14 Kasım, 2018 - Çarşamba İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü ile İstanbul Büyükşehir Belediyesinin birlikte düzenledikleri “İSTANBUL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GÜNLERİ” Sempozyumlar serisinin 19.’su Yeni Yüzyıl Üniversitesinin Zeytinburnu Kampüsünde 24 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirildi. 4 sene önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesinin girişimiyle başlamış olan sempozyumun 19.suna genel müdürlüğümüz adına İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Burhanettin KURT, akademisyenler, üniversite öğrencileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katılım sağladı.

Açılış konuşmalarını Genel Müdür Yardımcısı Burhanettin KURT, İBB İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi Müdürü Sn. Süleyman BAKAN, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emir TAN ve Prof. Dr. H. Cüneyt ULUTİN gerçekleştirdi. Genel Müdür Yardımcısı KURT yapmış olduğu açılış konuşmasında; “İş kazaları ve meslek hastalıklarının hem ülkemizde hem de tüm dünyada çalışma hayatının mücadele etmesi gerektiği konuların başında gelmektedir. İş kazaları ve meslek hastalıkları ile mücadelede en önemli faaliyetin tüm toplumda güvenlik kültürünü sağlayarak fikirsel değişimi oluşturmaktır. Bu mücadeleden başarılı bir şekilde çıkabilmek ve kültürel değişimi sağlamak için muhakkak toplumun tüm tarafları ile birlikte hareket etmek önemlidir." diye konuştu. Kurt, bu konuda eğitimin önemli olduğunun altını çizerek şunları kaydetti: "Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol imzaladık. Geçen yıl başlattığımız proje kapsamında ilköğretim ve anaokullarında eğitim gören öğrencilerimize dağıttığımız materyal ile 10 ilde yaklaşık 2 bin 500 öğrencimize ulaştık. “

İş güvenliği açısından iş birliği ve koordinasyonun önemini belirten Kurt, "Son bir yıl içinde gerek işçi ve işveren sendikaları gerekse üniversitelerimiz ile protokoller imzalayarak eğitim, organizasyon ve araştırma projelerinde birlikte hareket ediyoruz. Bugün Yeni Yüzyıl Üniversitesi ile imza altına aldığımız protokoller ile ilk kez bir vakıf üniversitesi de iş sağlığı ve güvenliği konularında hem bilimsel çalışmalarda bulunmak hem de işveren veya işveren vekillerine verilecek olan eğitimler ile ilgili işbirliği çalışmalarını Genel Müdürlüğümüz katkıları ile hızlandırmaktadır” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından, Hukuki Sorumluluklar, Ar-Ge, İnovasyon ve İBYS; Etiketleme – Kilitleme, Davranış Odaklı Güvenlik Yönetimi, Tarım ve Orman İşlerinde İSG, İSG Örnek Uygulamaları, Makine Tabanlı Risk Değerlendirme konularında sunumlar yapıldı.


© 2018 - | T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
Emek Mahallesi 17. Cadde No:13 Pk: 06520 Emek / ANKARA