…
…
…
…
…
…
…
29 Eylül 2023, Cuma Ankara

33. Dönem Asbest Söküm Uzmanlığı Eğitimini Tamamladık


Kanserojen bir madde olan asbestle mücadelede yer alan profesyonellerimizi yetiştirmek üzere İSGÜM tarafından gerçekleştirilen “Asbest Söküm Uzmanlığı Eğitiminin" 33.sünü tamamladık.

Eğitimin açılış ve kapanış sürecine katılan Enstitü Başkanı Emriye YILMAZ MOLLASALİHOĞLU, bu güne kadar Enstitü Başkanlığımız tarafından gerçekleştirilmiş olan eğitimlerde toplam 769 iş güvenliği uzmanının Asbest Söküm Uzmanlığı Sertifikası sahibi olduğunu bu sene gerçekleştirilecek olan eğitimlerle bu sayıyı daha da yükseltmeyi hedeflediklerini ifade etti.

İSGÜM’ de düzenlenen 5 günlük eğitimde,  asbest tanımı ve türleri / asbestin özellikleri ve kullanımı amacı,  asbest içeren malzemeler ve çeşitleri /asbeste maruz kalınabilecek işler ve kullanım alanları,  risk ve tehlike kavramları ve risk değerlendirmesi, asbest ile ilgili yürürlükteki mevzuat, asbest söküm çalışanlarının hazırlanması / kendini koruma ve kişisel koruyucular ve uygulamaları, asbestli malzeme sökümü ve söküm işlerinin sınıflandırılması, asbest sökümünde çalışma platformları, iskeleler, seyyar merdivenler ve yüksekte güvenli çalışma ile ilgili mevzuat, sökümün bitiminden sonra yapılması gerekenler, asbest atıklarının toplanması, taşınması, depolanması ve atıkların bertarafı konu başlıklarının yanı sıra uygulama eğitimi (asbest evi, numune alma) hakkında eğitim verildi.

Eğitim sonunda düzenlenen ve sınavda başarılı olan iş güvenliği uzmanları için sertifika töreni düzenlendi.

Sertifika töreni öncesinde konuşan MOLLASALİHOĞLU, İSGÜM’ün konusunda uzman eğitmenleri tarafından verilen teorik ve uygulamalı bilgilerin asbest ile yapılacak mücadele önemli ölçüde faydalı olacağını, 33. sü düzenlenen bu eğitim ile “Asbest Söküm Uzmanlığı” sertifikasına sahip 15 iş güvenliği uzmanını daha sahaya kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, eğitime katılan kursiyerlere mesleki yaşamlarında başarılar diledi.

Eğitimlerini başarı ile tamamlayan kursiyerlere sertifikalarını İSGÜM Başkanı Emriye Yılmaz MOLLASALİHOĞLU, İSGÜM Koordinatörü Şehmus ÜNVERDİ, Burhan TUNCAL ve eğitimcilerimizden, Çalışma Uzmanı Selim ÇAL ve Fatma TAŞTAN takdim etti. Asbest söküm uzmanlığı eğitimi almış iş güvenliği uzman sayısı 784 'e yükselmiş oldu.

Sertifika töreni toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.