasyonu Onursal Başkanı Salim USLU, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Op.Dr. Orhan KOÇ, Orman Genel Müdürü Bekir KARACABEY, Öz-Orman İş  Sendikası Genel Başkanı Settar ASLAN  tarafından sendika üyelerine belgeleri takdim edildi.


© 2018 - | T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
Emek Mahallesi 17. Cadde No:13 Pk: 06520 Emek / ANKARA