11 Aralık, 2018 - Salı İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü işbirliğinde İş ve Meslek Hastalıkları Uzmanları Derneği (İMUD) tarafından düzenlenen Meslek Hastalıkları Kongresi 4 Ekim’de Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Sayın Binali YILDIRIM, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender YORGANCILAR, İzmir Valisi Erol AYYILDIZ, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Nükhet HOTAR ,Türk İş Genel Başkanı Ergün ATALAY , CHP ve Ak Parti İzmir Milletvekilleri, İş ve Meslek Hastalıkları Uzmanları Derneği Başkanı Arif Hikmet ÇIMRIN, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Op.Dr. Orhan KOÇ ve  iş dünyası ve sendika temsilcileri yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda davetlinin katılımı ile açıldı.

Kongrenin açılışında konuşan Meclis Başkanı Sayın Binali YILDIRIM; iş sağlığı güvenliğine dikkati çekerek,
 “Bizi bu topraklarda var eden, Söğüt’te başlayan yolculuğumuz ve orada Osmanlı’nın bütün dünyaya ilan ettiği bir prensibimiz var. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.’  düsturuyla hekimliğin kutsal bir meslek olduğunu belirterek, yapılan işlerin doğurduğu farklı sıkıntıların ortak adı olan meslek hastalıklarının sıradan hekimlik ile tedavi edilecek bir iş olmadığını, uzmanlık gerektirdiğini, bu nedenle Meslek Hastalıkları Bölümünün Dokuz Eylül Üniversitesi’nde kurulmasının bu bakımdan heyecan verici olduğunu, bu şehrin milletvekili olarak ta bu projeye gönülden destek verdiğini söyledi.

Yalnızca tıbbi tedbirler ile meslek hastalıklarıyla mücadele edilemeyeceğini vurgulayan Meclis Başkanı Sayın Binali YILDIRIM, çalışma hayatının; çalışan, çalıştıran ve iş yeri olmak üzere 3 ayağının  olduğunu dile getirdi. 2012 yılında çıkardığımız kanunla kamu ve özel sektör ayrımı gözetmeksizin bütün çalışanlar kapsama dahil edildi. Kanun ile bütün işyerlerinde sağlıklı ve güvenli çalışma ortama hedeflendi. Kanun kapsamına stajyerler ve çıraklar da dahil edildi. Her çalışanın iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili uygulamalardan faydalanması öngörüldü. Alınması gereken tedbir, yapılması gereken düzenleme ihtiyacı varsa Meclisimiz bunu yapacaktır. Ben bu noktada Meclisin meslek hastalıklarına, çalışan hayatının her kesimin beklentisini sağlayacak şekilde düzenlenmesi bakımından çok ciddi çalışmalar yapabileceğini düşünüyorum.”

Ayrıca, açılışta Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nükhet HOTAR ,Türk İş Genel Başkanı Ergün ATALAY ,İş ve Meslek Hastalıkları Uzmanları Derneği Başkanı Arif Hikmet ÇIMRIN’da meslek hastalıkları ve iş sağlığı ve güvenliğinin önemi ve yapılması gerekenler ve çözüm yolları hakkında birer konuşma yaptılar.

2 gün sürecek olan ve iş sağlığı profesyonelleri, çalışanlar, işverenler ile ilgili kamu kuruluşları temsilcilerinin bir araya geleceği kongre, iş sağlığı ve güvenliği alanındaki aktörlerin işbirliğini güçlendirmeyi ve sorunların çözümünde işbirliğini öne çıkaran bir kültürün oluşmasını amaçlamakta.

Meslek Hastalıkları Kongresi açılışı sonrasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ,Sağlık Bakanlığı ve Akademisyenlerin  katılımıyla "Meslek Hastalıkları Tanı  Kayıt ve Bildirim Sisteminin  Geliştirilmesi Çalıştayı" gerçekleştirildi. Çalıştay da konuşan İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Op.Dr.Orhan KOÇ, meslek hastalıklarının tanım, tanı, kayıt ve bildirimin geliştirilmesi, kurumların çalışmaları ile meslek hastalıkları konusunda izlenecek yol haritasının güncellenmesi gerektiğini belirterek, meslek hastalıklarına neden olan risk etmenlerinden çalışanların sağlığının korunması ve geliştirilmesi ile çalışanların sağlık düzeylerinin takip edilmesi, çalışanların sağlık düzeylerindeki değişimlerin erken dönemde tespit edilerek ilerlemesinin önlenmesi hususunun en önemli konular arasında yer aldığını söyledi.

Ayrıca, meslek hastalıkları konularında yeni işbirlikteliklerin oluşması için İş ve Meslek Hastalıkları Uzmanları Derneği ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü arasında "İş Sağlığı ve Güvenliği İşbirliği Protokolü" imzalandı.


© 2018 - | T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
Emek Mahallesi 17. Cadde No:13 Pk: 06520 Emek / ANKARA