11 Aralık, 2018 - Salı İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
17.si düzenlenen “Asbest Söküm Uzmanlığı Eğitimi” başarı ile tamamlandı. 5 günlük Eğitimi başarı ile tamamlayan 24  İş Güvenliği Uzmanı için düzenlenen törene İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanı Erol TEKÇE, Başkan Yardımcıları Gizem Naz DÖLEK ve Uğur ÖZTÜRK ile birim sorumluları ve kursiyerler katıldı.

Gerçekleşen bu eğitim ile Asbest Söküm Uzmanlığı sertifikasına sahip iş güvenliği uzmanı sayısı 474’e yükselmiş oldu.

Asbestin aşınmaya, ısıya ve kimyasal maddelere karşı gösterdiği yüksek direnç nedeniyle birçok üründe ve yapı malzemelerinde kullanıldığını belirten Tekçe, daha sonraki yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde Uluslararası Kanser Araştırmaları Merkezi (IARC) tarafından asbestin kanserojen olarak belirlendiğini söyledi.  Tekçe; 2010 yılından itibaren de ülkemizde her türlü asbestin üretimi, ithalatı, ihracatı ve kullanımı yasaklandığı, bu tarihe kadar üretilmiş ve kullanılmış asbestli ürünlerin özellikle gemiler ve binalarda bulunduğu, bununla beraber asbest ile mücadele konusunun gündeme taşındığını sözlerine ekledi.   Asbest sökümünde gösterilmesi gereken hassasiyete de değinen Tekçe, İSGÜM tarafından verilen  “Asbest Söküm Uzmanlığı Eğitimi” ile sertifikalandırılmış asbest söküm uzmanlarının yetiştirilmesi konusunda önemli rol oynadıklarını ifade etti. Enstitü bünyesinde, sahanın ihtiyaç ve taleplerini karşılayabilmek adına Asbest Uygulama Merkezi’ni faaliyete geçirdiklerini ve Türkiye’nin her bölgesinden gelen talepleri karşılamaya devam ettiklerini söyledi. TEKÇE; 2018 yılında 2 adet daha Asbest Söküm Uzmanlığı eğitimi planladıklarını belirterek konuşmasını tamamladı.

Eğitime katılan kursiyerler ise almış oldukları eğitimden duydukları memnuniyeti ifade ederek emeği geçenlere teşekkürlerini ilettiler.

Kapanış konuşmasının ardından eğitimi başarı ile tamamlayan  24 kursiyere sertifikaları İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Başkanı Erol TEKÇE, Başkan Yardımcıları Gizem Naz DÖLEK ve Uğur ÖZTÜRK ile eğiticiler tarafından takdim edildi. Sertifika töreni eğitime katılan kursiyerlerle çekilen toplu fotoğrafın ardından sona erdi.


© 2018 - | T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
Emek Mahallesi 17. Cadde No:13 Pk: 06520 Emek / ANKARA