…
…
…
…
…
…
…
07 Ekim 2022, Cuma Ankara

29. Dönem Asbest Söküm Uzmanlığı Eğitimini Tamamladık


Kanserojen bir madde olan asbestle mücadelede yer alan profesyonellerimizi yetiştirmek üzere   İSGÜM tarafından gerçekleştirilen 29. Dönem “Asbest Söküm Uzmanlığı Eğitimini" tamamladık.

Eğitimin açılış ve kapanış sürecine katılan İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanı Emriye YILMAZ MOLLASALİHOĞLU, “Asbest Söküm Uzmanlığı” eğitiminin ilk olarak Genel Müdürlüğümüz tarafından 2014 yılı Ocak ayında verilmeye  başlandığını bugüne kadar 28 tane Asbest Söküm Uzmanlığı eğitiminin düzenlendiğini ifade etti.

İSGÜM konferans salonunda düzenlenen 5 günlük eğitimde,  asbest tanımı ve türleri / asbestin özellikleri ve kullanımı amacı,  asbest içeren malzemeler ve çeşitleri /asbeste maruz kalınabilecek işler ve kullanım alanları,  risk ve tehlike kavramları ve risk değerlendirmesi, asbest ile ilgili yürürlükteki mevzuat, asbest söküm çalışanlarının hazırlanması / kendini koruma ve kişisel koruyucular ve uygulamaları, asbestli malzeme sökümü ve söküm işlerinin sınıflandırılması, asbest sökümünde çalışma platformları, iskeleler, seyyar merdivenler ve yüksekte güvenli çalışma ile ilgili mevzuat, sökümün bitiminden sonra yapılması gerekenler, asbest atıklarının toplanması, taşınması, depolanması ve atıkların bertarafı konu başlıklarının yanı sıra uygulama eğitimi (asbest evi, numune alma) hakkında eğitim verildi.

Eğitim sonunda düzenlenen ve sınavda başarılı olan iş güvenliği uzmanları için sertifika töreni düzenlendi.

Sertifika töreninde konuşan İSGÜM Başkanı Emriye Yılmaz MOLLASALİHOĞLU “29 ncusu düzenlenen “Asbest Söküm Uzmanlığı Eğitimi” ile birlikte toplam 702 Asbest Söküm Uzmanını sahaya kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

MOLLASALİHOĞLU, konuşmasının devamında eğitime katılanlara “bu eğitimden edinilecek bilgilerin sizlerin asbestle yapacağı mücadelede; çalışmalarınıza yol göstereceğine inanıyorum” dedi.

Eğitimlerini başarı ile tamamlayan kursiyerlere sertifikaları İSGÜM Başkanı Emriye Yılmaz MOLLASALİHOĞLU, Başkan Yardımcısı Hasan OSMAN, Koordinatör Kadir KADİROĞULLARI, eğitimcilerimiz, AÇSH Uzmanları Fatma ÇALIŞKAN ve Selim ÇAL takdim etti.

Sertifika töreni toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.