10 Aralık, 2018 - Pazartesi İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
 

Öz-Orman İş Sendikasının “Tarım ve Ormancılık Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi Projesi” Açılış Toplantısı ve Sempozyumu  28 Haziran 2018 tarihinde Hak-İş  Konfederasyonu Onursal Başkanı Salim USLU, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Op.Dr. Orhan KOÇ, Orman Genel Müdürü Bekir KARACABEY , Öz-Orman İş  Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Settar ASLAN  ve diğer davetlilerin katılımıyla  Ankara’da gerçekleştirildi.

Sempozyumun açılışında konuşan Salim USLU “Akıl ve sezgiyi bir arada bulunduran Öz-Orman İş  Sendikasının bu özelliği çok değerlidir. Bu değerin üzerine farkındalıkları da ekleyerek hareket etmeliyiz. Önlemek ödemekten daha ucuzdur yaklaşımı ile İSG konusunda farkındalık artırılmalı ve sektörel olarak belirlenen önlemleri almalıyız. Bu konuda hem mevzuat hem uygulama hem de takip ve denetim koordinasyon içerisinde yürütülmelidir. İş sağlığı ve güvenliği bilinci ile davranılmalı kurallar uygulanmalı, iş kazaları ve meslek hastalıklarını en aza indirmeliyiz” dedi

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Dr. Orhan KOÇ yaptığı açılış konuşmasında, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde tarım ve orman çalışanlarına proje kapsamında verilecek eğitimlere teknik ve organizasyonel açıdan destek vermeye hazır olduğunu ifade etti.

Son 15 Yılda Ölümlü İş Kazaları Yüzde 41 Azaldı           

Alınan iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri sonucunda ölümlü iş kazalarında yüzde 41’e varan azalmalar olduğunun altını çizen KOÇ, şunları söyledi:         

“Tüm sosyal paydaşlarla birlikte yaptığımız ve yapacağımız etkin çalışmalarla ölümlü iş kazaları ve meslek hastalıklarını sıfıra indirmek için büyük gayret içerisindeyiz. Elbette İSG kültürünün gelişmesi, tabana yayılması, bu kültürün okul öncesi dönemden başlayarak tüm yaşamın içine alınması önemli bir boyuttur. Kısa zaman içerisinde Genel Müdürlük olarak tüm Bakanlıkların ve ilgili sektörlerin içinde olduğu okul öncesi eğitim için de bir kampanya başlatacağız. Bütün Bakanlıklarla birlikte İSG kültürünün yaygınlaştırılması noktasında işbirlikleri yapıyoruz. Bu kampanyalarda paydaşlarımızın desteği bizim için çok önemli. Bu bağlamda HAK-İŞ’e çok teşekkür ediyoruz. Hem ulusal, hem de uluslararası alanda İSG eğitimlerinde birlikte hareket etme olanağı sağladılar.”

Orman Genel Müdür’ü Bekir KARACABEY ise yaptığı konuşmada ülke ormanlarının geliştirilmesi, artırılması, kullanıma açılması için birçok çalışmalarda bulunduklarını belirterek, projenin hayırlara vesile olmasını ve kazasız belasız bir yaz geçirilmesi dileğinde bulundu.

Öz-Orman İş  Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Settar ASLAN da yaptığı konuşmada tarım ve orman çalışanlarının, iş kazaları ve meslek hastalıkları açısından en riskli gruplar içerisinde olduklarını belirterek “İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün katkıları ile projede verilecek eğitimler sonucunda sektördeki iş kazalarını ve meslek hastalıklarını en aza indirmeyi planlıyoruz” dedi.

Açılış sonrasında Hak-İş  Konfedarasyonu Onursal Başkanı Salim USLU, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Op.Dr. Orhan KOÇ, Orman Genel Müdürü Bekir KARACABEY, Öz-Orman İş  Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Settar ASLAN tarafından sendika üyelerine eğitim katılım belgeleri takdim edildi.


© 2018 - | T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
Emek Mahallesi 17. Cadde No:13 Pk: 06520 Emek / ANKARA