14 Kasım, 2018 - Çarşamba İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME ENSTİTÜSÜ BAŞKANLIĞI
BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ...

İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği koşullarının iyileştirilmesi maksadıyla sahada çalışan İSG profesyonellerinin mensubu olduğu sivil toplum kuruluşları ile ilk buluşma 01/11/2018 tarihinde İSGÜM' de pek çok STK’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

“İş sağlığı ve güvenliğinde sosyal diyalog” temasıyla düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü, İş Sağlığı ve Güvenliği Eski Genel Müdürü Op. Dr. Orhan Koç, “Birlikte hareket etmek amacıyla düzenlediğimiz ve bir ilk olma özelliği taşıyan İSG’de STK Buluşması’na Türkiye’nin dört bir yanından katılım sağlayan sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcilerine teşekkür ediyorum” dedi.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yeni Eğitim Modülü

İSG’de STK Buluşması’nda, iş sağlığı ve güvenliği alanında hayata geçirilecek yeni eğitim modülü ile ilgili de bilgi verildi. İş sağlığı ve güvenliğinde yeni eğitim içeriği, SGK tarafından yayınlanmış son 5 yıllık iş kazaları istatistiklerine göre en fazla iş kazası yaşanan 10 sektöre göre planlanması ve eğitim modülü oluşturulacak öncelikli 10 sektörün; maden, ulaştırma ve depolama, inşaat, tarım, metal, mobilya, kimya, gıda, konaklama ve tekstil olacağı belirtildi. İSG eğitim modülünde üniversitelerdeki İSG önlisans, lisans ve lisansüstü programlarındaki müfredatın güncellenerek standart hale getirilmesi, programlara uygulama içeren proje, seminer, bitirme projesi gibi derslerin eklenmesi, üniversitelerde İSG dersi zorunlu olan programlar dışında da tüm anabilim dallarında seçmeli ders olarak müfredata eklenmesi önerileri hakkında da bilgi verildi..

Öğle arasında katılımcılar İSGÜM müzesini ziyaret ederek müzede sergilenen  cihazlar   hakkında    bilgi aldılar.

Yoğun katılım ile gerçekleştirilen ve bir ilk olma özelliği taşıyan toplantının, öğleden sonraki ayağında, İş Sağlığı ve Güvenliği  Genel Müdür Yardımcısı Furkan Yıldız ile Daire Başkanı İsmail Gültekin çok büyük bir ailenin parçası olan, STK’lardan gelen soruları cevaplandırarak, iş sağlığı ve güvenliği alanında yapılan düzenlemeler ile birlikte sahada hizmet sunan mensuplarının mesleki sorunlarının çözülmesine yönelik bakanlığın gerek duyulan adımların atılması noktasında destek verileceğini belirtti.


© 2018 - | T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
Emek Mahallesi 17. Cadde No:13 Pk: 06520 Emek / ANKARA