11 Aralık, 2018 - Salı İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Op. Dr. Orhan KOÇ başkanlığında, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Furkan YILDIZ, İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (İSGÜM) Başkanı Erol TEKÇE ve İSGÜM Başkan Yardımcısı Gizem Naz DÖLEK’ten oluşan heyet 7-10 Ağustos tarihleri arasında Almanya’ya çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Alman Yasal Kaza Sigortaları Kurumu (DGUV) ile İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü arasında 12 Mart 2018 tarihinde imzalanan protokol kapsamında DGUV çatısı altında faaliyet gösteren İş Güvenliği Enstitüsü (IFA), Meslek Hastalıkları Önleme ve Araştırma Merkezi (IPA) ve İş ve Sağlık Enstitüsü (IAG) ziyaret edildi.

Sankt Augustin’de bulunan IFA, Direktör Prof. Dr. Dietmar Reinert tarafından,  ziyarete gelen  heyete enstitüdeki pek çok atölye ve laboratuvar gezdirildi. Ardından Bochum’da bulunan IPA, Direktör Yardımcısı Prof. Dr. Jürgen Bünger tarafından, özellikle meslek hastalıkları, toksikoloji ve alerji/immünoloji alanlarındaki  laboratuvarlar ziyaret edildi. Bu alanda yapılan çalışmalar, metotlar ve bilgiler paylaşıldı. Dresden’de bulunan ve özellikle Almanya’daki çalışanların ve iş müfettişleri ile İSG profesyonellerinin eğitim misyonunu üstlenen IAG’de ise Direktör Prof. Dr. Dirk Windemuth heyeti karşılamış,  Enstitütü Direktör Yardımcısı Dr. Thomas Kohstall ve Uluslararası İlişkiler bölüm sorumlusu Dr. Christian Bochmann da detaylı olarak bilgi aktarımında bulundu. Eğitim modüllerinde kullanılan ahşap doğrama atölyesi, metal kesme atölyesi gibi salonlar gezilerek, pratik eğitimin nasıl gerçekleştirildiği somutlaştırıldı.

Çalışma ziyareti sonunda iki ülke arasında İSG alanında geliştirilen ilişkilerin sürekliliğinin sağlanması yönünde fikir birliğine varılarak, ilerleyen dönemde de  mutabık kalınan konularda birlikteliğin devam etmesine karar verildi.


© 2018 - | T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
Emek Mahallesi 17. Cadde No:13 Pk: 06520 Emek / ANKARA