21 Eylül, 2018 - Cuma İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME ENSTİTÜSÜ BAŞKANLIĞI

ENSTİTÜMÜZ, TÜRKAK’IN 9 HAZİRAN DÜNYA AKREDİTASYON GÜNÜ DOLAYISIYLA DÜZENLEDİĞİ ETKİNLİK PROGRAMINA KATILIM SAĞLAMIŞTIR
Her yıl akreditasyon ve kalite bilincinin artırılması ve akreditasyonun daha geniş kitlelere ulaştırılması amacı ile farklı temalarla kutlanan Dünya Akreditasyon Gününün bu yılki teması, akreditasyonun sağlıklı ve güvenli bir dünya sağlaması olarak seçilmiştir. Bu bağlamda, Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve TÜRKAK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet YÜCEL’in katılımlarıyla Ankara’da gerçekleştirilen sempozyuma Enstitü Başkan Yardımcımız Uğur Öztürk’ün yanı sıra TÜRKAK’ın üst düzey yöneticileri, TÜRKLAB ve EUROLAB temsilcisi,  Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Temsilcisi ve Ulaştırma Denzicilik ve Haberleşme Bakanlığı temsilcisi katılım sağlamıştır.

Enstitü Başkan Yardımcımız Sn.Uğur Öztürk, yaptığı sunumda iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaların birçok aşamasında çeşitli parametrelerin ölçüldüğünü ve değerlendirildiğini belirterek akreditasyonun bu ölçüm ve değerlendirmelerin doğruluğu açısından önemini gündeme getirmiştir. İş hijyeni ölçüm test ve analizleri ve KKD uygunluk testlerinin doğru sonuç vermesi için akreditasyonun vazgeçilmez bir olgu olduğu vurgulanmış ve akreditasyonun iş sağlığı ve güvenliğinin teknik bütünleyeni olduğuna dikkat çekilmiştir.

TÜRLAB ve EUROLAB temsilcisi sayın Sn. Dr. Ömer Güzel, konuşmasında akreditasyonun laboratuvarların uluslararası tanınırlığını sağladığını belirterek kalite yönetim sistemlerinin doğru uygulanmasının ve denetlenmesinin önemine vurgu yapmıştır. TSE temsilcisi, Genel Sekreter Yardımcısı Sn. Aykut KIRBAŞ ise uygunluk değerlendirmesi yapılırken kullanılan standartların ve ayrıca yeni yayınlanan İş sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı olan TS EN 45001’in hazırlanma süreçlerine değinerek standart hazırlama çalışmalarının uygunluk değerlendirme ve İSG alanına etkilerine dikkat çekmiştir. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı temsilcisi Sn. Kadir ERKAN ise karayolu taşımacılığında kullanılan tankerlerin güvenliği açısından uyguluk değerlendirmenin ve akreditasyonun kritik öneme sahip olduğunu belirterek akreditasyon sahibi uygunluk değerlendirme kurumlarının doğru denetlenmesi gerektiğine vurgu yapmıştır.

Etkinlik, daha sağlıklı ve güvenli bir dünya oluşturmak için daha ileri düzey çalışmaların gerçekleştirilmesi dilekleriyle sonlanmıştır.

© 2018 - | T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
Emek Mahallesi 17. Cadde No:13 Pk: 06520 Emek / ANKARA